Wnętrza

Nowocześnie w służbie bezpieczeństwu

Tekst Karolina Miszczuk

2015-07-15
Nowocześnie w służbie bezpieczeństwu

By przyjrzeć się działaniu wideodomofonu (wideofonu), warto najpierw zapoznać się z definicją jego poprzednika – domofonu. Domofon (bramofon, unifon) to urządzenie elektryczne, którym możemy posłużyć się celu komunikacji głosowej z osobą odwiedzającą. Jest to komunikacja na niewielką odległość za pomocą np. zewnętrznej kasety bramowej oraz słuchawki unifonu montowanej wewnątrz domu czy mieszkania. Czym więc jest wideofon? Najprościej mówiąc: rozbudowaną wersją domofonu.

 

W dzisiejszych czasach komunikacja coraz częściej odbywa się poprzez krótkie wiadomości SMS czy drogą portali społecznościowych. Jednak ci, z którymi korespondujemy, na ogół są nam znani, czasem osobiście, a czasem ich wygląd poznajemy ze zdjęć. Potrzeba posiadania świadomości, jak wygląda osoba, z którą się kontaktujemy, stanowi jedną z domen człowieka.

 

Każdy chce widzieć, z kim rozmawia, ponieważ ludzie, których twarzy nie znamy, chociaż pozostajemy z nimi w kontakcie (np. telefonicznym), wydają nam się nieco obcy, a dziś także – sztucznie wirtualni, dlatego zamieszczamy swoje zdjęcia w CV, na portalach czy komunikujemy się z bliskimi na drugim końcu świata przez wideokomunikatory pozwalające na to, by widzieć się nawzajem pomimo odległości.

 

Wideodomofon, oprócz tego, że zaspokaja wspomnianą wcześniej potrzebę, jest także skutecznym sposobem na zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Zainstalowanie urządzenia na drzwiach wejściowych (lub obok nich) czy na bramie wjazdowej, umożliwia obserwowanie tego, co dzieje się wokół domu na monitorze znajdującym się wewnątrz budynku. Dzięki kamerze mamy podgląd nie tylko na osobę, która aktualnie znajduje się przed wejściem, ale również na znaczną część chodnika bądź ulicy. Możemy zatem na bieżąco kontrolować, czy nie zagraża nam niebezpieczeństwo, np. w osobie włamywacza.

 

Domofony i wideofony stają się obecnie standardem w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Zamontowanie takich urządzeń przyczynia się do podniesienia standardów oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

 

Urządzenia, takie jak wideodomofony, są produktami nieustannie unowocześnianymi, których producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań technicznych. Idąc z duchem czasu i myśląc o coraz szerszym tworzeniu pojęcia inteligentnego domu, wprowadza się nie tylko nowoczesny design urządzeń, ale również wyposaża w wiele przydatnych opcji. I tak, wideofony i unifony zyskują masę ułatwiających codzienne życie funkcji.

 

Oprócz możliwości szybkiego zorientowania się, jaka osoba nas odwiedziła, zanim jeszcze przekroczyła próg naszego domu, urządzenia te zapewniają dużą wygodę: pozwalają na zdalne otwieranie furtki wejściowej, drzwi wejściowych czy bramy wjazdowej. Możemy również zdecydować się na zastosowanie wideodomofonu, który jest jednocześnie szyfrowym zamkiem do drzwi. Wówczas, po powrocie do domu, wystarczy wstukać kod dostępu, zamiast szukać kluczy w kieszeniach, teczce czy torebce. Taki wideofon może posiadać również zintegrowany z szyfrowym zamkiem system, który automatycznie zapali światło na klatce schodowej czy nad drzwiami wejściowymi.

 

Domofony oraz wideodomofony mogą być również podpięte pod domowy system komunikacji, jakim jest interkom. Jedną z dostępnych opcji stanowi również podłączenie kamery, która „widzi w nocy” - najczęściej kamery takie posiadają wbudowane diody LED świecące w podczerwieni.

Konsumenci, w celu zwiększenia bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich, rezygnują z systemów analogowych domofonów na rzecz domofonów i wideodomofonów z systemem cyfrowym. W ich skład wchodzi centrala (w przypadku wideofonów z ekranem połączonym z kamerą na zewnątrz) oraz mikrofony wyposażone w dekodery umożliwiające wystukiwanie wcześniej wspomnianego kodu dostępu. Dla wybrednych klientów, chcących zestawiać ze sobą różne opcje, odpowiednie będą dostępne na rynku systemy mieszane: anologowo-cyfrowe, w których unifony są łączone z bramofonem, a drzwi (i bramę) można otworzyć za pomocą karty lub specjalnego kodu.

 

Budowę wideodomofonu możemy podzielić ze względu na poziom trudności montażu. Dostępność zestawów do samodzielnej instalacji znacznie obniża koszty całej inwestycji. Taki zestaw składa się najczęściej z: monitora, modułu zewnętrznego z kamerą, breloków zbliżeniowych, przewodu instalacyjnego oraz zasilacza. Monitor jest zbudowany z głośnika, przycisku sterującego bramą, przycisku umożliwiającego włączenie podglądu z kamery, przycisku zwolnienia rygla, przycisku wywołania rozmowy, mikrofonu, lampki zasilania, regulatora kontrastu, regulatora jasności, regulatora głośności rozmowy, regulatora głośności melodii i przycisku wyboru melodii. Moduł z kamerą składa się z mikrofonu, obiektywu kamery, oświetlacza podczerwieni, przycisku wywołania oraz podświetlanego szyldu na nazwisko. Najwygodniejsze do montażu są systemy sterowane radiowo. Dają możliwość otwierania drzwi, furtki czy bramy z każdego miejsca w domu – ich zasięg może wynosić nawet 400 m.

 

Co zrobić przed zakupem systemu? Najlepiej skalkulować, czy istnieje konieczność montażu wideofonu, czy wystarczy nam jedynie domofon. Wiele zależy od okolicy, w jakiej usytuowany jest nasz dom. Jeśli staliśmy się nabywcami nieruchomości na nieznanym nam osiedlu, najłatwiej dowiedzieć się z relacji sąsiadów, w jakim stopniu bezpieczna jest nasza dzielnica.

 

Przed zakupem wideodomofonu warto również wybrać miejsce instalacji: ma to kluczowe znaczenie w przypadku obudowy urządzenia. Wystawienie niektórych rodzajów wideodomofonów na działanie czynników zewnętrznych może przyczynić się do ich zniszczenia. Najlepiej jednak zawczasu postawić na obudowę z materiału odpornego na korozję, np. na anodyzowane aluminium. Ponadto, dobrze jest rozważyć montaż systemu modułowego, co w przyszłości umożliwi nam rozbudowę systemu bez konieczności podnoszenia kosztów inwestycji.

 

Rynek oferuje także rozwiązania dla klientów, których domy są narażone na wizytę wandali: dostępne są wideodomofony na wzmocnionych panelach „wandaloodpornych”, montowanych na specjalne śruby. Z praktycznego punktu widzenia, warto również zorientować się, jak długo i na jakich zasadach nasz system wideodomofonowy będzie obejmowała gwarancja oraz jak długo trzeba czekać na serwis, gdy wideofon się zepsuje. Oczywiście, kwestię montażu takiego systemu najlepiej przemyśleć jeszcze przed budową domu – gdy decyzja zapadnie w późniejszym czasie, może wygenerować dodatkowe, czasem dość wysokie, koszty instalacji. W przypadku zbyt późnego podjęcia decyzji, pozostaje nam montaż systemu bezprzewodowego.

 

Niezależnie od tego, jaką technologię preferujemy, warto zastanowić się nad montażem wideodomofonu ze względu na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa czy nawet wartości samego budynku, co może pomóc nam w przyszłości przy sprzedaży naszych czterech kątów.