Wnętrza

Wnętrze malowane marmurem. Spieki kwarcowe ze szlachetną fakturą

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia MAP STONE

2020-01-29
Wnętrze malowane marmurem. Spieki kwarcowe ze szlachetną fakturą

Kojarzona ze stylem klasycznym przepiękna faktura marmuru przeżywa ostatnio swój renesans. Pojawia się we wzornictwie użytkowym, jako prestiżowy, a zarazem modny element wystroju. Ostatnio ten szlachetny deseń wkracza do wnętrz w nowym wydaniu – w postaci spieków kwarcowych wiernie odwzorowujących strukturę kamienia.

 

Imitacja nie zawsze musi oznaczać niższą jakość czy gorszą prezencję. Dowiedli tego włoscy producenci płyt do złudzenia naśladujących marmurowe – i nie tylko – powierzchnie. Obmyślili oni metodę uzyskiwania trwałych, efektownych tafli o praktycznych oraz dekoracyjnych walorach. Spieki kwarcowe szybko znalazły swoje miejsce wśród nowoczesnych materiałów wykończeniowych, stając się alternatywą dla bardziej podatnego na uszkodzenia autentycznego kamienia.

 

Fot. MARAZZI®GRANDE CALACATTA, MAP STONE

 

POPRAWIAJĄC NATURĘ

Jak zdradza nazwa, spieki kwarcowe to grupa wyrobów powstających w wyniku działania bardzo wysokich temperatur – ponad 1200ºC. Efektem procesu wypalania jest twarda, wielkoformatowa tafla o długości nawet 3 metrów. Jednocześnie może być ona bardzo cienka – o grubości zaledwie 6 mm. Z czego jest zbudowana taka płyta? Tworzą ją naturalne surowce, przede wszystkim wymieszany materiał skalny: piasek kwarcowy, zmielony granit, iły, jaki łączy się z topnikami oraz barwiącymi pigmentami. Składniki zostają sprasowane, dzięki czemu powstaje zwarta struktura, odporna na szkodliwe czynniki, a także znacznie lżejsza od kamienia. Waga takiej okładziny jest niemal dziesięciokrotnie niższa od ciężaru jednakowego kawałka marmuru. To jednak dopiero część zalet nowatorskiej materii.

 

Fot. MARAZZI®GRANDE CALACATTA, MAP STONE

 

PIĘKNIE I PRAKTYCZNIE

Poza niezwykłymi walorami estetycznymi, pozwalającymi uzyskać niemal dowolną fakturę, spieki kwarcowe wykazują szereg praktycznych atutów. Są odporne na wilgoć, ścieranie, wysokie temperatury, mróz, szok termiczny, promieniowanie UV. Nie odbarwiają się pod wpływem kwasów, plam i tłuszczu. Łatwo je też wyczyścić. Te właściwości sprawiają, że wypalane tafle znakomicie sprawdzają się we wnętrzach mieszkalnych, publicznych, ale także doskonale odnajdują się w zastosowaniach zewnętrznych, np. jako dekoracyjne wykończenie elewacji. Poza tym idealnie nadają się do pokrywania ścian i posadzek, konstruowania mebli oraz zabudowy kominka czy roboczej wyspy, a także jako kuchenne lub łazienkowe blaty. Niesamowicie podwyższają tym samym standard pomieszczenia, gwarantując komfort i zjawiskową prezencję, szczególnie gdy ich powierzchnia imituje wyjątkowe desenie szlachetnych kamieni.

 

Fot. MARAZZI®GRANDE NERO MARQUINA, MAP STONE

 

ODKRYTY NA NOWO

Lansowana aktualnie moda na marmur sprawiła, że na nowo odkryliśmy jego piękno. Subtelna kolorystyka oraz charakterystyczne nieregularne żyłkowania to znaki rozpoznawcze tej szykownej faktury. Wprowadzona w postaci tafli z gamy spieków kwarcowych wizualnie niczym nie różni się od naturalnej skały. Mało tego, jest równie gładka w dotyku. Płyty występują też w bardzo szerokiej palecie wybarwień – od bieli i beżów, przez brązy, szarości, po czerń. Ich rysunek przecinają delikatne niteczki albo wyraziste smugi w mniej lub bardziej kontrastowych tonach. Tak powstają dekory sprawiające wrażenie wymalowanych ręką artysty. W tym przypadku jest nim natura, której piękno jedynie odwzorowują producenci płyt ze spieków kwarcowych, wzorując się na najszlachetniejszym z kamieni, niegdyś przypisanym wyłącznie do najbardziej reprezentacyjnych obiektów. Dziś ten efektowny motyw stał się powszechny, co jednak nic nie ujmuje jego prestiżowemu wyrazowi.

 

Fot. MARAZZI®GRANDE CAPRAIA, MAP STONE

 

NIE TYLKO MARMUR

Prym wśród modnych kamiennych faktur bez wątpienia wiedzie marmur i to jego odmiany stanowią najbogatszą paletę propozycji w segmencie spieków kwarcowych, ale w ofertach producentów i dystrybutorów znajdziemy również imitacje innych powierzchni. Do dyspozycji są chociażby tafle naśladujące bazalt, powracające do łask lastryko czy piaskowiec. Podążając za obecnymi trendami, stawia się przede wszystkim na ciemne warianty, a wykończenie może być matowe lub satynowe. Dzięki temu bez trudu znajdziemy idealne rozwiązanie do naszego wymarzonego projektu – wnętrza malowanego kamiennym deseniem – nie tylko marmurem – choć to właśnie jemu należy się w tej dziedzinie palma pierwszeństwa.

 

Fot. MARAZZI®GRANDE CEPPODI GRE, MAP STONE