Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Zdrowa woda z kranu. Filtry kuchenne

Tekst BWT POLSKA SP. Z O.O. • Zdjęcia BWT POLSKA SP. Z O.O.

2020-03-19
Zdrowa woda z kranu. Filtry kuchenne

Woda to podstawowy element życia, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Każdego dnia w naszych domach zużywamy ją litrami, stosując do celów spożywczych, higienicznych oraz gospodarczych. Szczególnie od tej, która wypływa z kuchennego kranu, wymagamy, by była bezpieczna dla zdrowia, neutralna w smaku, a także wolna od osadów. Warto wiedzieć, że można prostymi sposobami zadbać o poprawę właściwości wody, niezależnie od tego, czy pozyskujemy ją z własnej studni czy z sieci wodociągowej. Taki efekt osiągniemy dzięki nowoczesnej technologii filtrującej.

 

Trafiająca do domów woda nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Nie dość, że jej walory smakowe czy klarowność pozostawiają wiele do życzenia, niekiedy okazuje się wręcz groźna dla zdrowia. Może przecież zawierać bakterie i mikroorganizmy z tak zwanego zanieczyszczenia wtórnego, spowodowanego złym stanem technicznym rurociągów. Większość bakterii ginie pod wpływem wysokiej temperatury, ale wysoka temperatura nie sprawi, że właściwości organoleptyczne wody ulegną poprawie. Instalację hydrauliczną warto więc wesprzeć specjalistycznymi urządzeniami uzdatniającymi, które usuną z niej niepożądane składniki, a jednocześnie zatrzymają cenne dla zdrowia minerały.

 

 

FILTRACJA MECHANICZNA

Nie zawsze musimy uciekać się do radykalnych rozwiązań, takich jak np. przebudowa domowej sieci wodociągowej, aby zagwarantować sobie oraz bliskim dobrej jakości wodę pitną. Czasem wystarczy jedynie niewielka ingerencja, by z kranu popłynęła czysta, smaczna i bezpieczna dla domowników woda. Takie proste i intuicyjne urządzenie stanowi kompaktowy system filtrów odwróconej osmozy przeznaczony do montażu np. w szafce pod zlewem. Technologia ta bazuje na kilkustopniowym oczyszczaniu wody poprzez przepuszczanie jej przez różne rodzaje elementów filtracyjnych. Jednym z nich jest wkład z węgla aktywnego, który usuwa z wody związki chloru oraz związki organiczne, poprawiając tym samym jej smak i zapach. Kolejnym z nich jest wysokowydajna membrana filtrująca, która zatrzymuje zanieczyszczenia mechaniczne (takie jak ziarenka piasku, blaszki rdzy czy elementy uszczelniające z instalacji). Uzdatnianie wody w procesie odwróconej osmozy odbywa się zatem na kilku poziomach – mechanicznym oraz chemicznym. Procesy te nie pozbawiają jednak wody dobroczynnych minerałów. Dzięki zaawansowanej technologii woda uprzednio oczyszczona może być dodatkowo mineralizowana, czyli wzbogacona na nowo związkami wapnia i magnezu. W rezultacie z kuchennego kranu wypływa zdrowa, bogata w cenne składniki woda, odpowiednia do bezpośredniego picia oraz gotowania. Dzięki podzlewowym systemom odwróconej osmozy możemy na dobre zapomnieć o konieczności kupowania wody butelkowanej. To ogromny plus dla nas i realny wkład w ochronę środowiska, ograniczający zużycie plastikowych opakowań.

 

 

FILTRY DZBANKOWE

Najłatwiejszą i ogólnie dostępną metodą uzdatniania wody pitnej w kuchni są nablatowe filtry dzbankowe, które poprawiają jej jakość, eliminując nieprzyjemny smak i zapach. Zasada ich działania jest bardzo prosta. W górnej części naczynia umieszcza się wymienny wkład z węgla aktywnego, który oczyszcza przepuszczoną przez niego wodę kranową.

Węgiel aktywny absorbuje substancje pogarszające smak i zapach, np. chlor. Wymiennik jonitowy redukuje natomiast zawartość wapnia i metali ciężkich. Niektóre dzbanki filtrujące oferują także funkcję wzbogacania wody w ważne dla zdrowia minerały, np. magnez. Korzystając z nich na co dzień, dostarczamy więc organizmowi potrzebne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Poza tym, dzięki poprawie walorów wody pitnej możemy też w pełni docenić smak i aromat sporządzanej kawy czy herbaty.

 

 

DOMOWE ZMIĘKCZANIE

Uzdatnianie wody ma znaczenie nie tylko dla zdrowia i komfortu. Ważny jest także aspekt pragmatyczny, a więc należyta ochrona przed awariami lub spadkiem wydajności urządzeń gospodarstwa domowego, których przyczyną często staje się twarda woda. Na pomoc przychodzą zmiękczacze, czyli urządzenia wykorzystujące proces jonowymienny w celu kompleksowego uzdatniania wody. Ich zadaniem jest dostarczenie całej domowej instalacji, a w efekcie także wszystkim sprzętom działającym z wykorzystaniem wody, jedwabiście miękkiej wody. Dzięki temu pralka, zmywarka, ekspres do kawy czy czajnik będą wolne od osadów z kamienia, a naczynia oraz sztućce staną się błyszczące i pozbawione nieestetycznych zacieków. Pranie w miękkiej wodzie to również nowy wymiar komfortu i mniejsze zużycie środków myjąco-piorących. A dzięki kąpieli w uzdatnionej wodzie, nasza skóra będzie mniej wysuszona i lepiej wchłonie kosmetyki pielęgnacyjne. Zakup zmiękczacza wiąże się jednak z większym wydatkiem, który powinien być zaplanowany na etapie budowy domu czy mieszkania. Poniesione koszty mogą jednak zwrócić się już po kilku latach, a korzyści z zastosowania tej innowacji są nie do przecenienia, podobnie jak zalety pozostałych metod uzdatniania wody kranowej.