Ogród

Rośliny

Drzewa do małych ogrodów

Tekst Karolina Miszczuk • Zdjęcia shutterstock

2017-10-30
Drzewa do małych ogrodów

Przyjazna aura, bezpieczeństwo, spokój to nieodłączne elementy kojarzące się z szatą roślinną wokół domu. Niestety często w naszych ogródkach przydomowych nie ma wystarczającej ilości miejsca na okazałe drzewa, a posiadanie małego zagajnika pozostaje jedynie marzeniem. Alternatywą w tej sytuacji są rośliny nierozrastające się tak silnie jak leśne czy parkowe okazy. Wyselekcjonowanie odpowiednich gatunków może ułatwić aranżację naszego wymarzonego zielonego zakątka. Do najpopularniejszych odmian tego rodzaju należą drzewa o kulistych koronach, drzewa szczepione na pniu, który już się nie wydłuża czy drzewa w formie płaczącej oraz stożkowej.

 

Białe kwiaty rokrocznie obsypują wiśnie osobliwe i głogi jednoszyjkowe. Wyglądają przepięknie i nie osiągają zbyt dużych wysokości. Dla osób, które nie są miłośnikami opadających płatków kwiatów, dobrym rozwiązaniem mogą być drzewa tworzące przez cały sezon zielone kule, na przykład robinia akacjowa i surmia bignoniowa. Dzięki temu, że na trawnik wokół rośliny nie obsypują się przekwitłe kwiatostany, łatwiej o utrzymanie ładu w otoczeniu domu. Osoby nieprzepadające za ogrodowymi porządkami, którym jednak zależy na urozmaiceniu zielonej przestrzeni w ogrodzie, z pewnością docenią płaczące formy drzew. Mają one zazwyczaj niewielką wysokość, a zwisające gałęzie po sezonie łatwo skrócić, by nie kładły się na ziemi. Inne rozwiązanie to posadzenie drzew w formie stożkowej, które osiągają znaczne wysokości, ale nie rozrastają się wszerz. Przykładem tego gatunku jest wiśnia piłkowana.

 

drzewa do małych ogrodów

 

Przy doborze roślin możemy również postawić na wygląd. Klon japoński czy palmowy charakteryzują piękne, kolorowe liście. Alternatywą dla tych gatunków jest wierzba japońska o bardzo jasnych, młodych przyrostach. Niezwykle ciekawy wygląd pędów to znak rozpoznawczy leszczyny pospolitej i wierzby babilońskiej. Na jakie drzewa z kolei lepiej uważać? Na przykład na sumaka octowca. Mimo tego, że nie rozkrzewia się zbytnio i jest łatwy w przycinaniu, stanowi możliwość dowolnego formowania koron. Należy również zorientować się, które z dostępnych gatunków drzew wykazują się mrozoodpornością. Dzięki temu unikniemy problemu z rokrocznym nasadzaniem drzewek. Całkowita rezygnacja z drzew, które po kilku latach przysparzają pewnych problemów (ścięcie lub przycięcie drzew starszych niż 10 lat wiąże się z koniecznością zdobycia wymaganych pozwoleń), może zaowocować innymi, korzystnymi rozwiązaniami, na przykład decyzją o zastąpieniu ich krzewami. Niezwykle kreatywną metodą będzie przycięcie ich na kształt drzewa, dzięki czemu łatwo uzyskamy pożądany przez nas efekt. Do formowania najlepiej nadają się krzewy forsycji, bzu czarnego i lilaka.

 

małe drzewa

 

Istotny aspekt stanowi usytuowanie drzewa. Jego lokalizacja jest ważna przede wszystkim pod względem geometrii ogrodu. Możemy na przykład nawiązać do dawnych, pięknych, pałacowych ogrodów, gdzie symetrię postrzegano jako wyznacznik piękna. Warto zatem zastanowić się nad usytuowaniem drzew w jednym rzędzie, co będzie swoistym hołdem dla przypałacowych parków.

 

Znaczący wpływ na wystrój ogrodu ma kształt korony drzew i krzewów. Najbardziej pożądane są formy kuliste, dlatego też powinno się regularnie przycinać gałęzie. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić newralgicznych pędów. Strzyżenie drzew w żadnym przypadku nie jest zadaniem łatwym, ale szczególną uwagę zwracajmy na gatunki, które niezbyt dobrze znoszą przycinanie, ponieważ są one narażone na uschnięcie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc użycie takich roślin, które naturalnie przyjmują wymarzony przez nas kształt.

 

drzewa w małym ogrodzie

 

Wśród liściastych odmian o niewielkich rozmiarach do małych ogrodów idealnie nadają się gatunki takie jak: klon pospolity, klon polny, robinia akacjowa, wisienka stepowa czy kulista surmia. Rośliny iglaste pojawiające się w zielonym otoczeniu domu to przede wszystkim: żywotnik zachodni, świerk pospolity, świerk biały, sosna bośniacka, sosna pospolita, kosodrzewina.

 

Niskie drzewa najlepiej pasują do regularnych ogrodów. Możemy je również wykorzystać do obsadzenia alejek, parków, deptaków, ogrodów formalnych. Drzewa o niewielkiej wysokości nieco gorzej prezentują się w kompozycjach naturalistycznych, a także imitujących sielskie czy dzikie aranżacje. Niejeden ogród uzupełniony o ciekawe elementy, jakimi są małe drzewa, będzie prezentował się pięknie, godnie i wspaniale. Możemy swój zielony zakątek urozmaicić dekoracyjnymi, efektownymi, zielonymi kulami, które nie tylko zachwycą nas wyglądem, ale również możliwością łatwej uprawy i nieskomplikowaną pielęgnacją. Oprócz wymienionych wcześniej drzew do małych ogrodów, elegancji i szyku dodadzą następujące gatunki: miłorząb dwuklapowy, klon jesionolistny, wierzba całolistna, tulipanowiec, wiśnia piłkowana, wiąz holenderski, klon pospolity, jarząb, dąb, buk, grab pospolity, morwa biała, brzoza brodawkowata czy grujecznik japoński. Rośliny te doskonale prezentują się na tle niewielkich, przydomowych zieleńców. Zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie zapewniają zacienienie i przyjemny klimat.