Ogród

Ogrodzenie

Budowa ogrodzenia. Co jest ważne?

Tekst F.P.H.U. JONIEC • Zdjęcia F.P.H.U. JONIEC

2019-03-18
Budowa ogrodzenia. Co jest ważne?

Wszyscy chcemy, aby dom oraz jego otoczenie były ostoją, do której z przyjemnością wracamy. Spokój i bezpieczeństwo zapewni nam dobrze wybrane, solidnie zbudowane ogrodzenie. Co zrobić, aby stało się nie tylko trwałą ochroną naszej prywatności, ale także elementem ozdobnym, dopełniającym aranżację działki?

 

Decydując się na budowę ogrodzenia, musimy mieć na uwadze kilka czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata. Przede wszystkim powinno być tworzone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz przepisami. Harmonogram budowy ma uwzględniać m.in.: miejsce budowy, rodzaj gruntu czy porę roku. Także znalezienie fachowca nie jest wbrew pozorom sprawą łatwą. Należy zapytać o referencje i doświadczenie, gdyż opłata za usługę często przewyższa kwotę wydaną na sam materiał. Zadbajmy, by lokowanie środków nam się opłaciło. Kompetencje wykonawcy są tak samo ważne jak jakość bloczków, z jakich ma powstać ogrodzenie.

 

 

 

WYBÓR RODZAJU OGRODZENIA

Ogrodzenie warto dopasować do stylu nieruchomości. W przypadku klasycznej architektury dobrym wyborem będzie model GORC® firmy JONIEC®. Łupana powierzchnia bloczków nadaje konstrukcji szlachetny wygląd. Nowoczesny styl doskonale zagra z ogrodzeniem ROMA®, idealnie wpisującym się w aktualne trendy. Systemy ogrodzeniowe Classic oraz Horizon charakteryzują się czystością i prostotą formy. Osoby ceniące subtelną awangardę polubią system MODYŃ, o lekko łukowatych bloczkach, sprawiających, że otoczenie domu przybiera indywidualny rys.

 

Ważnym parametrem przy wyborze ogrodzenia jest jego kolor. Dopasować go można do barwy elewacji, dachu czy kostki brukowej. Do dyspozycji mamy bloczki jednokolorowe albo wykonane na bazie melanżu. W przypadku tych pierwszych warto od razu przewidzieć, ile materiału zużyjemy do budowy całego ogrodzenia. Dokupując kolejną partię produktów, musimy liczyć się z tym, że będą różnić się nieznacznie tonem, co wynika z produkcji w innych warunkach atmosferycznych oraz zmienności kruszywa, będącego składnikiem pochodzenia naturalnego. Natomiast MULTI-COLOR® to rezultat uzyskany w toku produkcji, dający wrażenie subtelnego przenikania się odcieni. Po odpowiednim przemieszaniu i ułożeniu tworzy piękny efekt melanżu.

 

 

 

 

BUDOWA OGRODZENIA

Niezależnie, czy ogrodzenie budujemy sami, czy zlecamy pracę fachowcom, warto zapoznać się z informacjami, które są ważne podczas każdego z etapów tworzenia. Pozwoli to na pełną kontrolę prawidłowości wykonywanych prac.

 

FUNDAMENT

Ławy fundamentu należy wykonać na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu. Nie powinno się lekceważyć tego parametru, gdyż zamarzająca zimą woda gruntowa powoduje uszkodzenia posady, a zatem także całego ogrodzenia. Podczas budowy warto uwzględnić następujące wytyczne: w ławach wykonać dylatację pionową co 10-15 metrów, aby zapobiec pękaniu betonu wskutek nadmiernych naprężeń; w fundamencie ułożyć poziome zbrojenie, które go usztywni;

w miejscu planowanych słupków umieścić zbrojenie pionowe. Na fundamencie należy położyć izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed podciąganiem wody z gruntu, co zapobiegnie wystąpieniu wykwitów wapniowych oraz pęknięciom spowodowanym mrozem.

 

 

OGRODZENIE

Bloczki, z których budujemy ogrodzenie, warto najpierw ułożyć „na sucho”. Dopasowujemy je tak, by ściśle do siebie przylegały. Elementy scala się za pomocą kleju montażowego, uszczelniając spoiny. Puste komory wypełniamy odpowiednio zaprojektowaną mieszanką betonową tak, aby nie powstały rysy skurczowe. Po wypełnieniu mieszanka powinna być odpowiednio zagęszczona. Zabrudzenia powstałe podczas prac należy na bieżąco usuwać z powierzchni bloczków.

 

Czynnikiem mającym ogromną wagę i wpływ na jakość ogrodzenia jest beton, którym zalewa się bloczki. Ważne są: jego konsystencja, czas upływający od wymieszania do zalania elementów (maks. 40 min), prawidłowe zagęszczenie mieszanki. Nie należy dolewać wody do zagęszczonego betonu, gdyż osłabia to jego jakość. Polecamy natomiast zastosować preparat LBN firmy JONIEC® – plastyfikator, który napowietrzy beton, umożliwiając dokładniejsze wypełnienie bloczków ogrodzeniowych.

 

 

 

 

DASZKI

Daszki z wykonanym kapinosem należy zamontować na mrozoodpornym kleju, a następnie dokładnie uszczelnić połączenia, aby nie pozostały żadne prześwity na połączaniu z bloczkami. W celu zabezpieczenia daszku np. przed zabrudzeniami czy porostem mchu, zaleca się pomalować go dobrą farbą do betonu.

 

WYKOŃCZENIE

Po wyschnięciu betonu należy wyczyścić resztki zabrudzeń z bloczków. Następnie zaleca się impregnację ogrodzenia preparatem dobrej jakości – ma to ogromny wpływ na zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią i zmniejszenie jej nasiąkliwości. Tę czynność należy wykonać nie wcześniej niż 30 dni od zakończenia budowy.

 

 

 

 

WYKWITY WAPNIOWE

Wykwity wapniowe, jakie czasem pojawiają się na powierzchni ogrodzenia, są zjawiskiem naturalnym. Przyczyna ich powstania tkwi w wapieniu, będącym składnikiem cementu używanego do produkcji bloczków. Podczas chemicznego wiązania go z wodą, część wapnia pozostaje niezwiązana. Woda deszczowa czy rosa, wnikając do wnętrza bloczków, rozpuszczają wolny wapń. Roztwór wydostaje się przez kapilary na powierzchnię, z której odparowuje woda. Związek reaguje z dwutlenkiem węgla z atmosfery, tworząc trudno rozpuszczalny wapień, który osadza się na powierzchni bloczków jako biały nalot. Wykwity, w zależności od rodzaju oraz intensywności, zanikają pod wpływem użytkowania (ścierania). Ich powstawaniu zapobiegnie wspomniana już impregnacja.

 

OGRODZENIE, KTÓRE CIESZY

Decyzja o zakupie i montażu powinna być dobrze przemyślana. W przypadku pojawienia się pytań, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który doradzi i rozwieje wątpliwości. Warto także wybrać projekt korespondujący ze stylem budynku, co pozwoli zachować równowagę wizualną realizacji. Ogrodzenie zbudowane zgodnie ze sztuką budowlaną będzie nas cieszyć przez długie lata.