Wnętrza

Ściana ubrana w dekor. Modne tapety

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia Shutterstock

2021-04-12
Ściana ubrana w dekor. Modne tapety

Przez lata tapeta była jedynie tłem dla wystroju. Dziś odgrywa pierwszoplanową rolę w modnych wnętrzach, urzekając nieskończoną ilością odsłon i zaskakując aranżacyjnym potencjałem. Tapety zalicza się dziś do eleganckich, luksusowych, a nawet artystycznych wykończeń. To efektowne, kreatywne nośniki deseni, kolorów i struktur, idealne także do szybkiej, ale spektakularnej metamorfozy.

 

Odkąd odrodziła się moda na tapety, nieustannie powiększa się ich asortyment, a projektowania ściennych oklein podejmują się najwybitniejsi designerzy i ilustratorzy, często pod szyldami cenionych międzynarodowych marek. Po latach nieobecności dziś uznawane są za ekskluzywną dekorację, wyróżniającą się wysoką jakością i oryginalnym wzornictwem. Ponadto, współczesne tapety są trwałe, praktyczne, a także przystosowane do trudnych warunków, np. odporne na wilgoć, z jaką mamy do czynienia w łazienkach. Obecnie nie ma przeszkód, by dekoracyjna okładzina ozdobiła nawet strefę kąpielową, oczywiście o ile wykazuje wodoodporne właściwości. Nie ma też dla niej ograniczeń, jeśli chodzi o pozostałe pomieszczenia. Salon, sypialnia, gabinet, pokój dziecka, a nawet kuchnia nabierają rumieńców dzięki dobrze dobranej ściennej ozdobie. Jakie trendy można zaobserwować w tej dziedzinie?

 

 

WIELE ODSŁON WSPÓŁCZESNEJ TAPETY

Zanim zagłębimy się w temat designu modnych tapet, warto zauważyć, jak wiele ich rodzajów mamy obecnie do wyboru. Wśród kolekcji wysokiej jakości ściennych oklein są artykuły welurowe, tekstylne, winylowe czy strukturalne. Bardzo dużą popularnością cieszy się metoda nadruku na wspomnianym winylu z podkładem fizelinowym o zróżnicowanych fakturach, np. płótna, betonowego tynku, skóry. Tapetowe dekory nanoszone są też na ekologiczną, przepuszczającą powietrze włókninę celulozową. Z włókna szklanego powstają natomiast dekoracje do stref mokrych, możliwe do użytkowania nawet w obrębie kabiny prysznicowej. Zdolność wygłuszania pomieszczeń to z kolei domena tapety akustycznej, czyli dźwiękochłonnej. Na kanwie takich podkładów kreowane są najrozmaitsze wzory, od klasycznych pasów i akantów po dekory awangardowe, a także artystyczne. Wzornictwo tapet to dziś nie tylko design, ale też sztuka. Doskonale widać to, jeśli spojrzy się na współczesne trendy, wśród których nie brakuje kreatywnych projektów.

 

 

FOTO: © CINEMATOGRAPHER / SHUTTERSTOCK.COM

 

ŚCIENNA BOTANIKA

Tapety z motywem florystycznym już od kilku sezonów zdobią nasze wnętrza. Trzeba przyznać, że wychodzi im to znakomicie, szczególnie że do dyspozycji mamy wiele kolekcji zorientowanych na różne oblicza botaniki. Możemy więc cieszyć się widokiem wielkich kwiatowych pąków w angielskim stylu na ścianie salonu albo wybrać deseń przypominający szkic z zielnika. Drobne stokrotki i niezapominajki pasują do subtelnych wnętrz, a bujne winorośle podkreślą wyrazisty charakter niejednego pomieszczenia. Jako pokłosie mody na nurt urban jungle w nowoczesnych aranżacjach rozgościły się też tapety z egotycznymi dekorami, pozwalające z bliska przyjrzeć się florze tropikalnej dżungli. Z drugiej strony, lasy strefy umiarkowanej to także wdzięczny i lubiany przez twórców temat. Brzozowy gaj czy iglasty gąszcz w stonowanej tonacji mogą być harmonijnym dopełnieniem wnętrz urządzonych w duchu naturalnym czy skandynawskim, gdzie wszelkie nawiązania do świata przyrody są bardzo mile widziane. Okazuje się też, że popularność zyskują zwierzęce motywy... i to nie tylko w strefach użytkowanych przez dzieci. Mieszkańcy lasów, a także ptaki z całego świata ożywiają powierzchnie tapet, a wraz z nimi także wnętrz. Bestsellerowym wątkiem stały się flamingi w eleganckim wydaniu, których nie przedstawia się już w dość infantylnym różowym anturażu, ale w otoczeniu szlachetnych, kojących barw.

 

 

FOTO: © ATANONT SUKHAPINDA / SHUTTERSTOCK.COM FOTO

 

PONADCZASOWE STRUKTURY

Natura to jednak dopiero początek nośnych tematów w świecie ekskluzywnych tapet. Inspiracji twórcy szukają też w osiągnięciach cywilizacji, np. architekturze. Bardzo lubianym wątkiem stały się ostatnio antyczne mury, łuki jak z akweduktów i płaskorzeźby, nieco nadszarpnięte zębem czasu, ale nadal czarujące, a przez to jeszcze bardziej klimatyczne. Popularnym deseniem jest imitacja starego tynku, weneckich stiuków, murów z cegieł, zmurszałych desek, marmurowych powierzchni czy fresków sprawiających wrażenie bardzo leciwych. W dobie powrotu mody na lastryko taka faktura pojawia się także na tapetach i to w najróżniejszych kolorystycznych wariacjach. Chcąc nadać wnętrzu aurę przytulności, warto natomiast sięgnąć po okleiny ze strukturą płótna, imitującą sploty tkanin.

 

 

FOTO: © UNITED PHOTO STUDIO / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI

Jak już powiedzieliśmy, dzisiejsze tapety zorientowane są na artystyczny wyraz. Nawiązują więc do sztuki, czerpiąc inspiracje z różnych jej epok i stylistyk. Stąd też szeroki wybór okładzin ściennych z motywami klasycyzującymi, np. antycznymi rzeźbami, albo natchnionych arcydziełami malarstwa, ornamentyką art déco czy synestezyjnymi pracami z okresu secesji. Jednocześnie na tapetach pojawiają się wyrafinowane portrety w nowoczesnym stylu, a także akwarelowe impresje, które mogą okazać się konkurencją dla awangardowych reprodukcji w formie obrazów. Zajmując miejsce na rozległej powierzchni ściany, stają się ornamentem nie do pominięcia.

 

 

FOTO: © SVETLANA SOTNIKOVA / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

DESEŃ W MODNYM KOLORZE

Poza deseniem upiększającym tapetę, ważna jest także kolorystyka, w jakiej jest utrzymana. To ona pozwala harmonijne wkomponować lub wyraźnie wyeksponować fakturę okleiny. Obecnie wśród modnych propozycji prym wiodą przede wszystkim ciemne, głębokie, nasycone barwy, niezastąpione, gdy chcemy wykreować we wnętrzu kameralny nastrój i elegancką aurę. W związku z tym twórcy wzięli na warsztat szczególnie kolor roku Classic Blue, butelkową zieleń, pełen pasji burgund, mroczny antracyt, a także nieco jaśniejsze szarości komponowane głównie z przygaszonymi pastelami. Nadal nie brakuje też egzemplarzy w neutralnej tonacji – bielach, beżach, popielatych brązach, które uznaje się za bardzo uniwersalną bazę do wielu aranżacji. Do dyspozycji mamy więc wiele odsłon tapet, a ich bogactwo pozwala wytypować idealny wariant w indywidualnym stylu i upiększyć przestrzeń oryginalnym dekorem.

 

FOTO: © FOLLOWTHEFLOW / SHUTTERSTOCK.COM