Ogród

Dekoracje ogrodowe

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2018-04-09
Dekoracje ogrodowe

Ogrodnicy oraz pasjonaci zieleni wokół domu zdają sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami należy liczyć się, gdy chodzi o zakładanie i pielęgnację ogrodu. Jednak piękno, jakim charakteryzują się zielone rośliny czy wspaniałe kwiaty jest bezcenne. W żadnym wypadku nie powinniśmy być niezadowoleni z efektów aranżacji przydomowej zieleni, ponieważ w każdym ogrodzie można zauważyć niepowtarzalny urok.

 

Niepełna radość z ogrodu może nam popsuć całą przyjemność jego aranżowania oraz nieco przygasić nasz zapał do pielęgnacji zieleni, dlatego też, by urozmaicić wygląd kwiatowych kompozycji i ścian zieleni, zastosujmy ciekawe dekoracje ogrodowe. Oprócz typowych krasnali czy flamingów, możemy również atrakcyjnie zaadaptować stoły, ułożyć poduszki na krzesłach, ozdobić patio lub użyć elementów zupełnie niekonwencjonalnych. Wybierać możemy spośród kaloszy z kwiatami, glinianych donic z miniaturowymi domkami, niewielkich fontann lub oczek wodnych, konewek czy uroczych rzeźb. To wszystko nie tylko rozweseli ogród, ale także wprowadzi element zabawy i bajkowości. Należy jednak pamiętać, że również aranżacja przydomowej zieleni wymaga zachowania umiaru.

 

taczka z kwiatami

 

Za dekoracje ogrodowe może nam posłużyć niemal wszystko. Zależy to jedynie od naszej wyobraźni. Nie jest to kwestia ani wymiarów działki, ani zastosowanych kwiatów lub roślinności. Właśnie nasza fantazja implikuje czy stworzymy ogród minimalistyczny, czy bogaty zieleniec zdobiony wieloma elementami, gdzie codziennie będzie coś nowego do odkrycia. Istotne elementy ogrodu powinny być udekorowane w sposób spójny: nie warto zajmować niepotrzebnie przestrzeni ani używać dodatków w kolorach, jakie trudno znaleźć wśród roślin ozdobnych. Dobrym pomysłem będzie ograniczenie się do barw naturalnych, by poszczególne elementy i części ogrodu należycie harmonizowały ze sobą.

 

Aby ozdoby ogrodowe cieszyły oko dłużej niż jeden sezon, warto wybierać te, które wykonane są z trwałych materiałów, a także zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Kamień, glina czy drewno to najlepsze propozycje surowców na dekoracje ogrodowe. Niezawodny jest także metal: jego stylistyka i forma mogą ciekawie dopełniać ogród. Niezwykle pożądaną grupę przedmiotów stanowi rękodzieło, najlepiej starannie wykonane z dbałością o najwyższą jakość. Możemy we własnym ogrodzie ustawić rzeźby miejscowych artystów, co podniesie znacznie jego wartość i zaprezentuje charakterystyczne dla regionu barwy czy zdobienia. Folklor lokalny jest ciekawym sposobem na pełniejszą, bardziej spójną dekorację.

 

rzeźba ogrodowa amor

 

Rzeźba będzie ciekawym rozwiązaniem, które nie tylko wniesie do ogrodu powiew świeżości, ale również przełamie jego monotonię. W tym przypadku przemyślana kompozycja, nie tylko rzeźb, ale też roślin to podstawa zwartej całości. Możemy zastosować rzeźbę jako punkt centralny, wokół którego będzie skupiał się cały ogród lub ustawić ją jako uzupełniający detal. W obu sytuacjach należy pamiętać o tym, by posadzić w najbliższym otoczeniu takie rośliny, które nie przytłoczą i nie zasłonią całkowicie figur, aby ich piękno było dostrzegalne. Zastosowanie rzeźby będzie także dobrym pomysłem w sytuacji, gdy chcemy odciągnąć wzrok od niedoskonałości ogrodu: obserwator skupi się na dekoracji, a otoczenie zejdzie na dalszy plan. Oprócz aniołków, zwierząt, postaci bajkowych (elfy, krasnale), możemy także postawić na nowoczesne wersje figur: geometryczne wzory, awangardowa forma przedstawienia postaci czy abstrakcyjne elementy pozwolą na długie kontemplacje. Będą także inspirującym tematem na ciekawą rozmowę z gośćmi.

 

Donice również mogą okazać się wspaniałą ozdobą ogrodu. Rośliny w donicach są nieodłącznym uzupełnieniem ogrodu. Gwarantują różnorodność oraz przerwanie monotonii roślinności. Ciekawe kształty i kolory ubarwiają, a w efekcie zmieniają oblicze tarasów, patio, balkonów, ścieżek ogrodowych, ale również świetnie wypełniają puste przestrzenie wśród roślin i kwiatów. Kwadratowe, okrągłe, prostokątne w kształcie kuli – niezliczone formy: od klasycznych po nowoczesne, gwarantują ciekawe aranżacje, a rozmaite kolory pozwalają na dopasowanie donic nie tylko do charakteru elewacji, ale także do potrzeb ogrodowych ścieżek.

 

flamingi w ogrodzie

 

Konewki metalowe będą wspaniale komponować się z roślinnością. Jednak nie muszą one służyć wyłącznie do podlewania roślin: możemy wewnątrz wysypać je ziemią i posadzić kilka sadzonek, które będą wówczas pięknie się prezentować.

 

Podobnie wygląda kwestia zastosowania rowerów w ogrodzie. Do ozdoby tego, wydawałoby się, „nieogrodowego” sprzętu wystarczą wiklinowe donice oraz skórzane paski. Przez ramę i kierownicę przewieszamy donice na skórzanych paskach i sadzimy w nich np. trawę ozdobną. Jeśli rower jest kolorowy, możemy go pomalować ciemną farbą. W ten sposób otrzymamy oryginalny, niepowtarzalny kwietnik, który stanie się fantastyczną ozdobą ogrodu.

 

Taczka również może być ciekawą dekoracją. Obecnie rzadko występujące w otoczeniu domu taczki czy nawet małe betoniarki używane są w funkcji nietypowej, zaskakującej ozdoby. Ogród będzie się zdecydowanie wyróżniał, a obsypanie takich sprzętów kwiatami oraz obsadzenie ich wysoką trawą pozwoli stworzyć klimatycznego miejsce do spędzania wolnego czasu.