Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Temperament zamknięty w jednej filiżance

Tekst Joanna Aleksandruk • Zdjęcia Termisil

2013-12-10
Temperament zamknięty w jednej filiżance

Współcześnie czynność picia herbaty kojarzona jest niemalże z codzienną rutyną, nie wymagającą wyszukanych umiejętności. Jednakże historia konsumowania tego napoju kryje za sobą zaskakujące tajemnice. Do dziś na całym świecie stosowane są rytuały parzenia i picia herbaty.
Japończycy od XV wieku kultywują ceremoniał picia herbaty, który powszechnie nazywa się Drogą Herbaty (cha-no-yu). Jest to związane z buddyzmem, wyznającym zasadę drogi wiodącej wprost do doskonałości. Rytuał picia odbywa się w specjalnie skonstruowanym ogrodowym pawilonie, zapewniającym czyste doznania i harmonię, pozwalającą na oderwanie się od życia zewnętrznego. Uczestnicy ceremoniału kolejno obmywają dłonie w źródlanej wodzie, po czym gospodarz (mistrz) skrupulatnie przygotowuje napój w miseczce. Spożywanie herbaty odbywa się w ciszy i nieskrępowanym spokoju. Wnętrze pawilonu przepełnione jest unikalną ceramiką, bogactwem kwiatów, co czyni je wyjątkowym i harmonijnym. Z kolei Rosjanie wykształcili odrębną formę parzenia herbaty. Powszechnie znany samowar służący do zagotowania wody i ułatwiający parzenie herbaty, odgrywa wyjątkową rolę. Starannie parzona herbata dzięki właściwemu przechowywaniu utrzymuje walory smakowe i zapachowe. Smak i aromat rosyjskiej herbaty karawanowej współcześnie uchodzi za jeden z najcenniejszych atutów w Rosji. Parzenie angielskiej herbaty ma długą tradycję. Utrwalone obrzędy ulegają różnorodnym przeobrażeniom i dążeniu do perfekcyjności doznań. Powszechnie znana herbata five o`clock jest wyrazistym gestem w kierunku indywidualnego stylu. Jednocześnie dodawane do nich mleko lub śmietanka, podkreślają smak i wyjątkowy aromat herbat pochodzących z Indii. Dodatkowo Anglicy słyną z parzenia herbaty, wsypując do czajniczka ilość łyżeczek odpowiadającą liczbie przygotowanych filiżanek. Napar zaparza się w 5 minut i wlewa do przygotowanych naczyń. Gotowe. 

 

Dzięki zastosowaniu żaroodpornej techniki, nawet najbardziej wymagający konsumenci są usatysfakcjonowani.

 

W polskiej historii ten temat sięga XVII wieku i pochodzi z korespondencji króla Henryka Walezego. Zwyczaj picia herbaty rozpowszechnił się w Polsce dopiero w XIX wieku i swą popularność zawdzięcza żołnierzom rosyjskim, którzy ten napój bardzo sobie cenili, tak wiec w Polsce zwyczaje związane z piciem herbaty bardzo przypominają te rosyjskie. Jeszcze nie tak dawno temu również i u nas w prawie każdym domu był samowar. Meritum tego zwyczaju stanowi jednak nie to urządzenie, ile rodzaj, sposób parzenia oraz kiedy i jak pijemy herbatę. W XIX wieku ważne miejsce w życiu towarzyskim mieszczaństwa zajmowały tzw. herbatki proszone, które wiązały się z pewnym rytuałem, np. obowiązywał elegancki strój, herbata podawana była w pięknej porcelanie przy „akompaniamencie” ciastek i konfitur. Od jej pojawienia się do dzisiaj w Polsce najpopularniejsza jest herbata czarna, czyli fermentowana. W wielu domach kupuje się albo liściastą i parzy się tzw. esencje, którą potem rozcieńcza się wodą, albo w torebkach. Melanż znajdujący się w torebkach nie jest zbyt aromatyczny, pozwala jednak na uzyskanie ciemnej cieczy, którą pija się gorącą z cukrem i różnymi dodatkami. Codzienne picie herbaty do posiłku jest zwyczajem powszechnym i herbata akompaniuje zarówno daniom słonym, jak i słodkim. Herbatę pija się w kubkach i filiżankach z uszkiem, choć jeszcze do niedawna popularne były szklanki. Z całą pewnością wpływ na dobór naczyń miała i ma dzisiaj sytuacja na rynku. W latach po II wojnie do lat 90-tych piękna ceramika była trudno dostępna. Od kilku lat jednak importerzy skutecznie zapełnili tę lukę, co wpłynęło też na podniesienie jakości wyrobów krajowych. Zważywszy na sposób traktowania herbaty na całym świecie, należy nie zapominać o odpowiednim serwisie. Herbata jest nie tylko napojem, ale sposobem na stworzenie wyjątkowego klimatu wspólnego picia. To głównie dzięki zasłudze dogodnych serwisów, konsumenci wydobywają z herbaty esencję i radość spędzania wolnego czasu. Istotnym elementem życia ludzi jest prowadzenie konwersacji przy kawie bądź herbacie.

 

TERMISIL wychodzi do klientów z propozycją żaroodpornych szklanek, kubków oraz filiżanek ułatwiających bezpieczne użytkowanie.

 

Godnymi polecenia są produkty TERMISIL-u, zapewniające komfortowe i wyjątkowe odczucia picia herbaty. Propozycja eleganckich i nowoczesnych wzorów żaroodpornych naczyń zapewnia konsumentom nie tylko bezpieczeństwo użytkowania, ale również wnosi elegancję i charakter do pięknego domu. Jak wiadomo, spokój jest najważniejszy. Rozsądne obchodzenie się z gorącą wodą zapewnia ochronę. Dzięki zastosowaniu żaroodpornej techniki, nawet najbardziej wymagający konsumenci są usatysfakcjonowani. TERMISIL wychodzi do klientów z propozycją żaroodpornych szklanek, kubków oraz filiżanek ułatwiających bezpieczne użytkowanie. Termo ochronne dzbanki i zaparzacze zapewniają komfortowe spożycie herbaty i budują unikalny charakter każdej kuchni. TERMISIL zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ nie tylko klasyka i elegancja ale i funkcjonalność stanowią budowanie przyjaznej aury w domu. Istotnym stwierdzeniem jest również to, iż picie herbaty w szkle firmy TERMISIL (boro krzemowym) wydobywa jej smak, aromat i kolor, a dzięki właściwościom żaroodpornym herbata jest dłużej ciepła w odróżnieniu od szkła sodowego, stosowanego na co dzień. Konkludując, zdawałoby się, że codzienne czynności związane z parzeniem herbaty, znów zyskują na unikalności, atrakcyjności oraz bezpieczeństwie. Szkło Termisil jest już od wielu lat doceniane na wszystkich kontynentach.