Wnętrza

Rekreacja

Przedpokój wizytówką naszego wnętrza

Tekst Patrycja Chmielewska

2012-08-24
Przedpokój wizytówką naszego wnętrza

Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne - a pomieszczeniem, które wita naszych gości jest oczywiście przedpokój lub hol. To właśnie one stanowią wizytówkę mieszkania, powinny być zatem urządzone z dbałością oraz gustem. Niestety podczas aranżacji przedpokój jest jednym z najczęściej pomijanych i zaniedbywanych pomieszczeń. W większości wypadków traktowany jest jako przestrzeń czysto użytkowa, zaś estetyka wnętrza bardzo często zostaje zdominowana przez funkcjonalność.

 



W dobrze zaprojektowanym przedpokoju powinna zostać zachowana równowaga pomiędzy praktycznością,  a samym wystrojem - z utrzymaniem indywidualności wnętrza. Idealny efekt nie jest łatwy do osiągnięcia, gdyż przedpokój, to najczęściej małe pomieszczenie, spełniające niezliczoną ilość funkcji: od reprezentacyjnego wejścia - po schowki, szafy, szafki, ciągi komunikacyjne, itp. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to przestrzeń dostępna dla wszystkich, nawet dla przypadkowych gości. To dowodzi, iż korytarze, czy przedpokoje w naszym mieszkaniu, są miejscem niezwykle ważnym. Tym samym ich układ powinien być dokładnie przemyślany, dający odczuć atmosferę całego domu. Coraz częściej spotykamy tzw. przedpokój otwarty na salon lub z bezpośrednim przejściem do kuchni. Warto w takim wypadku wydzielić strefę wejściową, np. poprzez zróżnicowanie wysokości sufitu, użycie rożnych materiałów na podłodze, czy oddzielenie przy pomocy częściowej zabudowy. Bez względu na to, jaki jest nasz przedpokój, ważne jest aby panował w nim ład i harmonia. Swoim wystrojem powinien nawiązywać do pozostałych pomieszczeń. W celu nadania spójności przestrzeni korytarza, możemy zastąpić standardowe szafy, zabudową wnękową. Ogromne znaczenie dla całego wnętrza mają detale. Lustro w bogato zdobionej ramie może stać się elementem dominującym. Czasem taki, z pozoru szczegół, decyduje o stylu całego pomieszczenia. Przedpokój to także doskonałe miejsce do wyeksponowania zdjęć czy obrazków, które dodatkowo wprowadzą życie do pomieszczenia. Małych pomieszczeń, takich jak przedpokój, najważniejsze jest aby całe wnętrze było spójne i pozbawione chaosu, do którego może doprowadzić nagromadzenie zbyt wielu rożnych drobiazgów.




Bardzo często przedpokój lub hol są pomieszczeniami bez okien. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie oświetlenie - w przeciwnym razie wnętrze stanie się przytłaczające. Sposób oświetlenia przedpokoju powinien być funkcjonalny - umożliwiający, np. sprzątanie, ale także powinien zapraszać do środka swoją przytulnością. Taki efekt możemy uzyskać stosując podświetlenia półek czy wnęk przy pomocy tzw. ledów, jak również wykorzystując kinkiety ścienne, lampy wiszące a także oświetlenie stojące, jako bardziej kameralne. Równie ważną sprawą jest kolor. W celu powitania i pożegnania gości w przyjaznej atmosferze warto zadbać o urządzenie przedpokoju w ciepłych barwach. Jasne ściany nie tylko rozświetlą pomieszczenie, ale także dodadzą przestrzeni. Przy odpowiednim doświetleniu możemy zastosować ciemniejsze kolory ścian, bądź mebli. Ważne aby w tym wypadku zachować kontrast pomiędzy ścianami a samym wyposażeniem. Mimo, iż przedpokój jest miejscem, gdzie zatrzymujemy się na krotko, zasługuje on na nie mniejszą uwagę niż salon czy kuchnia. Nie zapominajmy, że jest to przestrzeń również należąca do strefy dziennej, ogólnodostępnej. Ważne jest zatem, aby wszystkie te pomieszczenia łączył wspólny wystrój, dostosowany do całości wnętrza. Przy urządzaniu przedpokoju powinniśmy zaplanować, o ile to możliwe, miejsce lub mebel, na którym można usiąść. Może to być stylizowane krzesło, pełniące zarówno funkcję dekoracyjną jak i użytkową, czy niska szafka na buty z ułożoną poduszką, bądź tapicerowanym siedziskiem. Możemy spotkać wiele rozwiązań na wystrój przedpokoju i holu, a umiejętne ich zestawienie może sprawić, że stanie się wizytówką naszego domu, zapraszając gości do poznania pozostałych, pięknych pomieszczeń.