Ogród

Woda w ogrodzie

Tekst Marcelina Kowalczuk • Zdjęcia shutterstock.com

2017-07-14
Woda w ogrodzie

Otwarty zbiornik wodny o lustrze wody do 30 m2, zbudowany w celach rekreacyjnych z nieszkodliwych dla środowiska materiałów jest oczkiem wodnym. Na taką budowę nie trzeba pozwolenia, co uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 29 kwietnia 2014 r., dla którego podstawą prawną był zapis prawa budowlanego mówiący o powierzchni: „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2” (art. 29 ust. 1 pkt 15, Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane).

 

A co ze stawem ogrodowym? Staw ma nieco inną definicję niż oczko wodne. Niezależnie od jego przeznaczenia (stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków, osuszenia terenów, rekreacji lub innych celów) jest w rozumieniu Ustawy Prawo wodne urządzeniem wodnym, a jako takie podlega jej 2001 r., Rozdział I, Art 9. Pkt 19. c), Dz.U. 2001 Nr 115 poz. 1229). Stawem będzie zatem każdy zbiornik wykopany w ziemi i napełniony wodą, niezależnie od tego, czy woda ta pochodzić będzie z innych wód powierzchniowych, czy też gruntowych. Na budowę każdego urządzenia wodnego, w tym stawów oraz nieszczelnych przepisom (Ustawa Prawo wodne z dn. 18 lipca zbiorników, musimy uzyskać pozwolenie wodnoprawne, przy czym nie ma tu znaczenia sposób, w jaki będą one zasilane.

 

wwoda w ogrodzie

 

Nowoczesne ogrody są zazwyczaj minimalistyczne i proste w odbiorze, dzięki temu można je łatwo przearanżować według własnych potrzeb czy gustu. W prostym ogrodzie,gdzie dominuje geometria, możemy wydzielić zaciszny zakątek z bujną roślinnością oraz stawem, w którym, oprócz roślin wodnych, będą pływać fantazyjne rybki. Taka aranżacja podkreśli klasyczny charakter ogrodu. Woda oraz ma odprężającą i uspokajającą moc. Dzięki niej możemy się wyciszyć, odzyskać energię. Pasjonującym hobby może stać się właśnie pielęgnacja naszego przydomowego stawu.

 

Staw z pewnością stanowił będzie unikalną ozdobę ogrodu – najważniejszy jest jednak dobry projekt, który uwzględni usytuowanie działki, bliskość cieku wodnego, spadek terenu, rodzaj gruntu i gleby, a także preferencje właścicieli. Niepowtarzalny efekt uzyskamy przez połączenie stawu z niewielkimi kaskadami czy fontannami, z kamieniami o różnej fakturze oraz ozdobnymi roślinami, które będą uświetniać ogród przez cały rok.

 

Gromadzenie wody potrzebnej do wzrostu oślin i nawilżenia gleby ma również funkcje dekoracyjne: nadaje otoczeniu zdrowy oraz efektowny wygląd.

 

Woda z oczka wodnego czy stawu paruje, a dzięki temu nawilża powietrze w bliskim otoczeniu, poprawiając jego mikroklimat. Taka atmosfera dobrze wpłynie na osoby z problemami oddechowymi, np. alergikami.

 

Delektując się urokiem oczka wodnego lub stawu, możemy odpocząć, wyciszyć się i odzyskać równowagę – woda, nie tylko ta szemrząca ma dobroczynny wpływ na psychikę człowieka. Oprócz wyciszenia, możemy również liczyć na dodatkową aktywność fizyczną, która pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Podczas zakładania stawu i jego pielęgnacji stymulowane są nasze mięśnie. To okazja do podjęcia aktywności fizycznej korzystnie działającej na ogólne samopoczucie.

 

staw w ogrodzie

 

Założony staw może być również wspaniałym miejscem edukacji dla nas oraz dla naszych dzieci: podwodne rośliny, ryby czy inne stworzenia będą absorbowały uwagę naszych pociech i zainspirują je do poszerzenia swojej wiedzy.

 

Oprócz aspektów edukacyjnych, posiadanie oczka wodnego może pozytywnie wpłynąć także na wypracowanie w dzieciach poczucia obowiązku oraz odpowiedzialności. Wiele niezbędnych czynności należy bowiem wykonywać systematycznie. Wpajanie pociechom nawyków, takich jak pielęgnacja roślin czy troska o ryby w stawie pozwoli uzmysłowić maluchom, na czym polegają oraz jak ważne są pomoc i dbałość o innych.

 

Prawidłowo założone oczko wodne czy staw gwarantują nam niskie nakłady pracy. Nasze codzienne czynności będą się ograniczać do karmienia rybek, sprawdzania poziomu oraz jakości wody. Kilka razy w ciągu sezonu wymienić należy również część wody i uzupełnić zbiornik, ponieważ ciecz stale paruje, a jej ilość w stawie zmniejsza się.

 

oczko wodne w ogrodzie

 

Po upływie trzydziestu dni od daty zgłoszenia chęci wybudowania stawu do 30 m2 lub uzyskaniu pozwolenia na staw większy niż 30 m2, możemy zabrać się do pracy. Rozpoczęcie budowy rozpocząć należy od wytyczenia za pomocą kołków i taśmy mierniczej wszelkich elementów oczka czy stawu, jak również towarzyszących im kaskad oraz strumieni. Następnie wykonujemy wykop, uwzględniając wszelkie półki, na których będą w przyszłości rosnąć okazy flory wodnej. Należy pamiętać o wypoziomowaniu zbiornika i uformowaniu brzegów ze spadkiem. Jeśli przewidujemy kaskadę, także na tym etapie musimy ukształtować pod nią teren. Ziemię z wykopu należy usypać w niewielkie wzniesienie i podeprzeć murem oporowym. Wykop pod oczko zabezpieczmy geowłókniną i wyłóżmy folią PVC. Aby folia dokładnie się ułożyła, należy do zbiornika nalać wody, a nadmiar folii na brzegach stawu czy oczka odciąć, zostawiając 20 cm zapasu. Przy obsadzaniu płyt w oczku, należy pamiętać o zastosowaniu zaprawy cementowej oraz wykonaniu progu spiętrzającego wodę. Po ułożeniu brzegu z płyt kamiennych wracamy do pracy nad kaskadą. Budujemy ją z kamiennych płyt na wysokość do jednego metra i wmurowujemy końcówkę węża o średnicy 3,8 cm. Zestaw filtrujący oraz lampa UV powinny znaleźć się obok zbiornika. Praca filtra zależy od temperatury – gdy temperatura wody wzrasta powyżej 12 stopni, filtr powinien pracować przez cały czas. Zaraz po filtrze montujemy oświetlenie wodne. Aby nie doszło do zwarcia, automatykę instalujemy w znacznym oddaleniu od wody. Po umieszczeniu rozdzielni gniazd przyłączeniowych, teren wokół oczka możemy obsadzić roślinnością i wyłożyć kamieniami. Warto również zastosować żwir w celu uniknięcia rozrostu chwastów oraz traw w nieodpowiednim miejscu.