Wnętrza

Pokój dziecka

Retro w dziecięcym wydaniu

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-12-13
Retro w dziecięcym wydaniu

Jasne, pastelowe barwy, wzorzyste materiały, drewniane meble, antyki i przedmioty z przeszłości to podstawowe cechy, jakimi charakteryzuje się typowe wnętrze w stylu retro. O ile w przypadku aranżowania salonu czy sypialni w duchu estetyki vintage, dobranie wyposażenia oraz rodzaju wykończeń nie sprawia zazwyczaj zbyt wielu trudności, o tyle, kiedy stajemy przed koniecznością wykreowania przytulnej przestrzeni dziecięcego pokoju, mogą pojawić się większe problemy. Na jakie elementy wyposażenia zwrócić szczególną uwagę? Jakie dodatki wybrać? I wreszcie, jak sprawić, by dziecko czuło się komfortowo w swoim vintagowym królestwie? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców w trosce o to, by pociecha spędzała czas w przyjaznym otoczeniu.

 

Styl retro to dobrze znany miłośnikom pięknych, dopracowanych z troską o najdrobniejszy szczegół wnętrz nurt aranżacyjny. Ta subtelna, nawiązująca do trendów z minionych lat estetyka doskonale sprawdza się w roli koncepcji porządkującej przestrzeń salonu czy sypialni. Elementy stylistyki retro nadają wystrojowi wrażenie przytulności i niezwykły czar. Z tego powodu często stają się one również inspiracją do stworzenia wyjątkowych, nieco sentymentalnych pokojów dziecięcych. Aranżacje utrzymane według koncepcji nurtu vintage są bardzo przyjemne w odbiorze, a co za tym idzie, bardzo lubiane przez najmłodszych. Nie bez przyczyny stylistyka retro święci dziś triumfy i urasta do rangi jednego z ciekawszych wnętrzarskich trendów ostatnich lat.

 

pokój dziecka w stylu retro

 

Zwrot ku przeszłości

Trudno jednoznacznie określić, czym dokładnie charakteryzuje się styl retro, może on mieć bowiem wiele odsłon i przybierać rozmaite postaci. Wszystko zależy od gustu oraz preferencji osoby urządzającej przestrzeń w myśl tej idei. Ogólnie mówiąc, do nurtu vintage zalicza się wszystko to, co wydaje nam się odbiegać od współczesnej mody. Będą to więc przedmioty niedzisiejsze i niesztampowe, nawiązujące do minionych czasów. Zatem dążąc do wykreowania dziecięcego pokoju na wzór klasycznych, vintagowych salonów, sięgajmy po elementy wyposażenia wyróżniające się takimi cechami.

 

Meble rodem z dawnych lat

Podstawę stylizacji pokoju dziecka stanowią meble. Sprzęty, jakie pojawiają się w pomieszczeniach w stylu retro przeznaczonych dla dzieci, są zazwyczaj utrzymane w stonowanej kolorystyce. Białe drewniane komody bądź szafy w pastelowych barwach to niezbędne minimum. Ponadto w tego typu aranżacji wprost nie może zabraknąć łóżeczka na drewnianym lub metalowym stelażu wypełnionego miękkimi, ozdobnymi poduchami. Meble w pokoju dziecięcym wykreowanym w tej estetyce powinny mieć łagodną formę oraz zaokrąglone kształty – po pierwsze w trosce o bezpieczeństwo pociech, po drugie – o harmonijny wygląd pomieszczenia.

 

Jasno i kolorowo

Pokój wystylizowany według wyznaczników retro-mody, powinien charakteryzować się określoną kolorystyką. Podobnie jak w przypadku mebli lub elementów wyposażenia, ściany oraz podłogi zazwyczaj utrzymane są w jasnych, stonowanych odcieniach. Dominuje biel, beż, pastelowe tony, głównie błękit, róż, fiolet i żółć. Zastosowanie tej stosunkowo neutralnej palety barw gwarantuje uzyskanie efektu wyciszenia, lekkości oraz świeżości pożądanego w nurcie vintage. Dopełnieniem subtelnej kolorystyki są żywe, wesołe wzory. Desenie takie jak kratka, kropki, motywy kwiatowe czy baśniowe dekory skutecznie ożywią i rozweselą przestrzeń, której użytkownikiem jest dziecko.

 

pokój dziecka vintage

 

Odpowiednią atmosferę w dziecięcym pokoju zaaranżowanym w stylu retro stworzymy również dzięki właściwemu oświetleniu. Jako oświetlenie główne doskonale sprawdzi się gustowny, klasyczny i elegancki żyrandol z kryształkami, natomiast w roli lampki nocnej – biała lampa stojąca z abażurem udekorowanym falbanami.

 

Powrót zapominanych zabawek

Trudno wyobrazić sobie dziecięcy pokój bez zabawek. Nie może ich również zabraknąć w pomieszczeniach wystylizowanych na dawne czasy. We wnętrzach utrzymanych w duchu retro odgrywają one rolę swoistej dekoracji. Im więcej barwnych maskotek, aut, drewnianych klocków i porcelanowych lalek, tym lepiej.

 

Zdawać by się mogło, że zabawki, takie jak „oldskulowy” konik na biegunach, drewniana kolejka, modele samolotów do składania czy inne proste zabawki, których działanie oparte jest na prawach fizyki, wypierane przez współczesne gadżety, powoli odchodzą do lamusa. Na szczęście okazuje się, że „nowoczesne” nie zawsze oznacza „najlepsze” i wielu dorosłych wyposaża pokoje swoich dzieci w stylowe, imitujące używane dawniej przedmioty oraz akcesoria. W cenie są wszelkie ręcznie wykonane zabawki zbliżone do tych, jakimi bawili się nasi rodzice czy dziadkowie. Współczesne retro-zabawki bardzo często wykonuje się z naturalnych, ekologicznych materiałów. Dominuje więc drewno, len, bawełna. To doskonała alternatywa dla wszechobecnych, plastikowych, dziecięcych akcesoriów. Nierzadko rodzicom udaje się również nabyć autentyczne antyki i bibeloty, które stanowić będą doskonałe dopełnienie całości.

 

zabawki retro

 

Pokój księżniczki

We wnętrzach zaaranżowanych zgodnie z estetyką retro bardzo dobrze odnajdują się dziewczynki. Właściwe dla założeń stylistyki barwy takie jak biel, beż, błękit czy pudrowy róż to kolory, w otoczeniu których czują się one komfortowo. Romantyczny, nieco sielski i sentymentalny wyraz pokoju w stylu retro to przestrzeń wprost idealna dla małych księżniczek. Ten wyjątkowy efekt podkreślają dodatki oraz tekstylia, jakich w tego typu wnętrzach nie brakuje. Znajdziemy w nich zatem między innymi zwiewne firanki, falbanki przy wzorzystych narzutach na łóżko czy poduszkach. Dodatkową dekoracją są koronkowe, dziecięce ubranka porozwieszane tu i owdzie, oczywiście również w stylu vintage, a także szmaciane bądź porcelanowe lalki, misie czy drewniane wózeczki.

 

Dekoracje hand made

Istotnym wyznacznikiem retro-stylizacji jest dekorowanie wnętrza samodzielnie wykonanymi ozdobami, oczywiście nawiązującymi swoim klimatem do atmosfery minionych czasów. Pojawiające się w dziecięcym pokoju w stylu vintage dodatki wykonane są najczęściej w technice patchwork polegającej na łączeniu rozmaitych, niewielkich fragmentów materiału w całość, tak aby w efekcie uzyskać nowy, ciekawy wzór. Z wykorzystaniem tej metody powstają między innymi oryginalne pledy, kołdry, kocyki, zasłony, których nie może zabraknąć w dziecięcym pokoju. Równie często mamy ozdabiają pokoje swoich pociech bibelotami dekorowanymi techniką decoupage (naklejanie wzoru wyciętego z papieru na daną powierzchnię i pokrycie go warstwą lakieru, aby sprawiał wrażenie namalowanego). Ponadto pomieszczenie w estetyce vintage to idealne miejsce na własnoręcznie uszyte przytulanki. To propozycja nie tylko dla mam lubujących się w robótkach ręcznych. Wykonanie prostej maskotki nie należy bowiem do zadań wybitnie skomplikowanych.

 

dekoracje w pokoju dziecka

 

Gdzie radość spotyka się z nostalgią

Wśród rodziców mierzących się z trudnym zadaniem zaaranżowania pokoju dziecięcego nie brakuje tych, którzy z ostrożnością, a czasem nawet pewną niechęcią podchodzą do nurtu retro, jako idei organizującej przestrzeń, w jakiej funkcjonować ma ich pociecha. Wielu obawia się, iż tego rodzaju stylistyka może być dla dziecka zbyt chłodna, nostalgiczna i nader sentymentalna. Inni z kolei właśnie w tym upatrują urok tej niewątpliwie oryginalnej estetyki. Jej sympatycy podkreślają, że najmłodsi w tak subtelnym, przytulnym otoczeniu będą czuli się zrelaksowani, spokojni, a także bezpieczni. Mariaż stonowanych barw oraz wesołych wzorów zapewni każdemu maluchowi zarówno moc doznań, jak i możliwość wyciszenia się. Pamiętajmy także o konieczności zachowania równowagi między ilością elementów współczesnych, a tych stylizowanych na dawne czasy, tak aby całość nie prezentowała się jak zupełnie oderwana od rzeczywistości przestrzeń.