Wnętrza

Łazienka

Salon kąpielowy

Tekst Karolina Miszczuk

2015-06-16
Salon kąpielowy

W dobie nowoczesności i codziennego biegu salon kąpielowy może wydać się nieporozumieniem, zwłaszcza, że żyjemy coraz szybciej i intensywniej. Salon kąpielowy jednak powinien być odskocznią od ciągłego wyścigu szczurów, a także stać się oazą relaksu, drogą do osiągnięcia spokoju i odprężenia.

 

Planując przeróbkę jednego z pokoi na salon kąpielowy, należy dokładnie poznać jego definicję i skonfrontować ją z naszymi wyobrażeniami. Projektanci często przypominają, że dużej łazienki nie możemy zamiennie nazywać salonem kąpielowym, bo przestronna łazienka nim nie jest. Czym zatem jest salon kąpielowy? To starannie zaaranżowane wnętrze, gdzie funkcja kąpieli zyskuje szczególną, nadzwyczajną oprawę. Ozdoby typowe dla salonu znajdą swoje miejsce również w salonie kąpielowym. Warto więc zastosować zasłony w oknach, żyrandol, okazały dywan, sofę czy nawet telewizor. By miejsce było bardziej efektowne, oprócz podstawowego zestawu łazienkowego, jakim są wanna, umywalki, lustro, prysznic, bidet, sedes czy grzejnik, warto również umieścić saunę, łóżko do masażu czy kominek. Dodatkowymi elementami podnoszącymi wygodę użytkowania są szafki, stoliki kawowe, fotele, szezlongi, kanapy.

 

Wanna w łazience to podstawa. W salonie kąpielowym powinna więc stać się głównym elementem wyposażenia. Kwestia jej wyglądu i kształtu uzależniona jest od stylu, w jakim salon łazienkowy jest aranżowany. Należy dobrać model tak, by można było swobodnie w niej poleżeć, bez ściskania się i ograniczania ruchów. Dodatkową atrakcją może być zastosowany w wannie hydromasaż.

 

Prysznic to obok wanny kolejny niezbędny element łazienki. W małej przestrzeni łączymy te dwa elementy lub stawiamy na sam prysznic. W salonie kąpielowym mamy ten komfort, że możemy zastosować oba rozwiązania. Warto wybrać prysznic, który będzie oferował jak najwięcej udogodnień: dysze boczne, deszczownica, wbudowane radio i termostat z funkcją zapamiętywania temperatury oczekiwanej przez konkretnych domowników.

 

Lustra w łazience to nie nowość. W salonie kąpielowym możemy również wyznaczyć strefę do makijażu. Duże lustro blisko okna, z dodatkowym oświetleniem, może stanowić niebywałą oazę kobiecego piękna i dbałości o wygląd. Duża ilość luster w łazience lub ogromna tafla na jednej ze ścian może jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń. Z powodzeniem odbije też światło, czyniąc salon kąpielowy jaśniejszym.

 

 

Sedes i bidet są dość intymnymi elementami łazienki. Ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku jest ścianka działowa. Nie zamknie ona całkowicie przestrzeni, a przy tym oddzieli część typowego WC od reszty pomieszczenia i zapewni komfort. Dostępne są również bidety elektroniczne jako nakładka na muszlę klozetową, co jest idealnym rozwiązaniem dla zminimalizowania części WC w salonie kąpielowym.

 

Dywan stanowi połączenie łazienki z salonem, a także zastępuje typowe dywaniki łazienkowe. Okazały dywan z długim, przyjemnym włosiem zapewni komfort po kąpieli, ozdobi pomieszczenie i uczyni je przytulniejszym, co jest konieczne przy dużej ilości chłodnych płytek łazienkowych. Dywan odpowiednio dobrany do stylu łazienki ociepli przestrzeń i optycznie nieznacznie ją pomniejszy, co sprawi, że przestrzeń będzie przytulniejsza bez utraty na funkcjonalności.

 

Żyrandol jest świetnym rozwiązaniem przy małych oknach. Przydatny wieczorami, świetnie odbijający światło słoneczne w dzień – idealnie pasuje do zapełnienia powierzchni salonu kąpielowego. Wiszący okazały żyrandol świetnie oświetli pomieszczenie, a przy okazji będzie przyjemny dla oka. Dobrym rozwiązaniem jest regulator oświetlenia, by można było dostosować ilość światła od mocnego – niezbędnego w wykonaniu makijażu – do skrajnego przyciemnienia, by można było zrelaksować się i stworzyć romantyczną atmosferę.

 

 

Umywalki są niezbędne – podobnie jak wanna. Z salonu kąpielowego najczęściej korzystają dorośli, dobrze więc, gdy umywalek jest więcej niż jedna. Zapewni to komfortowe korzystanie z łazienki i dodatkowe miejsce na łazienkowe bibeloty. Umywalki mogą być także uzupełnieniem stylu łazienki – ich kształt może być podobny do kształtu wanny.

 

Sauna podniesie komfort wypoczynku i uzupełni przestrzeń. Powinna stylem korespondować z pozostałymi urządzeniami w salonie łazienkowym oraz posiadać różne dostępne funkcje relaksacyjne. Połączenie sauny fińskiej z sauną infrared spowoduje, że będą mogli z niej korzystać miłośnicy zarówno niższych, jak i wyższych temperatur. Sauna fińska zapewnia wysokie temperatury – 80-110°C – za pomocą pieca z kamieni polewanego wodą. Sauna infrared za sprawą promienników podczerwieni zapewnia temperatury niższe – 50-60°C. Połączenie obu tych saun pozwoli na osiągnięcie optymalnego sposobu na korzystanie z nich.

 

Kominek to typowy element salonu czy sypialni, lecz w łazience wciąż stanowi rozwiązanie awangardowe. Palenisko w salonie łazienkowym jest funkcjonalne – zapewnia ciepło po kąpieli – i designerskie – stanowi ciekawy i niecodzienny element wnętrza i zdecydowanie je ociepla.

 

Odpowiednie meble zapewnią komfort i pozwolą na dłuższy relaks. Szafki czy nawet przestronna szafa na całej ścianie stanowią funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, mogą stanowić przechowalnię ręczników, szlafroków, piżam, a także kosmetyków kąpielowych i detergentów czyszczących. Uporządkuje to przestrzeń i usunie zbędne przedmioty z widoku, umilając przy tym przestrzeń.

 

Stoliki to świetne rozwiązanie na długie jesienne i zimowe wieczory. Ustawienie świeczek to jeden z wielu sposobów na umilenie czasu spędzonego w salonie łazienkowym. Stolik pozwoli również postawić w zasięgu ręki kawę, herbatę, kieliszek wina czy odłożyć wciągającą lekturę, gdy woda w wannie nieco wystygnie. Będzie również pomocny, jeśli chodzi o materiały do kąpieli: na niższej półce stolika możemy ułożyć ręczniki lub ustawić kosmetyki jak żele, szampony, odżywki, czy sole kąpielowe.

 

W salonie kąpielowym potrzebne jest również coś wygodnego do siedzenia. Głęboki fotel w jasnej barwie będzie dobrym rozwiązaniem – rozjaśni przestrzeń i zapewni miejsce do odpoczynku oraz czynności pielęgnacyjnych. Sofa będzie świetnym urozmaiceniem wieczoru z drugą połówką i posłuży jako odprężający mebel organizujący przestrzeń, a także umożliwi pozostawienie ubrań przed kąpielą.

 

 

Salon kąpielowy, a może sypialnia kąpielowa? Łóżko w łazience lub wanna w sypialni to jedne z wielu możliwości, jakie otwiera przed nami połączenie salonu kąpielowego z sypialnią. Wstawienie łóżka, lampy i stolików nocnych do łazienki jest proste i może wydawać się banalne, jednak poprawne zaaranżowanie takiego wnętrza może okazać się trudniejsze niż jest w rzeczywistości. Pomóc nam może szklana ścianka działowa oddzielająca część sypialnianą od łazienkowej, a przy okazji wspomoże w aranżacji przestronnego wnętrza.

 

Telewizor nie jest tak awangardowy jak kominek, ale może równie dobrze sprawdzić się jako element relaksujący po całodziennej bieganinie. Wiszący na ścianie lub zwisający z sufitu podniesie atrakcyjność pomieszczenia i sprawi, że nawet najcięższy dzień w pracy zakończy się relaksującą kąpielą przy ulubionym filmie.

 

Salon kąpielowy to coś więcej niż pomieszczenie czysto użytkowe. To przestrzeń, w której każdy centymetr powinien być podporządkowany naszej wygodzie. Zadbajmy więc o to, by po przestąpieniu jej progu można było na chwilę zapomnieć o troskach codziennego życia i w całości oddać się błogiemu relaksowi.