Wnętrza

Salon

Rodzinny salon

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-21
Rodzinny salon

W każdym domu jest takie miejsce, które jak żadne inne skupia domowników oraz zacieśnia więzi rodzinne. Salon, bo o nim mowa, to pomieszczenie wyjątkowe. Tutaj mieszkańcy spędzają ze sobą najwięcej czasu: wspólnie wypoczywają, relaksują się, czasem także pracują i toczą rozmaite rozmowy. Funkcja integrująca pokoju dziennego powinna być jedną z podstawowych kwestii branych pod uwagę podczas aranżowania tego niezwykle istotnego dla życia rodzinnego pomieszczenia.

 

Rodzinny salon to przestrzeń

bardzo prywatna, a jednocześnie reprezentacyjna, otwarta na gości. Jednak głównym zadaniem pokoju dziennego jest służenie jego stałym użytkownikom. Z tego powodu powinien być tak zaprojektowany i wystylizowany, aby każdy z domowników czuł się w nim komfortowo oraz swobodnie. Musi zatem być w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich członków rodziny, a także odzwierciedlać ich tryb życia. Wypełnienie tych podstawowych założeń zapewni nam należytą wygodę oraz zagwarantuje, że salon stanie się ulubionym miejscem przebywania całej rodziny.

 

rodzinny salon

 

Wielofunkcyjny = wygodny

Dobrze zorganizowany pokój dzienny, z którego w tym samym czasie będą mogli korzystać wszyscy domownicy, to kwestia kluczowa jeśli chodzi o jego poprawne zaaranżowanie. Zanim przystąpimy do stylizowania salonu, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcielibyśmy go użytkować. Wówczas będziemy mieli jasność co do funkcji, które nadamy jego poszczególnym częściom. To zagadnienie wymagające głębszej refleksji, ponieważ zupełnie inaczej będzie prezentował się pokój dzienny odgrywający wyłącznie rolę kącika telewizyjnego, a inaczej salon mieszczący również aneks jadalny, wypoczynkowy oraz miejsce do pracy. Najlepiej, kiedy w pomieszczeniu, z którego ma korzystać cała rodzina, jeszcze na etapie projektowania wydzielimy poszczególne strefy użytkowe. Oczywiście znacznie łatwiej tego dokonać, kiedy dysponujemy salonem o stosunkowo dużej powierzchni, ale także w niewielkim wnętrzu możliwe jest wykreowanie wielofunkcyjnej przestrzeni. Metraż standardowego salonu dla kilkuosobowej rodziny nie powinien być jednak mniejszy niż 20 m2. Jego wielkość zależy ponadto od indywidualnych potrzeb domowników.

 

Rodzinna strefa relaksu

Pokój dzienny powinien posiadać kilka stref, ale najważniejsza z nich to część wypoczynkowa. Warto ją ulokować tak, aby użytkownicy mogli z niej swobodnie korzystać, a także, by zapewniała wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo istotną kwestią jest więc odpowiednie usytuowanie mebli względem innych elementów wyposażenia. Sofy i fotele najlepiej ustawić tyłem do drzwi wejściowych, ponieważ widok na najbardziej ruchliwą strefę domu może skutecznie rozpraszać, przeszkadzać, a także wprowadzać zbędną nerwowość czy niepokój. Kanapy najlepiej prezentują się, kiedy ustawimy je równolegle do dłuższych ścian.

 

salon dla rodziny

 

Planując organizację strefy relaksu, z której rodzina będzie korzystać podczas oglądania telewizji, przy okazji wspólnych spotkań, rozmów czy też zabaw, musimy zdecydować, jakie meble okażą się najwłaściwsze dla potrzeb naszej rodziny. W dobrze wyposażonym salonie nie może zabraknąć oczywiście przestronnej wieloosobowej kanapy, ale również wygodnych foteli, otoman czy lubianych przez najmłodszych niewielkich puf i podnóżków. Korzystnym dla kilkuosobowej rodziny rozwiązaniem wydaje się zakup kanapy narożnikowej pozwalającej zaoszczędzić cenną przestrzeń w centrum pomieszczenia. Strzałem w dziesiątkę będą z pewnością również wypoczynkowe meble modułowe, które można ustawiać w dowolnych konfiguracjach zależnie od indywidualnych potrzeb i często zmieniać ich układ. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla rodzin z dziećmi, ponieważ pozwala ono na dostosowanie ustawienia czy rozstawienia mebla do ilości osób bądź charakteru danej sytuacji. Obszerny mebel modułowy umożliwi także komfortowy wypoczynek jednocześnie kilku domownikom.

 

Dzieci w salonie

Zaadaptowanie wspólnego salonu na potrzeby rodziny z dziećmi nie jest prostym zadaniem. Kilkuletnie maluchy potrzebują stałego nadzoru dorosłych, dlatego warto stworzyć w naszym salonie miejsce, w którym pociechy będą mogły się bezpiecznie bawić. Wydzielenie w pokoju dziennym strefy przeznaczonej dla najmłodszych pozwoli znaleźć rodzicom chwilę wytchnienia, a jednocześnie mieć dzieci pod kontrolą. Dobrze zaaranżowany salon, w którym zachowana zostanie stosunkowo duża wolna przestrzeń, umożliwi częste włączanie się rodziców w dziecięce zabawy. Jeśli pokój dzienny jest ulubionym miejscem przebywania dzieci, pamiętajmy o położeniu na podłodze miękkiego dywanu, by pociechy nie musiały siedzieć bezpośrednio na podłodze. Warto zastanowić się nad inwestycją w specjalny, antyalergiczny dywan wykonany z włókna akrylowego lub polipropylenu. Tego typu dywany nie chłoną wilgoci, a dzięki temu są odporne na działanie drobnoustrojów.

 

salon dla dużej rodziny

 

Uładzona przestrzeń

Troska o utrzymanie ładu i porządku powinna być priorytetem w każdej przestrzeni. Jest jednak szczególnie istotna jeśli chodzi o dzienną strefę wypoczynkową. Panujący w salonie chaos nie sprzyja wypoczynkowi, a w przypadku kilkuosobowej rodziny nieco trudniej zachować w nim porządek. Postarajmy się więc dbać o ład w pokoju dziennym. Zatem nie dopuszczajmy do sytuacji, kiedy dziecięce maskotki pozostają w salonie po zakończonej zabawie, a stół nieustannie tonie w stosie dokumentów, z których korzystamy jedynie przez kilka godzin. Nieprzyjemny będzie też widok suszarki na pranie w strefie dziennej. Oczywiście niekiedy musimy ustawić ją w salonie, ale pamiętajmy, że nie może ona być jego stałą dekoracją.

 

W dobrym sąsiedztwie

Ważnym aspektem użytkowym salonu jest jego usytuowanie względem innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Dobrze ulokowany pokój dzienny powinien znajdować się w niewielkim oddaleniu od drzwi wejściowych tak, aby zarówno domownicy, jak i odwiedzający nas goście mogli swobodnie przemieszczać się między tymi newralgicznymi punktami. Najlepiej, kiedy salon znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni i jadalni, wówczas możliwe jest stworzenie zwartej i funkcjonalnej strefy dziennej. Coraz częściej posiadacze własnego lokum decydują się otworzyć kuchnię na salon. To rozwiązanie okaże się niezwykle praktyczne w przypadku kilkuosobowej rodziny. Scalona strefa kuchenno-wypoczynkowa nie tylko usprawni przygotowywanie i podawanie posiłków, ale sprawdzi się także podczas organizacji rodzinnych spotkań czy przyjęć.

 

przytulny salon

 

Dodatkowym atutem salonu jest dostęp do tarasu, ogrodu bądź balkonu. Dostęp do tych stref otwiera pokój dzienny na otoczenie, poszerzając tym samym jego możliwości. Obiad na tarasie czy rodziny grill w ogrodzie, do którego możemy dostać się bezpośrednio z salonu, z pewnością zintegruje domowników oraz pozwoli w przyjemny sposób spędzić wspólnie czas.

 

Salon jako serce domu powinien być przytulny i funkcjonalny. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na adaptację tej przestrzeni, nie tylko troszcząc się o jej wystrój, ale także o to, by właściwie wypełniała nałożone na nią zadania. Dzięki temu cała rodzina z pewnością będzie czerpać przyjemność z przebywania w tak przyjaznym otoczeniu, które trafi w gusta każdego z domowników.