Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Przepis na praktyczne wnętrze. Funkcjonalne zestawy kuchenne

Tekst Łucja Lewandowska • Zdjęcia superkomis.com

2019-01-07
Przepis na praktyczne wnętrze. Funkcjonalne zestawy kuchenne

Kuchnia, jako pomieszczenie, w którym mamy do wykonania długą listę zadań, powinno być nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne. Łączący obie cechy wystrój znacznie uprzyjemni i ułatwi codzienną pracę. Jak osiągnąć taki efekt?

 

Korzystnym rozwiązaniem są zestawy meblowe, pozwalające kompletnie urządzić strefę kulinariów za pomocą wyselekcjonowanej oferty szafek. Taki wariant zwalnia nas z konieczności żmudnego dobierania pasujących sprzętów, a także długiego oczekiwania na realizację zamówienia typowego dla wykonawstwa wyposażenia na konkretny wymiar. W przypadku gotowych kompletów znajdziemy standardowe wysokości, głębokości i szerokości, ale możemy liczyć również na obecność modeli o mniej konwencjonalnych gabarytach lub do specjalnych zadań – np. wersje narożne. Dotyczy to zarówno schowków przynależnych do dolnej, lecz także górnej zabudowy, a wszystko utrzymane jest w tej samej, jednorodnej linii stylistycznej, dzięki czemu omija nas ryzyko popełnienia kompozycyjnych gaf.

 

FOTO: Kuchnia ROSE 1, superkomis.com

 

MIEJSCE NA WSZYSTKO

Kuchenny system obejmuje zwykle i stojące, i wiszące egzemplarze, dzięki czemu możliwe jest całościowe zaaranżowanie aneksu – od podłogi, aż po sufit. Producenci dbają, by każdy zestaw zawierał szafki o różnych pojemnościach, rozmiarach oraz układach półek lub szuflad, co umożliwia przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów – drobnych przyborów, jak i zajmujących najwięcej miejsca garnków czy małych urządzeń AGD. Poza tym kolekcje przewidują możliwość montażu podstawowych sprzętów, na czele z okapem oraz zlewozmywakiem. Dedykowane im meble znajdziemy w większości gotowych propozycji. Warianty do magazynowania zwykle posiadają blaty, dlatego nie będzie konieczności dodatkowego dopasowywania pulpitu czy zamawiania go na własną rękę. Ta sama zasada dotyczy uchwytów i okuć.

 

FOTO: Kuchnia LATE 1, superkomis.com

 

EFEKTOWNIE OD FRONTU

O wyglądzie kuchennego wyposażenia w dużej mierze decyduje charakter frontów. Jeśli chodzi o gotowe zestawy, ich paleta jest równie szeroka, jak w przypadku zabudowy na wymiar. Do wyboru mamy modele w klasycznym, eleganckim stylu, wersje nawiązujące do sielskich klimatów Prowansji, jak również nowoczesne, minimalistyczne linie. Stosowny efekt nadają wykończenia laminowanej płyty, z jakiej najczęściej powstają gotowe do ustawienia w pomieszczeniu kompozycje. I tak, mogą one przybierać postać błyszczących, lakierowanych powierzchni, półmatowych płaszczyzn albo przyjemnych w dotyku aksamitnych, zupełnie matowych drzwiczek. Ciekawie prezentują się sekwencje mebli wzbogacone o kilka przeszkleń, w których możemy wyeksponować ulubioną zastawę. Prestiżu dodadzą złote szprosy lub kwiatowe dekory. Zastąpić szyby mogą natomiast ażurowania, nadające całości lekkość. Ukłonem w stronę klasyki są frezowane fronty o wybarwieniu imitującym różne odcienie drewna i zdobione gałki, zaś o nowoczesnym charakterze najlepiej świadczą gładkie płyty, odważne kolory, minimalistyczne uchwyty bądź ich brak.

 

FOTO: Kuchnia ROSE 2, superkomis.com 

 

MOŻLIWOŚCI INDYWIDUALIZACJI

Większość gotowych pakietów mebli kuchennych bazuje na typowym, uniwersalnym wzornictwie, jakie sprawdzi się w niejednym mieszkaniu. Tymczasem nie każdy zadowoli się wariantem, który wybiera wielu nabywców. Nie oznacza to, że musi zupełnie rezygnować z praktyczności tego rozwiązania. Niektórzy producenci dopuszczają możliwość pewnej indywidualizacji wyglądu sprzętów i opracowania własnej koncepcji kolorystycznej zestawu, doboru dowolnych uchwytów albo wykonania modułów o niestandardowych wymiarach. Dzięki temu na pozór monotonny system można zamienić w spersonalizowany aneks kulinarny, a także dopasować go do zamysłu projektowego wnętrza i – co bardzo ważne podczas planowania wystroju – jego metrażu. Bazą dla tego rodzaju sprzętów będą popularne korpusy, które sprawdzają się w wielu kuchennych sytuacjach.

 

By kompozycja stała się pełna, wystarczy jeszcze dobrać listwy przypodłogowe – w spójnym lub kontrastowym odcieniu, a także rozświetlić strefę przyrządzania posiłków przy pomocy taśmy LED emitującej jasną łunę. W ten sposób wykreujemy klimatyczny nastrój, ale i funkcjonalną przestrzeń.