Wnętrza

Gość w dom

Tekst Karolina Miszczuk, Agnieszka Hordejuk • Zdjęcia fotolia

2015-09-09
Gość w dom

Rodzinne święta, ciotki, kuzynostwo i dziadkowie. Wspaniałą atmosferę może zakłócić... konieczność zapewnienia noclegu, spędzająca sen z powiek. Jak pomieścić wszystkich przybyłych gości? Gdzie zorganizować im miejsce do snu? Postawić na zapasowe materace i rozkładane łóżka czy zainwestować w pokój dla gości? Jeśli sypialnia gościnna to jaka? Dylemat godny rozwiązania.

 

Pomieszczenie potocznie zwane pokojem gościnnym jest niczym innym, jak dodatkową sypialnią, pokojem wielofunkcyjnym. Często jest tak, że pokój gościnny pełni kilka funkcji: sypialni, pokoju dziennego dla gości, gabinetu dla właścicieli domu. Wszystkie te funkcje można ciekawie połączyć i zaaranżować takie pomieszczenie, w którym będą czuć się dobrze zarówno właściciele, jak i ich goście.

 

Funkcje

Sypialnia to główna funkcja pokoju dla gości. Wszystkie pozostałe są jedynie opcjonalne i zależne najczęściej od intensywności odwiedzin w naszym domu. Wielu inwestorów decyduje się na połączenie pokoju dla gości z miejscem do pracy, dlatego też biurko jest drugim ważnym elementem tego wnętrza. Innym rozwiązaniem jest zorganizowanie pokoju gościnnego z pokojem wypoczynkowym. Wstawiając wygodny fotel z podnóżkiem, mały stolik i półkę z książkami do dodatkowej sypialni, uzyskamy miejsce wyciszenia, odpoczynku, swoisty azyl.

 

sypialnia gościnna

 

Ostatnimi czasy zauważyć można wzrastającą tendencję do organizowania w domach całych części gościnnych, gdzie - poza sypialnią gościnną - znajduje się również aneks kuchenny czy oddzielne wejście. Standardem jednak pozostaje pokój z podwójnym łóżkiem i szafą.

 

Łazienka

Łazienka gościnna jest najczęściej połączona bezpośrednio z pokojem. Wraz z sypialnią stanowi oddzielną część domu i nie jest podporządkowana charakterowi innych wnętrz mieszkania lub domu. Stylistycznie nie jest połączona z pozostałymi pomieszczeniami sanitarnymi, a nawiązuje zazwyczaj do barw dodatkowej sypialni, do której przylega. Nie jest wykorzystywana codziennie, więc sprzęty są ograniczone do niezbędnego minimum. Najczęściej jest tam umywalka, prysznic lub wanna i miska ustępowa. Goście zwykle nie zatrzymują się na długi okres, więc rezygnuje się z pralki czy suszarki. Wystarczy również mała półka na kosmetyki i szafka na środki czyszczące.

 

Łóżko

W sypialni gościnnej warto zainwestować w jak największe łóżko. Jest to o tyle korzystna sytuacja, że nawet w przypadku przybycia na nocleg więcej niż jednego gościa, pozwoli na komfortowe przenocowanie wszystkich osób. Jest to o wiele lepsza forma od stawiania kilku pojedynczych łóżek obok siebie czy zainwestowania w mebel piętrowy. Dzięki jednemu łóżku pokój jest przytulniejszy, mniej zagracony niepotrzebnymi rzeczami, a obszerna powierzchnia łóżka umożliwia ozdobienie go dużą ilością poduszek z poszewkami o ciekawych teksturach i wzorach. Warto również postawić na osłonę łóżka, jeśli pokój ma łączone funkcje. Baldachim lub parawan to idealne rozwiązanie dla osób szukających oazy spokoju w gwarnym, lecz małym domu z pokojem gościnnym. Możemy wówczas bardzo efektywnie zasłonić łóżko, by nie rozpraszało nas podczas odpoczynku czy lektury.

 

gościnna sypialnia

 

Meble w sypialni gościnnej

Najważniejszym meblem jest duże łóżko. Dodatkowym wyposażeniem są szafki nocne, stanowiące jego uzupełnienie. Ważny element to przestronna szafa, gdzie na co dzień możemy przechowywać zimowe płaszcze czy stroje wieczorowe. Do szafy najlepiej dołączyć lustro, które nada się idealnie dla naszych gości, a zastosowanie ozdobnej ramy ozdobi wnętrze. Dywan będzie stanowił ciepłe podłoże dla zapominalskich gości, którzy nie zabrali kapci, a nawiązujące fakturą i barwą zasłony będą odpowiednią dla śpiochów zaporą przed światłem. Z kwiatami natomiast nie należy przesadzać. Pokój gościnny jest z reguły rzadko odwiedzanym pomieszczeniem, więc musimy pilnować się, jeśli chodzi o podlewanie kwiatów i ich pielęgnację lub całkowicie z nich zrezygnować w części gościnnej. Biurko będzie stanowić idealne rozwiązanie dla zapracowanych gości. Kiedy pomieszczenie nie będzie już używane przez odwiedzających, stanie się także świetnym miejscem do nauki dla dzieci. Dzięki temu, w pokoju pociechy zwolni się miejsce i będzie się ona mogła skupić na nauce, zamiast wciąż rozglądać się po rozpraszającym uwagę pokoju dziecięcym.

 

sypialnia dla gości

 

Elektronika

Prostota na pierwszym miejscu. Warto zwrócić się więc w stronę prostych rozwiązań: minimalizm form i ilości. Lampka nocna, oświetlenie górne w postaci żyrandola to oświetleniowe minimum. Całkowicie możemy wykluczyć obecność telefonu, chyba, że stawiamy sobie za cel wysoki standard pomieszczeń dla naszych gości. Zainwestować należy natomiast w gniazda zasilania. W dobie całkowitego nastawienia na komputeryzację podłączenie ładowarki do telefonu czy zasilacza laptopa to podstawa. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie miejsca na czytnik e-booków, tablety czy ładowarki do akumulatorów. To z pozoru mało istotne urządzenia, ale również wymagające uwzględnienia. Po zliczeniu wszystkich potrzebnych gniazd, warto zamontować ich kilka, a dla zwiększenia liczby miejsc, powinniśmy także wyposażyć pokój gościnny w przedłużacz.

 

Sprzętem zupełnie akcesoryjnym jest telewizor. Zaopatrywanie pokoju gościnnego w drogie sprzęty RTV to duży wydatek. Pamiętajmy, że nie zawsze wykorzystujemy je w stu procentach, dlatego warto zastanowić się nad koniecznością takiej inwestycji.

 

Pokój

Spokój, odprężenie, przyjemność – tak powinien być zdefiniowany pokój gościnny. Oprócz dobrego towarzystwa i świetnej zabawy w gronie bliskich osób, warto zadbać także o samopoczucie i odpoczynek gości. Odpowiednie wyważenie barw oraz ich nasycenia sprawi, że pokój będzie wprawiał w uczucie spokoju i przyczyni się do efektywnego odpoczynku.