Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

W stylu kuchni

Tekst Wanda Modzelewska • Zdjęcia KLUDI

2013-12-02
W stylu kuchni

Mimo tego, że zmywarka jest już standardowym sprzętem w naszych kuchniach nie sposób wyobrazić sobie kuchni bez zlewozmywaka i kuchennej baterii. Ich wygląd coraz częściej dopasowany jest do stylistyki całej kuchni, ale nie oznacza to wcale, że wpływa to niekorzystnie na ich funkcjonalność.
Gdyby szukać jakichś generalnych reguł rządzących współczesnym wzornictwem baterii kuchennych należałoby wskazać przede wszystkim na prostotę formy. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z modelami o bardziej geometrycznym czy technicznym designie ich kształty są coraz prostsze i szlachetniejsze. Także baterie które określić by można jako organiczne stają się coraz smuklejsze. Moda na uproszczenie formy dotyka nawet najbardziej klasycznych, utrzymanych w stylistyce retro armatur, które tracą część swoich dekoracyjnych detali. Nie bez wpływu na wygląd i funkcjonalność baterii pozostaje też zmieniająca się rola zlewozmywaka. Ponieważ gros zmywania naczyń często odbywa się w zmywarkach, zlewozmywak służy raczej do prac związanych bezpośrednio z przygotowywaniem jedzenia: nalewania wody, mycia produktów spożywczych, warzyw, owoców. Myjemy tu zabrudzone ręce, chłodzimy zbyt gorące potrawy. To wszystko sprawia, że zahamował się nieco „rozrost” rozmiarów zlewozmywaków, a tym samym baterie kuchenne nie muszą być już tak duże. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach zawsze możemy sięgnąć po baterię z wyciąganą czy teleskopową wylewką, gdyż niewątpliwie jest to bardzo wygodne i ułatwiające pracę rozwiązanie. 

 

Zgodnie z obecnymi trendami zlewozmywak jest raczej montowany w dość dyskretny sposób.

 

Zgodnie z obecnymi trendami zlewozmywak jest raczej montowany w dość dyskretny sposób. Często jest wpuszczany w blat, tak by znajdował się nieco poniżej jego poziomu. Projektanci proponują tez rozwiązania w których niecka zlewozmywaka jest w zasadzie integralną częścią kuchennego blatu: ma ten sam kolor, jest wykonana z tego samego lub podobnego materiału. Takie rozwiązanie sprawia, że to bateria staje się wyeksponowanym detalem – nie tylko w kontekście zlewozmywaka, ale wręcz całego kuchennego wnętrza, w którym często zgodnie z aktualnymi tendencjami detale takie jak uchwyty, listwy czy relingi są ograniczone do minimum lub całkowicie wyeliminowane. Bodaj najbardziej popularne są w tej chwili baterie o łukowatej, półokrągłej wylewce, kojarzącej się nieodparcie z kształtem strumienia wody. Mogą to być zarówno modele jednouchwytowe, do montażu jednootworowego, jak i minimalistyczne wersje do montażu dwuotworowego, komponujące się świetnie z kuchniami o perfekcyjnej geometrii zabudowy. Ciekawą wariacją na temat tego typu baterii jest model firmy KLUDI, KLUDI EGO, w którym łukowaty kształt elastycznej wylewki został zdublowany przez łuk podtrzymującego ją pręta. Druga popularna grupa to baterie o organicznych formach. Tu formy są nieco bardziej skomplikowane, a łuki i zaokrąglenia nie tak regularne. Baterie są zazwyczaj nieco mniejsze, bardziej kompaktowe – lepsze jeśli nie mamy w kuchni zbyt wiele miejsca. Niegdyś tego rodzaju baterie były niezwykle popularne – także ze względu na atrakcyjne ceny. Potem wiele osób postawiło na duże baterie, odpowiadające bardziej dużym dwu- lub trzykomorowym zlewozmywakom. Teraz gdy zlewozmywaki znów nieco zmniejszyły swoje rozmiary tego typu baterie znów zyskują na popularności, choć zdecydowanie są elegantsze i smuklejsze od swoich poprzedniczek.
Modele geometryczne lub inspirowane stylem industrialnym będą pasować do modnych kuchni utrzymanych w stylistyce loftów. Dobrym przykładem takiej baterii może być KLUDI L-INE przypominające nieco swoją formą jakiś techniczny element instalacji wodnej. Dobrym rozwiązaniem może być także w takich wnętrzach armatura oparta na formach geometrycznych: kwadratu, prostokąta, koła. Gdzieś w bezpośrednim sąsiedztwie tej grupy należałoby ulokować baterie inspirowane modelami stosowanymi w gastronomii: solidnymi bateriami z charakterystyczną wysoką wylewką o dużym zasięgu, z funkcją natrysku.

 

Modele geometryczne lub inspirowane stylem industrialnym będą pasować do modnych kuchni utrzymanych w stylistyce loftów.

 

Podobnie jak w bateriach łazienkowych coraz popularniejsze stają się kolorowe wykończenia baterii. O ile jednak w łazienkach najpopularniejsza jest biel i czerń, w kuchni do tych dwóch kolorów dochodzą np. ciemny brąz, antracyt czy kolor piaskowy. Ta paleta kolorystyczna jest wynikiem dopasowania baterii do kolorów wykonywanych z tworzyw mineralnych zlewozmywaków. Dzięki takiemu zestawieniu tworzą one spójną całość. Coraz popularniejsze są też baterie z wykończeniami stalowymi. Wiąże się to z coraz większą popularnością powierzchni typu inox w przypadku sprzętów AGD, a nawet mebli kuchennych. Jeśli właśnie takie wybraliśmy do naszej kuchni bateria w wykończeniu stal pozwoli uniknąć dysonansu. W przypadku baterii kuchennych bardzo istotna kwestią są rozwiązania techniczne, zwłaszcza te pozwalające na oszczędzanie wody. Ciekawą nowością są baterie sterowane elektronicznymi czujnikami ruchu. Niegdyś stosowane przede wszystkim w łazienkach we wnętrzach publicznych, dziś pomagają nam racjonalnie korzystać z wody również w domowym zaciszu. Korzystanie z tego rodzaju baterii jest też komfortowe: gdy mamy brudne lub zajęte ręce nie musimy dotykać baterii by uruchomić przepływ wody. Projektując wnętrza kuchenne mamy dziś znacznie większą swobodę w lokowaniu zlewozmywaka niż kilkanaście lat temu. Możemy go swobodnie umieścić na kuchennej wyspie (co zresztą jest bardzo wygodnym rozwiązaniem) lub naprzeciwko kuchennego okna, bez obaw, że utrudni nam to montaż lub dostęp do okna. Pomagają w tym takie rozwiązania jak złącza Bajonette czy obrotowe wylewki. Baterię ze złączem Bajonette możemy bez użycia dodatkowych narzędzi wyjąć z blatu w którym jest osadzona i położyć na płasko – np. wtedy gdy planujemy mycie okien. Obrotowa wylewka z kolei ułatwia wygodny dostęp do niecki zlewozmywaka, ułatwia wstawianie do niego większych naczyń i napełnianie ich wodą.