Wnętrza

Rekreacja

Róża

2014-07-01
Róża

Róże należą do jednych z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, jakie możemy spotkać w ogrodzie. Właśnie te kwiaty powszechnie kojarzą się z pięknem i uważane są za „elitę” roślin dekoracyjnych. Wielu osobom róża kojarzy się z czerwoną barwą, jaką najczęściej wybieramy w kwiaciarniach aby okazać miłość drugiej osobie.

 

Roże są inspiracją dla ogrodników, artystów i malarzy, którzy tworzyli swoje dzieła w otoczeniu tych pięknych kwiatów. Jeśli mowa o symbolice, to roża jest atrybutem piękna, cierpienia i miłości. Dzięki nim można stworzyć piękny ogród, do którego z pewnością nie wkradnie się żadna monotonia.

Większość osób nie potrafi rozróżnić podstawowych odmian róż. Chcąc dokonać trafnego zakupu do aranżacji różanego kącika, powinniśmy wybierać te odmiany, które sprostają naszym wymaganiom i warunkom panującym w ogrodzie. W takim wypadku najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty, bowiem odmian tego krzewu są tysiące.

Róże potrzebują dobrego nawodnienia. Podlewanie krzewów w letnie dni jest bardzo ważnym zabiegiem.Charakterystyczną cechą tych roślin jest ich głębokie ukorzenienie.Z uwagi na to lepiej je nawadniać rzadziej, ale obficiej.Woda musi przesiąknąć do głębszych warstw gleby. Jeśli mamyciepłe lato, najlepiej podlewać krzewy średnio co osiem dni.Precyzyjne nawodnienie jest dość istotne, zwłaszcza w okresieupałów. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest ranek lubwieczór. Róże nie lubią podlewania liści, dlatego trzeba torobić w taki sposób, aby woda nie rozpryskiwała się na całąroślinę. Częste zraszanie powoduje różne choroby kwiatów.W przypadku krzewów warto pamiętać, aby je wcześniej okopać.Wtedy woda łatwiej wsiąknie w glebę.

 

Właściwie odżywione krzewy będą zdrowe i bogatew kwiaty. Warto pamiętać, że pełnowartościowy, naturalnynawóz dostarczy roślinie potrzebnych wartości odżywczych.Dodatkowo stosowanie sztucznych produktów zapewniróżom potrzebną dawkę minerałów. Jak wiadomo, chwastysą wrogami roślin. Te „szkodniki” zabierają krzewom wodęi komponenty pokarmowe oraz są źródłem wielu choróbprzenoszonych na róże. Chwasty trzeba więc regularnie usuwać.Podczas pielenia roślin watro wcześniej lekko spulchnićglebę. Wpływa to korzystnie na strukturę ziemi i równocześniezapobiega wyparowywaniu wody. Taki zabieg można teżpowtórzyć po większym deszczu. Umożliwi to odświeżeniegleby i zapewni dobre warunki dla rozwoju roślin.

Specjaliści często przypominają o pielęgnacyjnychprocesach przycinania. Warto ciąćróże do bukietów. Zabieg przycinania pobudzaroślinę do wypuszczania kolejnych pąków.Robiąc to wczesnym rankiem lub wieczorem,zyskamy na trwałości kwiatów. Nie można ichjednak ciąć zbyt nisko, ponieważ osłabi to krzew.

Jeśli jesteśmy miłośnikami róż, to zapewnechcielibyśmy mieć żywe kwiaty wszędzie:w ogrodzie, na tarasie, balkonie i w domu. Abyzadowolić nienasyconych zapachem pięknychkwiatów, można pokusić się o pojemnikowąuprawę róż. Taka forma pielęgnacji tych roślin,choć nie jest jeszcze powszechna, to znajdujecoraz więcej miłośników. Do pojemnikowejuprawy nadaje się wiele odmian róż. W takichwarunkach świetnie radzą sobie róże o przewieszających się pędach i róże miniaturowe. Ta odmiana kwiatów dobrze rośnie w donicach,a przy tym atrakcyjnie się prezentuje. Ponadtodo uprawy doniczkowej bardzo dobrze nadająsię róże krzewiaste, parkowe i pnące. Jedynymiwymogami przy tego typu odmianach są większedonice, w których korzenie muszą miećdogodny rozwój. Kupując róże do pojemników,dobrze jest zwrócić uwagę na zapach, który mabyć zadowalający dla naszych zmysłów. Różeumieszczone na schodach czy balkonie z pewnościąbędą częściej zauważane przez nasz nosniż znakomite krzewy rosnące w ogrodzie.

 

Od czasu do czasu w każdym ogrodzie przychodzi jednakchwila, gdy musimy coś zmienić. Ma to związek z koniecznościąprzesadzania roślin. Krzewy róż mają dość silnierozgałęziony system korzeniowy i bronią się przed wykopaniemdziesiątkami kolców. Najkorzystniejszym okresem doprzesadzania tych krzewów jest jesień (od października dopierwszych przymrozków). Dobrze jest wykorzystać okresskończonej wegetacji zanim roślina zapadnie w sen zimowy.Nie zaleca się przesadzania roślin wiosną ani latem. Tylkojesienią nie ma upałów, temperatura jest optymalna, a deszczezapewniają glebie odpowiednie nawilgocenie. Jednak każdazmiana środowiska jest dla róży szokiem. Wiąże się to z ryzykiemutraty korzeni. Rośliny powinniśmy więc ostrożnieokopać szpadlem, starając się nie uszkodzić korzeni. Szpadelnależy wbić głęboko i przesuwać po okręgu wokół krzewu.W przypadku dużych roślin powinniśmy przygotować się nadługą pracę związaną z wykopaniem, przeniesieniem i zachowaniemjak największej bryły ziemi oraz nieuszkodzonychkorzeni. Warto zaznaczyć, iż po wykopaniu rośliny należyskrócić stare korzenie i usunąć zgniłe elementy. Chociaż pracata jest dość czasochłonna, to z pewnością krzewy odwdzięcząsię zdrowymi i okazałymi pąkami.

Róże po jesiennym przesadzaniu wymagają opieki. Osłabionekrzewy muszą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu, dlategotrzeba pamiętać o ich odpowiednim podlewaniu i nawożeniu.

Róże znane są od tysięcy lat. Ten najpopularniejszy kwiat niebez powodu jest nazywany królową roślin. Piękne, okazałe pąkii znakomity zapach przyciągają najznakomitszych koneserów.Co ważniejsze, właśnie róża jest składnikiem wielu kosmetykówi produktów do pielęgnacji ciała. Rosa damascena pochodzącaz doliny Bułgarii jest głównym składnikiem drogocennych olejków,które doskonale oczyszczają, tonizują i regenerują skórę.Warto zaznaczyć, iż aby uzyskać 1 kilogram olejku, potrzebaaż 5 ton kwiatów! Zatem róża to nie tylko piękno, ale i zdrowiezamknięte w każdym pąku.