Wnętrza

Salon

Przestrzeń kompleksowa

Tekst Łucja Lewandowska • Zdjęcia shutterstock

2018-05-30
Przestrzeń kompleksowa

Moda na aranżację części dziennej w duchu „open space” na dobre zadomowiła się w mieszkaniach Polaków. Zarówno architekci, jak i inwestorzy zgodnie przyznają, że część gościnna, na którą składa się kilka aneksów, prezentuje się znacznie atrakcyjniej i zapewnia większe możliwości, niż lokum podzielone niewzruszalnymi granicami ścian. Przestrzeń stanowiąca fuzję pomieszczeń o odmiennym charakterze musi jednak pogodzić funkcje wszystkich stref. Jak tego dokonać? Nic prostszego. Wystarczy zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą nam wykreować nowoczesny, otwarty salon.

 

Długo przyszłoby wymieniać zadania spełniane przez współczesne salony temu, kto zechciałby je wszystkie zliczyć. Multifunkcjonalność stała się bowiem cechą obligatoryjną każdego pokoju dziennego, zaprojektowanego w zgodzie z powszechnymi trendami. Tutaj mieści się nie tylko tylko strefa wypoczynkowa, w której relaksujemy się i gościmy odwiedzających, czy stół regularnie gromadzący wokół siebie domowników, ale także aneks kuchenny zmyślnie wkomponowany w układ pomieszczenia oraz gabinet gwarantujący komfortowe warunki do pracy. Niekiedy część dzienna musi przeistoczyć się również w zaciszną, zapewniającą użytkownikom spokojny sen, klimatyczną sypialnię. Wobec tak szerokiego spektrum ról pełnionych przez nowoczesny salon należy wykazać się szczególną dbałością o jego aranżację, by w istocie przedstawiała się ona jako funkcjonalna i przyjazna przestrzeń.

 

salon z jadalnią

 

MIEJSCE NA WSZYSTKO

Pierwszym krokiem do stworzenia odpowiedniej stylizacji części dziennej mieszkania czy domu jest przemyślane rozplanowanie jego układu. Przystępując do tej czynności zastanówmy się najpierw nad tym, które funkcje salonu – stanowiącego nierozerwalną całość z kuchnią i jadalnią – będą dla nas najistotniejsze. Wówczas łatwiej wyznaczyć główny punkt aranżacji. Jedni uczynią nim stół, drudzy – wyspę, dla innych natomiast najważniejszy będzie kącik wypoczynkowo-telewizyjny. Niezależnie od tego, jaki komponent znajdzie się w centrum naszej uwagi, zadbajmy o wystarczającą ilość przestrzeni w miejscu, w którym miałby się on pojawić, tak aby korzystanie z niego było w pełni komfortowe. Dostosujmy także gabaryty mebli do metrażu lokalu, by zachować między nimi odpowiednie proporcje.

 

Salon jako wnętrze, z jakiego korzystamy z największą częstotliwością, powinien być na tyle przestronny, by umożliwić domownikom swobodną komunikację w obrębie konkretnych aneksów. Nie dopuśćmy więc do sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni przeciskać się pomiędzy meblami, by dostać się do ulokowanego w głębi pomieszczenia zakątka.

 

salon z kuchnią

 

DZIELIĆ ZNACZY ŁĄCZYĆ

Nowoczesną część dzienną można porównać do układanki złożonej z przystających do siebie puzzli – chociaż składają się na nią aneksy o zgoła odmiennym charakterze, to jednak znakomicie się komponują, tworząc spójną całość. Kluczem do wykreowania harmonijnej przestrzeni jest powtarzanie tych samych kolorów, tworzyw, tekstur czy kształtów w poszczególnych strefach salonu. Motywy te, zastosowane w kilku częściach pomieszczenia, posłużą nam jako akcenty przewodnie, łączące wszystkie strefy pokoju gościnnego. Dzięki takim zabiegom unikniemy kreowania ostrych granic między funkcjonalnymi aneksami. Subtelnie zaznaczymy je, stosując dywan o wymiarach dostosowanych do wielkości danej strefy, wzorzystą tapetę towarzyszącą jednemu z zaaranżowanych kącików czy odrębne źródło światła. Niekiedy korzystnym rozwiązaniem okazuje się także częściowe odseparowanie modułu jadalnianego, kuchennego, wypoczynkowego czy gabinetowego lekkim, niezabudowanym regałem lub przeziernym bądź ażurowym parawanem. Akcesoria te zapewnią użytkownikom intymność i ułatwią uporządkowanie układu. Zaletą tego typu ścian działowych jest ich mobilność – z łatwością można je przesunąć w inne miejsce podczas każdorazowej rearanżacji wnętrza. Jeżeli zależy nam na zaakcentowaniu danej salonowej strefy, wyróżnijmy ją wyrazistymi, barwnymi dodatkami. Zadbajmy jednak, by korespondowały stylistycznie z ogólnym zamysłem.

 

salon przechodni

 

GRUNT TO PRZEMYŚLANE ROZWIĄZANIA!

Trudno byłoby nam znaleźć przestrzeń w domu, która wymagałaby większej troski o funkcjonalność niż strefa dzienna, spełniająca zadania kilku pomieszczeń. Otwarty salon, w granicach którego znajdują się także kuchnia, jadalnia czy gabinet, wymaga od nas kreatywnych rozwiązań. Taki charakter mają np. wszelkiego rodzaju praktyczne schowki, pozwalające optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a tym samym nie zagracać pomieszczenia zbędnymi sprzętami. W pokojach dziennych, których rola została poszerzona o dodatkowe funkcje, doskonale sprawdzają się m.in. rozkładane sofy wyposażone w półki w podłokietniku oraz pojemnik na pościel. Również zwykły podnóżek – nieodzowny element aneksu wypoczynkowego – może jednocześnie odgrywać rolę pufa, stolika czy skrzyni na koce i poduchy. Idealną lokalizacją dla schowków jest także barek lub wyspa wyznaczająca granicę strefy kuchennej. Tego typu zabudowa pomieści nie tylko wbudowaną kuchenkę bądź zlewozmywak, ale także regał na akcesoria lub pojemną komodę od strony salonu.

 

Decydując się na połączenie strefy dziennej w jedną, spójną całość, pamiętajmy o tym, by zadbać o dobrej jakości, efektywny okap z dużą mocą wyciągu, jaki zapobiegnie przedostawaniu się zapachów z kuchni do strefy wypoczynkowej. Wybierajmy modele pracujące na tyle cicho, aby generowany przez nie hałas nie przeszkadzał innym użytkownikom otwartego salonu.

 

wielofunkcyjny salon

 

Aranżując wielofunkcyjny salon, zwracajmy uwagę nie tylko na ogólny wyraz aranżacji, ale także na aspekt pragmatyczny stylizacji. Pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach to niuanse decydują o tym, czy wnętrze otwartej strefy dziennej stanie się dla nas na tyle przyjazne i praktyczne, że z przyjemnością będziemy w nim wypoczywać, gotować, zasiadać do posiłków, a czasem też pracować. Zadbajmy o taki układ oraz wyposażenie pokoju gościnnego, który w pełni nas zadowoli, dlatego do kwestii urządzania lokum podchodźmy niespiesznie i z rozmysłem.