Wnętrza

Zieleń na podium. Nowoczesne kwietniki

Tekst PAULINA MAJEWSKA • Zdjęcia Shutterstock

2019-06-12
Zieleń na podium. Nowoczesne kwietniki

Wraz z modą na aranżowanie przestrzeni w zgodzie z trendem urban jungle, w naszych mieszkaniach i domach pojawiły się liczne egzemplarze doniczkowej flory. Mało, że zapewniają kojący charakter, to niosą ze sobą także olbrzymi pokład dekoracyjności. Warto je więc eksponować za pomocą efektownych kwietników. Które modele są dziś na czasie?

 

Jeszcze do niedawna niespecjalnie przepadaliśmy za widokiem roślinności w domowych warunkach. Być może dlatego, że zbytnio nie troszczyliśmy się o jej należytą prezencję, a na tę składają się zarówno wygląd danego okazu, jak i rodzaj pojemnika, w jakim wzrasta. Będący powodem do dumy egzemplarz poza doniczką potrzebuje też często stosownego stojaka. Chociaż przez lata prym w tej kwestii wiodły ornamentalne kute modele, lepiej zarezerwować je raczej do ogrodów, a miejsce we wnętrzach przeznaczyć nowoczesnym wariantom o minimalistycznym, eleganckim wyrazie. Prosta forma i subtelne wykończenie w żaden sposób nie przyćmią urody roślin, a dzięki temu pozwolą w pełni docenić ich walory.

 

 

METAL DO KWADRATU

Mimo że wybierając kwietniki do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki, odchodzimy ostatnio od popularnej niegdyś metaloplastyki, nie żegnajmy się ze stalą na dobre. Jest ona przecież istotną częścią współczesnych trendów. To właśnie z profili pokrytych farbą powstają jedne z najmodniejszych propozycji sezonu – nieskomplikowane organizery na rośliny w postaci metalowej kasety wspartej na lekkiej szkieletowej konstrukcji o geometrycznych kształtach – zwykle prostopadłościanu lub kubika. Najczęściej takie modele wykańcza się czarną, matową farbą, tworzącą kolorystyczny kontrast z różnymi odcieniami zieleni. Do dyspozycji są wersje na pojedyncze doniczki oraz całą ich sekwencję, pozwalające kreować ciekawe florystyczne kompozycje. Te uniwersalne stojaki pasują zarówno do aranżacji w stylu modernistycznym, skandynawskim, jak i industrialnym.

 

 

POSTAWIĆ NA NATURALNOŚĆ

Inną spotykaną nie tylko w loftach propozycją są stołeczki o dość rustykalnym wyrazie. To meble z drewnianych pieńków lub surowych nieokorowanych plastrów. Ich podstawowe atuty stanowią naturalny wygląd, a także możliwość dźwigania okazów o znacznych gabarytach. Są też obecnie uznawane za bardzo modne dodatki wnętrzarskie, używane również w roli stolików kawowych, pomocniczych lub nocnych. Modele, których blat tworzy owalny krążek wycięty z pnia grubego drzewa, chociażby dębu czy topoli, wspierają się często na metalowych podstawach – z krzyżujących się listew, grubego drutu albo rozchodzących się na boki wąskich nóżek. Ich wspólną cechą jest niepowtarzalność zawdzięczana kształtującej materiał sile – przyrodzie, niestrudzenie różnicującej otaczające nas elementy środowiska. Dzięki niej świat jest tak barwny, a pracujący z drewnem twórcy otrzymują wdzięczny surowiec do obróbki, np. na potrzeby wykreowania atrakcyjnych stojaków pod kwiaty doniczkowe.

 

 

 

NOWE SPOJRZENIE NA KLASYKĘ

Ponieważ nurt urban jungle łączy się z podbijającą obecnie branżę wnętrzarską estetyką modern classic, projektanci przedmiotów użytkowych nie mogli pominąć kwestii designu akcesoriów służących eksponowaniu roślinnych dekoracji. Monstery, bananowce, paprocie, palmy pięknie prezentują się w towarzystwie typowej dla nawiązującego do stylu sprzed ponad półwiecza barwy – złota. To dzięki niemu tropikalne gęstwiny w naszych mieszkaniach zyskują elegancki wyraz. W takiej tonacji występują więc doniczki, lecz także podtrzymujące je kwietniki, pojawiające się pod wieloma postaciami. Ich najpopularniejsze warianty to podłogowe stojaki z owalną osłonką, w której wnętrze wstawia się pasującą gabarytem roślinę. Alternatywę stanowią kolumny z drucianą podstawą, powleczoną złotą farbą, a zwieńczone, podobnie jak modne stoliki kawowe w stylu modern classic – blatem z deseniem marmuru.

 

 

ZIELONE MEBLOWANIE

Miłośnicy zielonych kompozycji powinni z kolei sięgnąć po organizery na florę, które pozwolą zaprowadzić porządek wśród hodowanych egzemplarzy, a przy tym pięknie je wyeksponować. Takimi walorami mogą poszczycić się sprzęty o charakterze mebli. Znajdujemy wśród nich np. lekkie wieloramienne stojaki z kilkoma okrągłymi półeczkami rozmieszczonymi na różnych wysokościach, tak by kwiaty wzajemnie się nie zasłaniały. Inny pomysł to piętrowy drewniany regał w formie piramidy, gwarantujący dość miejsca na całą kolekcję domowych roślin. Ciekawą opcją, zwłaszcza dla amatorów bluszczy i innych wiszących gatunków, będzie natomiast drabinka, na szczeblach której bez trudu zawiesimy specjalnie przeznaczone do tego celu doniczki. Równie łatwo je też zdejmiemy, gdy uznamy to za stosowne. Zamiast pionowego stelażu możemy wybrać także wariant rezentujący florystyczne zbiory w układzie horyzontalnym. W tej roli zastosowanie znajduje niska drewniana ławeczka, na której zmieści się cała gama roślin pokojowych.

 

 

 

MODNIE WYPLECIONE

Jeżeli z kolei zależy nam na wyróżnieniu pojedynczego okazu, warto sięgnąć po niebanalną osłonkę na nie zawsze estetyczną donicę. W tej funkcji znakomicie sprawdzają się kosze wyplatane z trawy morskiej lub sztywnej bawełny, użytkowane także jako pojemniki do przechowywania tekstyliów, prasy i zabawek czy po prostu subtelna dekoracja w stylu eko. Wyróżnia je gęsty splot, czasem obecność ażurowych wstawek, a także występowanie w naturalnym odcieniu surowca bądź zabarwienie na dowolny kolor, szczególnie ten z palety modnych pasteli. Na ściankach pojemnika mogą pojawić się też desenie – zygzaki, pasy, groszki. Jeśli chodzi o kształt, najpopularniejsze są kosze przypominające gniazdo os – pękate wyroby z charakterystycznym załamaniem w połowie wysokości. Duża średnica otworu pozwala bez trudu wstawić do środka ulubioną roślinę, ale najpiękniej prezentuje się w towarzystwie strzelistych gatunków – palm, dracen, bambusów, kreując klimat rodem z tropikalnych zakątków.