Wnętrza

Salon

Szklane stopnie

Tekst Tomasz Kodź • Zdjęcia Milowy Krok

2013-05-28
Szklane stopnie
Wybór rodzaju schodów może wydawać się łatwy i oczywisty - mają służyć przecież po prostu do wchodzenia i schodzenia. Jednak w ich konstrukcji kryje się wiele złożonych problemów technicznych, które wpływają na wygodę użytkownika. Wszystkie schody - czy to drewniane, kamienne czy szklane - wymagają od konstruktora lub wykonawcy wiedzy i doświadczenia. Dzięki dobrym pomysłom często, ku radości wielu, powstają schody jednostkowe i nietuzinkowe.
 
 
Nad wyborem układu i rodzaju schodów należałoby się zastanowić w momencie projektowania budynku. Jeśli został on już jednak wybudowany, architekt lub rzemieślnik często ma utrudnione zadanie, aby wpasować schody wygodne i odpowiadające inwestorowi. Najczęstszą przyczyną takich sytuacji są zbyt małe otwory w stropie. Do niedawna konstrukcja schodów najczęściej usytuowana była przy wejściu do budynku i tworzyła typową dla klatki schodowej zabudowę, zamkniętą ścianami i bez możliwości jej zmiany. 
W nowoczesnym budownictwie konstruktorzy poczynili wiele zmian. Schody umiejscawia się oczywiście w zależności od przebiegu traktów komunikacyjnych i podziału funkcjonalnego wnętrz, ale  najczęściej miejsce pod schody jest bardziej wyeksponowane, często znajduje się w pokoju gościnnym lub jego obrębie. Schody już nie tylko pełnią funkcję użyteczną - powinny  wkomponować się we wnętrze i wyglądać jak mebel.
 
 
Bardzo często schody zawdzięczają swój charakter zastosowanym  ozdobnym wykończeniom, choć czasem właśnie ich  brak nadaje im interesujący wygląd i surowe piękno. Coraz częściej do ich produkcji jest wykorzystywane szkło. 
Szkło jest materiałem uniwersalnym i nowoczesnym, szklane stopnie nadają pomieszczeniu awangardowy wygląd, użyte w balustradzie daje poczucie przestrzeni, przejrzystości i bezpieczeństwa. W połączeniu z drewnem tworzy ciepły klimat. Schody z użyciem stopni i  balustrad szklanych coraz częściej goszczą w naszych domach lub lokalach usługowych, dlatego producenci prześcigają się w robieniu najtańszych ofert. Jest to niewątpliwie spowodowane popytem na tego rodzaju konstrukcje, a że jest to kosztowne przedsięwzięcie, często producenci rezygnują z bezpieczeństwa, decydując się na tańsze rozwiązania. Zamiast szkła hartowanego i klejonego używa się tylko hartowanego. Jest to rozwiązanie mniej kosztowne, ale czy bezpieczne? Otóż szkło hartowane i klejone może popękać, ale nadal będzie trzymać się foli lub żywicy, która jest pomiędzy szkłem, a użycie tylko hartowanego sprawi, że rozsypie się ono w drobny mak. Czy warto na tym oszczędzać? Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.
 
 
Do produkcji schodów powinno używać się szkła bezpiecznego. Płyty szklane mogą być też zbrojone, ale one znajdują zastosowanie raczej w przemyśle. Nie ma odrębnych norm, które określają warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać tafle szklane stosowane do budowy schodów lub podłóg. Odpowiedzialność za stosowanie odpowiedniego rodzaju szkła i jego grubości pozostaje więc w rękach producentów. Przy wyborze stopni szklanych powinniśmy pamiętać, że szkło jest śliskie i należy je tak przygotować, by uniknąć poślizgnięcia. Jest kilka sposobów, aby to zrobić. Jednym z nich jest nadruk na szkle w postaci pasków bądź małych „ kropeczek”, innym rozwiązaniem jest przeszlifowanie szkła, ale stracimy wtedy jego przeźroczystość. Kolejną wadą stopni szklanych jest skłonność do rysowania, nawet hartowanie nie rozwiąże tego problemu.
Do produkcji balustrad stalowych wypełnionych szkłem używa się najczęściej szkła klejonego, nie hartowanego. Jeśli chcemy stworzyć balustradę, w której szkło będzie elementem konstrukcyjnym bez pionowych, stalowych słupków, powinniśmy zastosować szybę hartowaną i klejoną. Hartowanie znacznie wzmacnia materiał. Zaletą balustrad szklanych jest bezpieczeństwo i przejrzystość, która nie ogranicza naszego pola widzenia.
W związku z większymi wydatkami, jakie musimy ponieść przy wykonaniu schodów i balustrad szklanych, inwestorzy często skłaniają się ku tańszym rozwiązaniom, jedynie z elementami szklanymi. Tańsze nie zawsze oznacza gorsze. Najważniejsze, aby były to dobrze zaprojektowane, wygodne i pasujące do ogólnego wizerunku domu schody.