Ogród

Ogrodzenie

Osłony ogrodowe

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2018-01-09
Osłony ogrodowe

Standardowe ogrodzenie działki mieszkalnej stanowi zazwyczaj ażurowy płot, którego rolą jest przede wszystkim wyznaczenie jej granic i oddzielenie prywatnej strefy od przestrzeni publicznej. Nie zawsze jednak oznaczenie zasięgu posesji za pomocą tego typu ogrodzenia wystarcza do zapewnienia należytego spokoju oraz atmosfery intymności w otoczeniu domu. Wówczas warto sięgnąć po specjalne osłony, jakich podstawową funkcję stanowi wspomaganie kreowania zacisznych stref w obrębie działek i ogrodów.

 

PRAKTYCZNY I OZDOBNY

Dobierając rodzaj osłon, mających pojawić się na naszym podwórzu, bierzemy zazwyczaj pod uwagę konieczność zapewnienia właściwej ochrony przed wiatrem, dobiegającymi z ulicy odgłosami czy ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Takie rezultaty daje m.in. zastosowanie tzw. płotów lamelowych, czyli konstrukcji zbudowanych z wysokich ścianek osadzonych na ramie. Pojedyncze panele wykonane są z wąskich drewnianych listew (lameli), najczęściej sosnowych, połączonych pionowo lub poziomo. Wśród oferowanych przez producentów modeli przeważają zielone lub brązowe wersje kolorystyczne (uzyskana barwa wiąże się ze sposobem impregnacji ogrodzenia), które jednak można przemalować we własnym zakresie na dowolny odcień z użyciem preparatu do gruntowania. Równie łatwo przebiega montaż tego typu osłony. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędny osprzęt, na jaki składają się stalowe kotwy, kantówki, okucia, śruby, łączniki, dostępny często także w zestawie z panelami, i postępować według nieskomplikowanej instrukcji.

 

osłony ogrodowe

 

Panele lamelowe to lekkie przęsła (waga pojedynczego elementu wynosi ok. 30 kg), które doskonale nadają się do otoczenia całej działki, wybranej strefy, jak i ustawiania konstrukcji z kilku modułów. Z powodzeniem można je stosować także w roli osłony zamocowanej do dotychczasowego ogrodzenia, ale również w roli solidnych podpórek dla roślin pnących, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wersję ze wstawką z ażurowej kratki.

 

OGRÓD W UKRYCIU

Odseparować nasz ogród od otoczenia pozwalają również płoty szczelne, najczęściej wykonywane z drewna, wikliny, jak również materiałów, będących mieszanką naturalnego surowca z tworzywem sztucznym. Jak wskazuje nazwa, ten typ ogrodzenia charakteryzuje się zwartą budową oraz rezygnacją ze wszelkich perforacji. Zapewnia on skuteczną ochronę od wiatru, dlatego takie przęsła powinniśmy lokować zwłaszcza w tych punktach ogrodu, w których spędzamy najwięcej czasu i w związku z tym potrzebujemy komfortowych warunków. Osłony szczelne można więc montować w pobliżu dziecięcej strefy zabaw, ogrodowego aneksu jadalnego czy grillowego bądź jako nieprzezierny parawan na tarasie. Panele te często wykorzystuje się także w postaci ścianki ogrodowych altan. Doskonale prezentują się również w towarzystwie pergoli. Decydując się na tego typu ogrodzenie, zyskamy więc nie tylko poczucie bezpieczeństwa oraz większą prywatność, ale także funkcjonalny i efektowny element przydomowej architektury.

 

osłony ogrodowe inspiracje

 

OSŁONA WEDLE ŻYCZENIA

Interesującą alternatywą dla tradycyjnych modeli osłon ogrodzeniowych są panele żaluzjowe. To wariant polecany szczególnie tym, którzy wahają się między płotem szczelnym a ażurowym szkieletem. Panele żaluzjowe przypominają swoim wyglądem wersje lamelowe. Modele znacznie różnią się jednak budową. Przęsła żaluzjowe składają się bowiem z ruchomych umocowanych poziomo profili, które dzięki zastosowaniu w konstrukcji osi ze stali nierdzewnej można – w zależności od potrzeb i upodobań – odsłaniać lub zasłaniać. Zasada działania pozostaje więc identyczna, jak w przypadku żaluzji okiennych. Dostępne są zarówno panele, których wszystkie żaluzje są regulowane jednocześnie, jak również wersje pozwalające na niezależne manewrowanie poszczególnymi skrzydłami. Tego rodzaju osłony stanowią estetyczną dekorację samą w sobie, ale mogą też stać się tłem dla kwiatów w ozdobnych skrzynkach i doniczkach, jakie z łatwością zamocujemy na tego rodzaju ściance.

 

NATURALNA ALTERNATYWA

Stabilne osłony, mogące funkcjonować jako samodzielne ogrodzenie, to nie jedyny sposób na wykreowanie klimatu prywatności na własnej posesji. Coraz częściej użytkownicy sięgają bowiem po maty osłaniające, mocowane do ażurowego płotu. Szczególnie popularne są modele wykonane z naturalnych surowców – rurek bambusowych, wikliny, trzciny, kory drzewnej, a nawet wrzosu. Zastosowanie tego rodzaju osłony doskonale sprawdzi się w ogrodach nawiązujących do estetyki orientalnej lub zieleńcach tchnących klimatem tropików. Jeżeli obawiamy się, że naturalny materiał poddany działaniu czynników atmosferycznych może szybko ulec zniszczeniu, warto zdecydować się na zakup odpowiedników ekologicznych mat, które wykonane są z tworzywa sztucznego, aczkolwiek znakomicie imitują wygląd bambusowych czy wiklinowych parawanów.

 

osłona ogrodowa

 

Chociaż przez wielu maty uznawane są za rozwiązanie prowizoryczne, w rzeczywistości mogą okazać się osłoną, która przez lata będzie zdobić nasz ogród, taras czy altanę, przywodząc na myśl przyjemne skojarzenia z bungalowami rodem z Tajlandii czy tropikalną dżunglą.