Ogród

Dekoracyjne warzywa i zioła

Tekst Karolina Miszczuk

2014-08-12
Dekoracyjne warzywa i zioła

Własne warzywa w bloku? Wygodne podbieranie sałaty z doniczek ogrodowych? To wszystko jest możliwe stosunkowo niskim nakładem kosztów. Drewniane donice na warzywa, stopnie w ogrodzie zamiast grządek i ściany z sałaty czy pnączy truskawek na balkonie.

 

O pochodzeniu warzyw i owoców dowiadujemy się ze sklepowych etykiet i często nie jest to zadowalająca informacja. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest hodowanie własnych warzyw i owoców. Zielone i czerwone sałaty, długie cebulki dymki, rozłożysty rabarbar i pachnące zioła to wspaniała, zdrowa i jadalna alternatywa dla kwiatów ozdobnych do małego ogródka przydomowego czy na balkon.

 

Najprostszym pomysłem na urozmaicenie ogrodu i niewykosztowanie się jest zastosowanie warzyw o ozdobnych liściach, takich jak: bakłażan, fasola dwubarwna czy sałata czerwona. Dodatkiem kwiatowym mogą być świecznice sercolistne, trytomy groniaste czy złotnice lutea. Dobrym urozmaiceniem nietypowego ogrodu staną się również kłosy żyta, pszenżyta lub jęczmienia.

Aby nadać nowoczesną formę naszym grządkom, dobrze jest zastosować skrzynie: drewniane, wiklinowe i betonowe. Odmienią one charakter miejsca, a zastosowanie piętrowych półeczek, schodków czy doniczek pozwoli na zwiększenie powierzchni do obsadzenia roślinami. Niepowtarzalnego charakteru w ogrodzie nadają rabaty w kształcie piramid, gdzie truskawki czy poziomki spadające kaskadami tworzą niespotykaną strukturę, z której korzystać mogą i dzieci, i dorośli. Niebanalnym wykorzystaniem truskawkowych pnączy jest posadzenie ich w pionowej doniczce wiszącej pod sufitem na balkonie, co będzie niezwykłą ozdobą, zaskoczeniem dla gości i małą przyjemnością codzienną dla nas.

 

Grządki na ścianie są zaawansowanym projektem, zwłaszcza przy ogródkach z niewielkimi możliwościami na zasłonięcie zieleni ścianą. W małych ogródkach postawienie betonowej, pochyłej ściany nie wchodzi w grę – zaciemnia ogród i eliminuje estetyczny, ciepły wygląd. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ażurowej ścianki z drewna, zamontowanie uchwytów na podłużne doniczki i ułożenie ich piętrowo. Konstrukcja wygląda lekko, a posadzone warzywa cieszą oczy i pobudzają kubki smakowe.

Ściany altanki również mogą być nieszablonowe. Wystarczy tylko pominąć elementy uzupełniające między słupkami podtrzymującymi dach altanki, przeciągnąć kilka żyłek, wyhodować rośliny pnące i cieszyć się zielonymi ścianami, z których można czerpać składniki na zupę czy owocowy koktajl.

 

Odpowiednimi warzywami na balkon są karłowe odmiany pomidorów koktajlowych, cebula, ogórki, papryka, sałata, rzodkiewka, seler naciowy czy inne warzywa o krótkim okresie wegetacji. Do pnączy – fasoli, truskawek, poziomek – zamiast podpórek można użyć barierki balkonowej, co będzie dodatkową ozdobą balkonu.

Zioła – kolendra, bazylia, tymianek, zielona pietruszka, koperek, lawenda, lubczyk, szałwia lekarska, szczypiorek, mięta – jako rośliny uniwersalne, można posadzić na tradycyjnej grządce, podwyższonej, między warzywami oraz w donicach ogrodowych, balkonowych czy małych doniczkach ustawianych na parapecie.

 

Nietypowymi warzywami, które można hodować w skrzyniach (piętrowa rabata) są kukurydza, kapusta i dynia. Odpowiednio rozmieszczone warzywa poprzeplatane z pomarańczowymi i żółtymi nasturcjami, obok krzaków z pomidorami nadadzą rabacie niezwykłego charakteru, a soczysta zieleń liści dyni niesamowicie kontrastować będzie z zimnym odcieniem zielonej kapusty. Dominującym kolorem w takiej rabacie jest naturalnie zielony, lecz utrzymane w żółciach nasturcje, kwitnąca dynia i kolby kukurydzy zamykają wszystko słoneczną klamrą.

Donice do warzyw nie muszą być klasyczne – okrągłe lub kwadratowe. Różnorodność kształtów i pomysłowość mogą być naszymi zwolennikami w aranżacji nietypowego warzywnika. Zestawienie geometrycznych kształtów z elementami wystroju ogrodu czy nawiązanie kolorem donic i skrzyń do elewacji domu będą kluczowe dla atrakcyjności przydomowej oazy.

 

Pielęgnacja warzyw w donicach nie jest bardziej skomplikowana od pielęgnacji warzyw na grządkach. Odpowiednie podlewanie i nawożenie jest standardem, podobnie jak hodowla w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku rabat podwyższonych i donic ogrodowych. Rabata podwyższona może być dodatkowo zabezpieczona drenażem ze żwiru pod warstwą ziemi uprawnej, by usunąć nadmiar wody, a dobrym zabezpieczeniem przed szkodnikami i insektami jest sucha trawa czy trociny.

 

Bez względu na wymiary naszego ogrodu, ogródka czy balkonu, niezaprzeczalnym faktem jest, że możemy mieć własne warzywa, większym lub mniejszym nakładem kosztów i pracy. Wystarczą chęci i odpowiedni pomysł, by po wstaniu z łóżka sięgnąć po rzodkiewkę czy pomidora z własnej ekologicznej uprawy.