Wnętrza

Porcelanowe serwisy

Tekst Monika Usielska • Zdjęcia Zakładów Porcelany „Ćmielów”

2013-01-23
Porcelanowe serwisy
Do kawy: imbryk czy czajnik? Na ciastka: półmisek czy rawier? Co kryje się pod nazwą „garnitur do herbaty”, a czym jest kartoflanka? Porcelanowe serwisy potrafią liczyć nawet kilkadziesiąt różnych elementów. Wyjaśniamy, co z czym się je, a w czym pije, by w pełni wykorzystać wszystkie możliwości porcelanowej zastawy. 



Do kawy… i herbaty

Funkcjonalnie imbryk i czajnik to dwa takie same naczynia – służące do zaparzania i podawania kawy lub herbaty. Krótki rzut oka na jeden i drugi element pozwala jednak wskazać cechy charakterystyczne dla obu tych naczyń. W czajniczkach uwagę przykuwają ich geometryczne kształty kuli lub cylindra. Taka forma ma umożliwić dokładne określenie objętości cieczy, potrzebnej do przyrządzenia naparu. Czajniki mają zwykle pojemność 1 litra, a herbatę przygotowuje się na ćwierć, połowę lub dwie trzecie pojemności naczynia. Imbryki są z kolei wyższe i często bardziej zdobne, stanowią wizytówkę gospodarzy podczas relaksujących spotkań przy kawie z najbliższymi. W przypadku imbryków i czajniczków warto jednak pamiętać, że mniejsze znaczenie ma to, którego z naczyń użyjemy do zaparzenia kawy, a którego do herbaty, ważniejszą kwestią jest po prostu podjęcie decyzji o przygotowaniu napoju w porcelanie, a nie w glinianym lub fajansowym naczyniu. Parzenie gorących napojów w naczyniach porcelanowych ma duże znaczenie dla jakości kawy lub herbaty, ponieważ pozwala za każdym razem cieszyć się jej świeżym smakiem, bez obaw, że będzie miała posmak wcześniej przyrządzonych w naczyniu napojów. Ponadto elementy porcelanowe szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują ciepło, co również ma wpływ na jakość przyrządzanego napoju. 



Garnitur na wyjątkowe okazje

Jeśli zależy nam na godnym przywitaniu gości, warto zaopatrzyć się w garnitur do herbaty, czyli zestaw dla sześciu lub dwunastu osób, w którego skład wchodzą: filiżanki, spodki, talerze deserowe, czajnik, dzbanek nazywany również mlecznikiem oraz cukiernica, a czasem także podgrzewacz lub czajnik z podgrzewaczem. Garnitur do herbaty tworzą spójne pod względem formy i dekoracji elementy, które nie tylko zaprowadzają na stole swoisty czar, ale również – porządek. Każdy produkt ma tu swoje miejsce i znaczenie, a wszystkie razem tworzą idealną i funkcjonalną całość, sprawdzającą się podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi.



Jak na tacy

Oprócz imbryków, czajnika i stylowych filiżanek w serwisach znajdziemy również takie elementy jak: salaterka, półmisek, tacka, talerz do ciasta czy rawier. O ile wygląd i przeznaczenie pierwszych czterech elementów wydają się nietrudne do zdefiniowania, o tyle obecność ostatniego – rawiera – budzi pytanie, czymże on w zasadzie jest. A rawier to nic innego, jak półmisek przeznaczony do serwowania zakąsek. Słowo pochodzi od francuskiego „ravier” i jest używane na określenie nieco głębszych półmisków o różnych rozmiarach i dekoracjach. Rawier jest mniejszy od półmiska owalnego, zwykle bardziej podłużny, przydatny na spotkaniach z dużą liczbą potraw. Obecnie naczynie to znaleźć można w większości serwisów obiadowych. I choć nazwa przywołuje na myśl zastawy stołowe znad Sekwany, rawiery znajdziemy również w ofertach rodzimych producentów.



Dekoracyjna łódeczka

Pierwsze projekty sosjerek, czyli „łódek na sos”, narodziły się w XVIII wieku we Francji w odpowiedzi na rosnącą popularność tak zwanej kuchni nouvelle cuisine, która charakteryzowała się oryginalnymi, wysmakowanymi potrawami – kulinarnymi dziełami sztuki, podawanymi w otoczeniu oryginalnych dekoracji. Dziś sosjerki również pełnią dwie funkcje: z jednej strony czysto funkcjonalną, związaną z serwowaniem lejących się dodatków do potraw, z drugiej natomiast – dekoracyjną, wpływając na oprawę rodzinnego spotkania.  

Ziemniaki – czy wiesz, z czego jesz?

Wybierając serwis porcelanowy dla całej rodziny, nie zapominajmy, że w jego skład wchodzi również kartoflanka – nietypowe naczynie służące do podawania zgoła codziennej potrawy – ziemniaków. Kartoflanka to owalna, trochę niższa od tradycyjnej waza. Jest wygodna w użyciu i długo utrzymuje ciepło jedzenia, przez co chętnie używają jej domowi szefowie kuchni. Dzięki kunsztownym, delikatnym dekoracjom porcelanowa kartoflanka może sprawić, że zwykły, niedzielny obiad zamieni się w wyjątkową ucztę rodem z XIX wieku.



Porcelanowe smaczki

Myśląc o porcelanowej zastawie, pamiętajmy, że w jej skład wchodzą nie tylko imbryki, czajniczki, filiżanki, talerze, półmiski i wazy, ale także niezauważalne, choć nadające charakteru posiłkom naczynia, jak maselnice, kieliszki do jaj, tacki do przypraw, ozdobne łyżki, naczynia do musztardy, a czasem nawet – serwetniki. Są to małe, często nierzucające się w oczy produkty, niezastąpione podczas spotkań w większym gronie przy dużej liczbie potraw.