Wnętrza

Rozświetl dom na Święta

Tekst Urszula Sowińska

2014-01-20
Rozświetl dom na Święta

Święta Bożego Narodzenia to czas kojarzący się nam przede wszystkim z radością, rodzinną atmosferą i wyjątkowym nastrojem. Zapach choinki, światła i barwne dekoracje sprzyjają panującej, świątecznej magii. Jak w domu, tak i na zewnątrz bożonarodzeniowe dekoracje świadczą o tym, iż jesteśmy ludźmi w wyobraźnią. Każdego roku, przy zbliżającym się okresie świątecznym dbamy, aby w naszym domu i ogrodzie zagościł wyjątkowy klimat. Posługując się podstawowymi symbolami Bożego Narodzenia jesteśmy w stanie stworzyć swoiste dzieła sztuki dekorowania domu zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Tradycja, zwyczaje i obrzędy sprawiają, iż są to jedne z najbardziej oczekiwanych i najhuczniej obchodzonych świąt. Choć do tegorocznych świąt pozostało jeszcze sporo czasu, to świąteczne ozdoby zagościły w naszych progach już od dawna. I pomimo tego, że moda na dekorowanie domów i drzewek przyszła do nas z amerykańską kulturą, faktem jest, iż ta koncepcja przyjęła się bardzo dobrze. Z roku na rok przybywa zwolenników świątecznego zdobienia. Zatem jak udekorować dom na Boże Narodzenie? Jak stworzyć świąteczną atmosferę w zimowym ogrodzie?

 

Święta Bożego Narodzenia to czas kojarzący się nam przede wszystkim z radością, rodzinną atmosferą i wyjątkowym nastrojem.

 

Świąteczna dekoracja ogrodu powinna być dobrze rozważona, ponieważ powierzchniowa instalacja może szybko spowodować zwarcie a niekiedy i porażenie prądem. Kupując lampki dekorujące drzewka powinniśmy wybierać modele specjalnie przeznaczone do usytuowania na zewnątrz domu. Używanie tych, które zostały dostosowane do ozdabiania choinki w pomieszczeniach stają się niebezpieczne w momencie zastosowania ich na zewnątrz. Przede wszystkim lampki do stosowania na zewnątrz mają inną konstrukcję. Najczęściej są to diody LED lub niewymienialne, izolowane żarówki. Choinkowe światełka nie mają takich zabezpieczeń, co w bezpośrednim ich kontakcie ze śniegiem grozi zwarciem. Producenci polecają świetlówki LED, taśmy LED, a także żarówki, siatki świetlne i sople. Dodatkowo przy dekorowaniu domu na zewnątrz, producenci wychodzą z propozycjami nitek świetlnych, które są doskonałymi dekoracjami ścian, sufitów i witryn. Można z nich tworzyć istne dzieła sztuki, m. in. imitacje zasłon, altan czy kokard. Wspomniane węże świetlne, zważywszy na swoją grubość, służą do ozdabiania dużych powierzchni. Idealnie nadają się do rozwieszenia pod dachem lub przed wejściem do domu i garażu. Jeśli mowa o kurtynach świetlnych, to sprawdzają się jako ściany światła. Dla wielu z nas okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. Dekoracje wywołują w nas ciepłe uczucia, kierują nasze myśli ku bliskim i upiększają szarą rzeczywistość. Ozdoby świąteczne coraz częściej “wychodzą” na zewnątrz. Oświetlenie zewnętrzne musi spełniać określone warunki bezpieczeństwa. Bez względu na to czy jest to dekoracyjne oświetlenie sezonowe, czy stałe lampy nad wejściem bądź podświetlające podjazd do garażu, musimy zachować środki ostrożności, przy ich montażu. Niskie temperatury, wilgoć i częste zabrudzenia negatywnie oddziaływają na lampy zewnętrzne. Jednakże stosowane przez producentów odpowiednie parametry opraw zabezpieczają je przed skutkami tych zagrożeń. Ochrona IP (systemu ochrony wskazującego odpowiednie miejsce montażu) klasyfikuje oprawy pod względem odporności na czynniki zewnętrzne. I tak w przypadku lamp ogrodowych nie powinny mieć niższej wartości niż IP45.

 

Zapach choinki, światła i barwne dekoracje sprzyjają panującej, świątecznej magii. Jak w domu, tak i na zewnątrz bożonarodzeniowe dekoracje świadczą o tym, iż jesteśmy ludźmi w wyobraźnią.

 

Podobnie jest przy wyborze i montażu świateł dekoracyjnych, które stosujemy w okresie Bożego Narodzenia. Wybierając lampki, które zamierzamy umieścić na zewnątrz domu, dobrze jest sprawdzić na opakowaniu informacje o rodzajach izolacji. Instalacja dekoracyjna oświetlenia bożonarodzeniowego powinna być przeprowadzona jako minimum jeden oddzielny obwód tak, aby jakakolwiek usterka w naszym ogrodzie nie spowodowała braku światła w całym domu. Ostatnimi czasy bardzo powszechne stało się wykorzystywanie gotowych dekoracji świetlnych w postaci sań, reniferów lub gwiazdek, które ustawiamy przed domem. W tym wszystkim nie możemy jednak zapomnieć o wyczuciu smaku, żeby uniknąć niepotrzebnego nagromadzenia akcesoriów. Pamiętajmy, żeby wybierać tylko kilka elementów, które upiększą nasz ogród i świąteczny dom. Zbyt rozbudowana instalacja świetlna może wprowadzić chaos i kicz. Najpowszechniej stosowanymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o oświetlenie świąteczne, jest zastosowanie wspomnianych wcześniej ledowych węży świetlnych. Posiadając takie akcesoria, możemy ciekawie udekorować niestandardowe kształty i dom na wysokościach. Ledowe węże wykonane są z gumy, przez które przeciągnięte są kolorowe lampki. Ich elastyczność umożliwia dekorowanie drzewek i krzewów w ogrodzie, a także balkonów i tarasów naszego domu. Inspirującym sposobem na ich załączenie jest niedbałe przeplatanie między prętami w balustradzie lub „artystyczne” oplatanie pnia drzewka. Warto pamiętać, iż decydując się na wykorzystanie ledowego oświetlenia domu, powinniśmy zrezygnować ze standardowych lampek choinkowych. Produkty przeznaczone na dekorowanie domu z zewnątrz są odporne na mróz i wilgoć, dlatego nie musimy się niczym przejmować. Dodatkową wskazówką przy świątecznym dekorowaniu domu jest fakt, iż przy tradycyjnych domach murowanych z cegły najlepiej jest wybrać ciepłe barwy światła, które uwydatnią nasz piękny dom. Jeśli chodzi o chłodne barwy (np. odcienie niebieskie), to wówczas o wiele lepiej sprawdzą się one na jasnych materiałach elewacyjnych czy podświetlenia drzew iglastych. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej popularnymi lampkami choinkowymi są również gałązki. Właściwie to za ich sprawą możemy oświetlić wejście do ogrodu, palisadę i drzewka. Chodnik i ścieżkę do domu mogą oświetlać małe świecące choineczki, zasilane energią słoneczną. Warto też wspomnieć o soplach, które również uchodzą za jedne z najbardziej popularnych motywów świetlnych. Średnio jeden sznur mierzy 4 metry i dodatkowo (w zależności i potrzeb i wyobraźni) można go łączyć w komplety.

 

Świąteczna dekoracja ogrodu powinna być dobrze rozważona, ponieważ powierzchniowa instalacja może szybko spowodować zwarcie a niekiedy i porażenie prądem.


Zewnętrzne oświetlenie domu jest odbiciem naszej wyobraźni. Jeśli w ogrodzie mamy altankę, można ją opleść świecącymi łańcuchami, wówczas będzie sprawiała wrażenie świątecznej chatki. Światełkami udekorujemy elewację domu i okna, a na drzwiach wejściowych powiesimy bożonarodzeniowy wieniec, upleciony ze świeżych gałęzi iglaków, udekorowany szyszkami, bombkami i kokardami. Do dekoracji wybieramy te drzewka, które rosną niedaleko okien i są widoczne z drogi. Wówczas będziemy mogli cieszyć się magicznym czasem świąt w domu i na zewnątrz. Choinkę dekorujemy światełkami tak, aby uwydatniały pełny kształt drzewka. Nie wystarczy ozdobić ją samymi lampkami, a warto zawiesić także inne elementy w postaci owoców i orzechów, które dodatkowo przyciągną do siebie ptaki. Do ogrodowej choinki można również przymocować wiązki pędów z owocami głogu i dzikiej róży, wówczas czerwony kolor będzie się doskonale komponował z zielonymi gałązkami. Bez wątpienia przystrajanie ogrodu na święta powinno być bezpiecznym i twórczym zajęciem. To świetny i efektowny sposób, w którym możemy odnaleźć radość i zbudować świąteczną aurę już teraz. A przy tym wszystkim nie zapominajmy o powieszeniu na ganku girlandy gałązek z jemioły.

 

Kupując lampki dekorujące drzewka powinniśmy wybierać modele specjalnie przeznaczone do usytuowania na zewnątrz domu. Używanie tych, które zostały dostosowane do ozdabiania choinki w pomieszczeniach stają się niebezpieczne w momencie zastosowania ich na zewnątrz.