Wnętrza

Style

Toile de Jouy – francuska sielanka we wnętrzu

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck www.ruckzuck.pl

2021-08-03
Toile de Jouy – francuska sielanka we wnętrzu

W zabieganym świecie znalezienie miejsca, w którym możemy wypocząć, zregenerować siły i złapać oddech jest niezwykle ważne. Najlepiej, by taką swoistą oazą spokoju był nasz dom. Punktem wyjścia do stworzenia przyjemnej przestrzeni może stać się tkanina, która od połowy XVIII wieku nie wychodzi z mody. Mowa o toile de Jouy – motywie pozwalającym na odprężenie w sielskim wydaniu.

 

Toile de Jouy to tkanina zdobiona sielankowymi scenkami rodzajowymi. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „płótno z Jouy”, czyli materiał wytworzony w miejscowości Jouy-en-Josas, położonej na południowy zachód od Paryża, nieopodal Wersalu. To w tamtejszej manufakturze, którą w 1759 roku założył farbiarz Christophe-Philippe Oberkampf, powstał ten ciekawy wzór. Lokalizacja fabryki nie została wybrana przypadkowo. Kluczowa okazała się bliskość czystej rzeki Bièvre, ponieważ to właśnie woda ma istotne znaczenie w procesie barwienia.

 

Motyw sielankowego życia

 

Tkanina miała kolor biały lub kremowy i była wykonana z bawełny. Motywy w kontrastującym kolorze (najczęściej czarnym, bordowym lub niebieskim) zostały na nią naniesione metodą nadruku. Druk był drobny, precyzyjny i bardzo szczegółowy. Desenie przedstawiały idylliczne sceny z życia wsi, takie jak pasące się zwierzęta, wspólne pikniki czy spacerujące pary zakochanych. Ukazywano również codzienną pracę rolników, celebrowanie uroczystości i ważnych wydarzeń (np. pierwszy lot balonem).

 

 

Innymi tematami, które przedstawiano, były bajki i wiersze, opowieści z mitologii greckiej czy orientalna przyroda Chin. Na malowniczy pejzaż składały się takie elementy jak kwiaty, drzewa, krzewy, ptaki, owady, puszyste chmury, ruiny budynków, chaty oraz kamienne mury. Wzory te powtarzano na całej tkaninie. Ich najsłynniejszym autorem był malarz Jean-Baptiste Huet.

 

Bukoliczne motywy pojawiają się w aranżacji wnętrz do dziś. Mogą zdobić tapety, zasłony, narzuty, klosze lamp, obicia krzeseł i kanap. Widziane są również na dodatkach: wazonach, świecznikach, pościeli, zastawie stołowej czy ręcznikach kuchennych. Doskonale uzupełniają wystrój wiejskich domów, ale z powodzeniem sprawdzają się też w nowoczesnych aranżacjach (np. w formie akcentu).

 

 

Z czym łączyć wzór toile de Jouy?

 

Toile de Jouy to motyw delikatny i romantyczny. Ociepli przestrzeń i nada jej pogodny, błogi charakter. Stanie się pięknym dopełnieniem wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim czy shabby chic, ale nie tylko – sięgajmy po niego zawsze, gdy chcemy wprowadzić do czterech kątów nutę sielskości i beztroski. Urokliwe scenerie będą idealnym tłem dla chwil relaksu i odprężenia w domowym zaciszu.

 

 

Ten wyjątkowy wzór bardzo dobrze odnajdzie się w towarzystwie koronkowych obrusów i firan, żywych kwiatów, luster w drewnianych ramach czy mebli stylizowanych na wiekowe (sekretarzyk, szezlong czy bujany fotel). W przypadku podłóg stawiajmy na dębowe dekory z wyczuwalnym układem usłojenia. Wiele ciekawych modeli tego typu, w jasnych i ciemnych tonacjach, jest dostępnych w ofercie firmy RuckZuck (np. wodoodporne panele laminowane Elite 4V, Legend 4V czy Vision 4V). Jednocześnie unikajmy stosowania innych wyrazistych wzorów – mogłyby one wprowadzić efekt chaosu i sprawić, że toile de Jouy straci swój czar.

 

 


***

Opracowanie: firma RuckZuck

 

RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.

 

 

 

***

Materiał promocyjny