Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Wnętrze ze smakiem

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia Decoroom–Pracownia Architektury Wnętrz

2017-01-21
Wnętrze ze smakiem

Pomysłów na aranżację kuchni nie brakuje ani ich użytkownikom, ani projektantom wnętrz. Pewnych trudności może jednak przysporzyć próba odpowiedzi na pytanie: jak sprawić, by pomieszczenie uznawane w dzisiejszych czasach za strefę reprezentacyjną oraz integralną część przestrzeni dziennej, prezentowało się elegancko i gustownie? Osiągnięcie takiego efektu – wbrew pozorom – wcale nie jest arcytrudnym zadaniem, jednak aby mu sprostać, warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami.

 

biała kuchnia z drewnianym blatem

 

Nierozerwalnie związane ze wzornictwem oraz wystrojem wnętrz pojęcie elegancji posiada wyraźną moc wartościującą. Posługując się nim w kontekście przestrzeni mieszkalnej, orzekamy o jej stylowości, wykwintności i gustowności. Eleganckie lokum to miejsce wykreowane ze smakiem, wdziękiem oraz należytą troską o estetykę, co gwarantuje użytkownikom możliwość osiągnięcia wewnętrznej harmonii. Z tego powodu wielu właścicieli kuchni bądź aneksów pełniących jej rolę dąży do stworzenia szykownej, zrównoważonej stylizacji. Jak urządzić elegancką kuchnię?

 

Styl idealny

Wstępny punkt naszego aranżacyjnego planu powinien dotyczyć wyboru estetyki, jaka będzie nie tylko najbardziej odpowiadała upodobaniom domowników, ale także najpełniej korespondowała z charakterem całego lokum. Zrozumiałym jest, że jako pierwszy na myśl przychodzi nam styl klasyczny. Uładzona, stonowana przestrzeń, w której pierwsze skrzypce grają proporcje oraz umiłowanie piękna, wzbudza pozytywne emocje i jednoznacznie upewnia w przekonaniu o dobrym guście gospodarzy. W związku z tym nierzadko decydujemy się na aranż w tradycyjnym duchu, jaki doskonale pasuje do klimatu kuchni.

Wbrew powszechnemu przeświadczeniu mówiącemu o tym, że jedynie wnętrza klasyczne mogą być eleganckie, nie musimy ograniczać się wyłącznie do tego nurtu. Interesującą propozycję dla amatorów futurystycznego wzornictwa stanowią tendencje wpisujące się w nowoczesne nurty aranżacyjne. Minimalistyczne bądź loftowe aranżacje kuchni kuszą swoją ascetyczną, powściągliwą formą.

 

biała kuchnia z wyspą

 

Ci, którym nie w smak współczesne wzornictwo, znacznie pewniej poczują się w otoczeniu zupełnie odmiennej, choć równie odważnej, estetyki rustykalnej. Surowe wnętrza wyposażone na dawna modłę – w piec kuchenny czy też kaflowy lub stylizowaną kuchnię, meble z litego drewna wykończone tradycyjnymi materiałami typu cegła, kamień albo płytki ceramiczne, ciągle znajdują wielu amatorów. Wbrew obiegowej opinii, również tak specyficznie wykreowaną przestrzeń udaje się z powodzeniem zamienić w elegancką strefę przygotowywania i serwowania posiłków.

 

Wnętrze malowane wdziękiem

Jeżeli za podstawowy cel podczas projektowania czy aranżacji kuchni stawiamy sobie wykreowanie jej eleganckiego wyglądu, koniecznie musimy zadbać o odpowiednią kolorystykę. Niezwykle atrakcyjnie, a przy tym wyrafinowanie oraz stylowo, prezentują się wnętrza monochromatyczne. Przestrzeń, w której zarówno ściany, podłogi, jak i zabudowa utrzymane są w jednolitych odcieniach to miejsce wprost idealne do osiągnięcia wewnętrznej równowagi. Pomieszczenie, w jakim spędzamy statystycznie około czterech godzin dziennie, powinno bowiem zapewniać spokój i nie epatować zbędnymi bodźcami.

 

nowoczesna kuchnia biało-szara

 

Za synonim elegancji – nie tylko w dziedzinie wnętrzarstwa – od wieków uchodzi czerń. To barwa stanowiąca bazę klasycznych modowych stylizacji, ale równie efektownie prezentuje się w przestrzeniach mieszkalnych. Ciemne kuchnie, zwłaszcza te, w których fronty mebli lakierowane są na wysoki połysk, to nie tylko strefy robocze, ale także kuszące królestwa pań i panów domu, sprawiające wrażenie nowoczesnych laboratoriów lub wyrafinowanych sal restauracyjnych. Czarny kolor posiada jeszcze jeden, bardzo istotny w przypadku pomieszczeń i aneksów kuchennych aspekt – jest niezwykle funkcjonalny, bowiem na tle ciemnych mebli nie będą widoczne zabrudzenia, od których w tej przestrzeni niestety trudno się uchronić. Opozycyjną do nieśmiertelnej czerni, aczkolwiek nie mniej elegancką barwą, jaka często gości w naszych kuchniach, jest biel. Ten neutralny odcień zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne, może bowiem występować w roli koloru wiodącego lub stanowić tło dla żywych akcentów.

 

Materiały najwyższej klasy

Podejmując się niełatwego zadania urządzenia eleganckiej strefy przygotowywania posiłków, musimy wziąć pod uwagę jeszcze jeden, ogromnie ważny aspekt, a mianowicie rodzaj materiałów wykorzystywanych do wykończenia oraz produkcji mebli, mających znaleźć się na wyposażeniu projektowanej kuchni. W tego typu przestrzeni liczy się przede wszystkim efektowny wygląd poszczególnych komponentów, dlatego przykłada się ogromną wagę do jakości i właściwości tworzyw, mających budować kuchenną aranżację.

 

 

Na elegancką kuchnię składają się nie tylko starannie wyselekcjonowany nurt aranżacyjny, właściwa kolorystyka, najlepsze materiały, ale również design pozostałych, typowych dla tej przestrzeni elementów – naczyń, akcesoriów oraz sprzętów gospodarstwa domowego. By funkcjonalnie i modnie urządzić kuchnię postarajmy się o to, aby wyposażenie (kuchenka, okap, lodówka, zmywarka czy ekspres do kawy) nie zaburzyło założonej koncepcji i znajdźmy dla niego odpowiednie miejsce – najlepiej, gdy wkomponujemy je w zabudowę. Wówczas uzyskamy jednorodną, spójną całość, która stanie się synonimem elegancji, klasy i dobrego smaku.

 

biała kuchnia prowansalska

 

Zdjęcia Decoroom – Pracownia Architektury Wnętrz, www.decoroom.eu