Ogród

Agrowłókniny i agrotkaniny

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia shutterstock

2018-03-08
Agrowłókniny i agrotkaniny

Wczesna wiosna to na naszych działkach czas pierwszych prac ogrodowych, związanych zarówno z uporządkowaniem przestrzeni po zimie, jak również sadzeniem warzyw i owoców. Chcąc zagwarantować sobie satysfakcjonujące plony, dokładamy wszelkich starań, by zapewnić wzrastającym roślinom optymalne warunki do wegetacji, a więc chronimy je przed przymrozkami czy chłodnym wiatrem, utrzymujemy ich właściwą wilgotność, zapewniamy dostęp do światła słonecznego oraz w miarę stałą, wysoką temperaturę. W związku z tym niezastąpionym akcesorium w ogrodzie – i to nie tylko wczesną wiosną – są agrowłókniny i agrotkaniny, minimalnie różniące się od siebie gramaturą, stopniem trwałości i przenikalnością wody oraz pary wodnej.

 

Wykonane z włókien polipropylenowych agrowłókniny i agrotkaniny to materiały ogrodnicze występujące w różnych kolorach oraz grubościach. Parametry te pozwalają wykorzystać je zarówno w celu wartościowej okrywy roślin w okresie jesienno-zimowym i wiosennym, jak również do ochrony rabat przed atakiem szkodników (kretów, mrówek) oraz rozwojem chwastów.

 

tunel z agrowłókniny

 

ZASTOSOWANIE AGROWŁÓKNINY

Materiał polipropylenowy używany wiosną do okrycia wzrastających roślin powinien mieć gramaturę wahającą się w granicach od 17 do 23 g/m2 (niektórzy używają w celu przykrycia roślin ogrodowych tkaniny grubszej o gramaturze nawet do 30 g/m2). Materia o takiej ciężkości nie przytłoczy roślin i pozwoli im na swobodny wzrost, a jednocześnie zapewni ochronę przed podmuchami chłodnego wiatru.

 

Agrowłóknina wiosenna powinna mieć kolor biały, dzięki czemu będzie przepuszczała optymalną ilość światła słonecznego, niezbędnego roślinom ogrodowym do wzrostu. Materiał ten charakteryzuje się dobrą przenikalnością wody, umożliwiając szybkie nawodnienie gleby – stała, wysoka temperatura i duża wilgotność sprawiają, że rośliny przykryte agrowłókniną znacznie szybciej rosną, a dojrzałość osiągają nawet trzy tygodnie wcześniej niż rośliny, przy uprawie których nie zastosowano dodatkowego nakrycia, chroniącego przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

 

agrowłóknina

 

Wiosna to dobry czas, by posłużyć się agrowłókniną do ściółkowania. Nie używa się jej do okrywania zieleni, a układa bezpośrednio na ziemi, na której rosną rośliny. Agrowłókniny do ściółkowania uniemożliwiają rozwój chwastów, nie pozwalając im przebić się przez warstwę materiału o grubości wahającej się w granicach 50-100 g/m2 (w przypadku zastosowania agrotkaniny grubość ta może dochodzić nawet do 120 g/m2). Ich właściwości, takie jak doskonała przepuszczalność świeżego powietrza i wody oraz szybsze nagrzewanie gleby i kumulowanie w niej ciepła, stwarzają roślinom jeszcze lepsze warunki do wzrostu. Dostępne w ciemnych kolorach (czarnym, brązowym, zielonym) materiały ściółkujące można pokryć cienką warstwą ziemi, kory ogrodowej albo dekoracyjnym żwirem, czyniąc je niewidocznymi dla oczu osób postronnych, co znacznie podnosi estetkę ogrodu.

 

agrotkanina przeciw chwastom

 

Agrowłókninę można wykorzystać również po sezonie ogrodniczym. Stanowi ona doskonały sposób na zabezpieczenie ciepłolubnych roślin – małych drzewek owocowych, krzewów (np. różanych czy winorośli), kwiatów oraz zimujących w glebie przedstawicieli flory – przed podmuchami zimowego wiatru i ujemną temperaturą. Agrowłóknina używana w tym celu powinna koniecznie mieć biały kolor, pozwalający na swobodny dopływ światła słonecznego. Zastosowanie ciemnej materii może sprawić, że roślina szybko się przegrzeje, co spowoduje jej zniszczenie. Zimowe agrowłókniny oraz agrotkaniny są nieco cięższe do materiałów stosowanych do okrycia wiosennych rabat i charakteryzują się grubością od 30 do nawet 50 g/m2. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie do nakrycia krzewów i niewielkich drzew tzw. rękawów (kapturów) wykonanych z polipropylenowego tworzywa, co zwalnia z konieczności pracochłonnego owijania tych elementów tradycyjnymi płachtami materiału.

 

agrotkanina

 

PRZYDATNE AKCESORIA

Przy zakupie agrowłókniny nie można zapominać również o akcesoriach, które znacznie ułatwią nam pracę przy jej docinaniu i mocowaniu do podłoża. Ze względu na swój charakterystyczny splot agrowłókniny i agrotkaniny są niezwykle wytrzymałe, stąd pocięcie ich tradycyjnym nożem czy nożyczkami może skutkować strzępieniem się tkaniny i grozi jej zniszczeniem. W związku z tym warto zaopatrzyć się w specjalny nożyk gazowy z ogrzewaną końcówką, który szybko poradzi sobie z przycięciem materiału na odpowiedni wymiar.

 

Agrowłóknina to materiał dość lekki i cienki, dlatego jest podatna na zdmuchnięcie w wietrzny dzień. W związku z tym zabezpiecza się ją na brzegach, wysypując ziemię, układając cegły czy obciążając na inne sposoby. Tymczasem można wykorzystać w tym celu specjalne kołki do mocowania tej materii w ziemi. Jeśli materiał ułożony jest tymczasowo lub zamierzamy często zmieniać jego położenie, lepiej zdecydować się na szpilki mocujące, wyglądem przypominające długie gwoździe o gładkim trzonku. Umożliwią one szybkie i sprawne wbijanie oraz wyciąganie elementu ziemi bez uszkodzenia struktury maty. Z kolei jeżeli agrowłókninę chcemy przytwierdzić na dłuższy czas (np. zostawić na roślinie na całą zimę), lepiej zdecydować się na wytrzymalsze kotwice mocujące z grotami.