Wnętrza

Salon

Styl kolonialny

Tekst Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

2013-06-05
Styl kolonialny
Styl kolonialny to jak podróż w czasie… Jest czymś, co rozwija wyobraźnię. Pozwala na realizację szalonych marzeń inspirowanych dawnymi i odległymi miejscami, opowieściami czy postaciami. Dzięki niemu możemy stworzyć wnętrza inspirowane filmem „Pożegnanie z Afryką” lub „Angielski Pacjent”. Możemy zaczarować sypialnię, wstawiając duże, drewniane łóżko z białym, zwiewnym baldachimem lub zamienić salon w afrykańską oazę.
 

 
Styl kolonialny jest mieszanką stylu europejskiego ze stylem egzotycznym. Powstał na potrzebny kolonistów, którzy zasiedlali nowe ziemie. Anglicy przywozili ze sobą na nowe tereny wzory europejskich mebli i dodatków, które łączyli z lokalnymi materiałami oraz wzbogacali o detale zaczerpnięte ze wschodniej stylistyki. Niestety, przywożone meble nie sprawdzały się w tropikalnym klimacie, który był niekorzystny dla drewna europejskiego. Postanowiono wykonywać meble z miejscowych gatunków drewna. Wybierano głównie: teak, mahoń, palisander, mango, akację azjatycką, drzewo różane. 
 
 
Większa część kolonialnych mebli oraz elementów wykonywana była ręcznie, z dużą dbałością o szczegóły i zdobienia. Meble te były sztucznie postarzane. Stosowano różnego rodzaju zabiegi stylizujące, jak intarsje czy inkrustacje. Egzotyczne drewno charakteryzowało się ciemnymi kolorami. Często łączono je ze szlachetnymi, jasnymi tkaninami. Najczęściej spotykane to meble biurowe - masywne, ozdobne biurka, sekretarzyki, biblioteczki, krzesła itp.
Styl kolonialny jest ponadczasowy i często wykorzystywany przez projektantów  do potrzeb dekoratorskich. Współczesne meble kolonialne  wytwarzane są  z ciemnego drewna z lekkimi materiałami egzotycznymi, takimi jak: rattan, wiklina, bambus, a także specjalnie preparowany sznurek. Zdobień jest zazwyczaj niewiele. Ważne natomiast jest to, żeby mebel miał „duszę” oraz wyglądał, jakby miał kilkaset lat. Musi on być również wygodny, praktyczny i funkcjonalny.
 
Styl ten jest tajemniczy, pierwotny i bardzo pociągający. Można bawić się nim do woli, pobudzając wyobraźnię dekoratorską. Ogromną zaletą mieszkania „kolonialnego” jest jego ponadczasowość, a zarazem praktyczność. 
Styl kolonialny w aranżacji wnętrz jest mocny oraz charakterystyczny. Jest lubiany przez tych, którzy preferują klasyczne wnętrza i tradycyjne rozwiązania w urządzaniu mieszkań. Kolory wnętrz powinny być stonowane, tudzież eleganckie: barwy natury, czyli beże, brązy, czekolada, odcienie miodowe, kremowe, „cappuccino”.
Aby urządzić kolonialne wnętrze w swoim domu, należy wybrać meble wykonane z ciemnego drewna (np. mahoń). Bardzo popularne jest też drewno teakowe oraz mango. Meble kolonialne mają najczęściej prosty i rustykalny wygląd. Jednak w stylu kolonialnym można znaleźć także bardziej ozdobne elementy, takie jak zaokrąglone ramiona kanapy oraz fotele do salonu tapicerowane ciężkimi tkaninami np. aksamitem. Drobne detale i dekoracyjne wykończenia zapewniają bardzo unikatowy wygląd meblom kolonialnym i nadają specyficzny charakter wnętrzom.
 
Kolory charakteryzują się miękkimi, wyciszonymi barwami, których bazą są naturalne pigmenty. Przypominają ciepło tropików, przytulność Dalekiego Wschodu czy afrykańskich pustyń. Podstawę w projektowaniu takiego wnętrza stanowią beżowe i kremowe ściany. Tak samo dobrze sprawdzają się kolory ciemnozielone, musztardowy, czereśnia, purpura, oraz brązy. Mogą one być wykorzystane w materiałach na kanapy, krzesła lub poduszki. W tapetach  najczęściej pojawiają się motywy owoców i kwiatów.
Bardzo ważne są dodatki i akcenty – są one  wykończeniem każdego wnętrza i ostatnim „muśnięciem pędzla”. Obrazy oraz zdjęcia mogą być  oprawione w ramy z ciemnego drewna lub starego złota. Świeczniki z żelaza będą pięknie komponować się w takim wnętrzu. Piękne, boczne lampy w lnianych abażurach dopełnią całości oraz rozświetlą przytulnie wnętrze. Ekskluzywnym symbolem w kolonialnym domu są orientalne elementy wykonane z kości słoniowej. Charakterystyczne dla stylu kolonialnego są zasłony panelowe oraz orientalne dywany wprowadzające ciepło i kolor. Skrzynie drewniane uzupełnią klimat kolonialny. I nie zapominajmy o kominku…
 
 
 
Stylu kolonialnego  nie powinniśmy brać zbyt dosłownie. Trzeba bawić się nim, wybierając odpowiednie dodatki dekoracyjne bądź postawić na jeden, ważny element wystroju (np. łóżko). Śmiało możemy go komponować ze stylem nowoczesnym, surowym drewnem albo zabytkową aranżacją. Można łączyć styl kolnialny ze stylem skandynawskim, etno, rustykalnym, a nawet glamour.  Meble kolonialne  mają  mnóstwo zastosowań i pasują do prawie każdej aranżacji.
Nie bójmy się pomarzyć.