Wnętrza

Salon

Szklane lampy. Oświetleniowe dzieła sztuki

Tekst 4CONCEPTS • Zdjęcia 4CONCEPTS

2019-10-21
Szklane lampy. Oświetleniowe dzieła sztuki

Pasują do każdego stylu i wszędzie wnoszą powiew niezwykłości. W klasycznym salonie wyglądają dostojnie oraz szykownie, w kreatywnie urządzonym lofcie – intrygująco. Nowoczesnemu wnętrzu dodadzą elegancji, zaś w modernistycznej jadalni będą niczym ekstrakt wyrafinowanego smaku. Mowa o szklanych lampach stojących – oświetleniowych dziełach sztuki.

 

Szklane lampy to tradycyjny element wystroju wnętrz. Praca designerów sprawia, że surowiec przybiera w ich rękach coraz nowocześniejsze formy. Dzisiaj tworzy się z niego już nie tylko ozdobne żyrandole, ale także nowoczesne lampy stołowe czy podłogowe o transparentnych podstawach, które zdobią pomieszczenia zaaranżowane w rozmaitych stylach – od klasyki, przez szykowne glamour, przytulne scandi, po minimalistyczne nowoczesne przestrzenie.

 

 

PIĘKNO W ROZMIARZE XL

Nadnaturalnie duże, jakby przeskalowane sprzęty to jeden z supermodnych kierunków ostatnich sezonów. Umieszczony w przestrzeni mieszkalnej element rozmiarów niespotykanych na co dzień, takich, do których nasze oczy nie są przyzwyczajone, sprawia, że tym bardziej zwracamy na niego uwagę. Może nas niepokoić, może intrygować, zawsze zmusza do zastanowienia się i rozwiązania zagadki: czy na pewno wszystko tu do siebie pasuje? A taka zagadka, która każe myśleć o wystroju pokoju, to marzenie każdego projektanta wnętrz. Ale to nie jedyna zaleta wielkich, szklanych lamp. Wizualna lekkość, jaką gwarantuje przezroczyste, czasami delikatnie zabarwione szkło, równoważy jej spore rozmiary. Dzięki temu taki dodatek nie przytłacza i nie zabiera zbyt wiele przestrzeni. Jest świetlistym obiektem o niepowtarzalnym wyrazie. Staje się małym dziełem sztuki. Tym bardziej, że każda z podstaw jest wykonana ręcznie.

 

 

SZKLANA WYJĄTKOWOŚĆ

Prócz nieprzeciętnych rozmiarów uwagę zwraca przede wszystkim technologia wykonania szklanych projektów. Lampy są ręcznie formowane, co powoduje, że można im śmiało nadać miano ekskluzywnych. Cały ich sekret tkwi w wysokich umiejętnościach i precyzji działania hutnika, wykorzystywanych w trakcie nadawania podstawie odpowiedniego kształtu – od prostych klasycznych form geometrycznych po bardziej wyszukane i tym samym o wiele atrakcyjniejsze dla oka. Nie ma wątpliwości, że to gama wyrobów o artystycznym charakterze.

 

Poza tym zadbano o trwałość opraw, poddając naniesioną na nie kryjącą farbę (metaliczną lub niemetaliczną) termicznemu utwardzeniu. Ze względu na zastosowaną technologię przyszły właściciel tak wykonanej stojącej lampy zyskuje też 100% gwarancji jej wyjątkowości. Mają na to wpływ unikalne połączenia różnobarwnych mas szklanych oraz uzyskana po ostygnięciu niepowtarzalność kształtów i ułożenia wielobarwnych plam na podstawie modelu. Każdy egzemplarz jest więc jedyny w swoim rodzaju.

 

 

UNIWERSALNE ORYGINAŁY

W szklane lampy podłogowe warto zainwestować jeszcze z kilku względów. Jeden z istotniejszych stanowi mobilność. Dzięki temu, że oprawa nie jest zamontowana na stałe, w dowolnym momencie ulokujemy ją tam, gdzie akurat będzie bardziej potrzebna. Ponadto stojące modele posiadają szczególne zdolności w kwestii kreowania przyjemnego kameralnego nastroju. To dzięki niewielkiej wiązce światła, którą emitują. Dodatkowo, ze względu na spore zróżnicowanie gabarytów (na przykład niewielkie i lekkie lampy stołowe lub wysokie typowe lampy podłogowe), można je ustawić nie tylko na podłodze, ale również na biurku, stole w jadalni czy stoliku przy łóżku.

 

Nowoczesne, stylowe, modne oprawy szklane, choć wyjątkowe, okazują się jednocześnie bardzo uniwersalne. Nadają się zarówno do salonu, gdzie będą wyszukaną ozdobą, jak i do sypialni, występując w charakterze lampek nocnych. Wybór idealnego rozwiązania ułatwia zróżnicowany design. Konkretny model może współgrać ze stylem danego pomieszczenia, jak również zostać dobrany na zasadzie kontrastu z zastanym wystrojem.

 

 

Praktyczną propozycją są lampy z wymiennymi abażurami. Jeśli zdecydujemy się na zakup dwóch egzemplarzy, warto ustawić je po bokach łóżka. By uczynić zadość aktualnym trendom albo podkreślić wiosenną aurę, można zastosować klosze w kwiaty, a gdy pogoda za oknem nie jest już tak sprzyjająca, rozjaśnić wnętrze jasnymi, półprzezroczystymi osłonami. Lampom stojącym powinny towarzyszyć także wiszące oprawy. Te wykonane ze szkła przybierają różne kształty i formy, dlatego wybierając dowolne modele, z łatwością można z nich tworzyć instalacje autorskie w postaci rozbudowanych żyrandoli.