Ogród

Rośliny

Dyniowe Garden Party 2022 w Dobrzycy

Tekst Ogrody Hortulus w Dobrzycy • Zdjęcia Ogrody Hortulus w Dobrzycy

2022-09-20
Dyniowe Garden Party 2022 w Dobrzycy

Zapraszamy na największe święto dyni na Pomorzu Zachodnim Dyniowe Garden Party 2022. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie można podziwiać ponad 40 odmian dyni!


Już 25 września 2022 w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy odbędzie się V Dyniowe Garden Party. Przygotowania do święta trwają już od maja, wówczas posadzono ponad 40 odmian dyni w tym Hokkaido, Bambino, Champion czy najbardziej okazałe Atlantic Giant. Te oraz inne odmiany posłużą podczas tegorocznej imprezy jako składniki dań, rekwizyty do zabaw oraz elementy dekoracyjne.

 

 

 


Dyniowe przysmaki

Z ekologicznych warzyw uprawianych w Ogrodach Hortulus przygotowane zostaną smaczne potrawy. Główną atrakcją będzie gotowanie zupy dyniowej. Nie zabraknie również pysznych, rozgrzewających dań przygotowanych z warzyw z ekologicznych upraw. W tym roku w menu pojawią się: zupa dyniowa, dyniowe kociołki z gulaszem czy słodkości z dynią.


Dyniowa Gonitwa – sztafeta z przeszkodami

Gonitwa jest formą sztafety, w której uczestnicy zamiast pałeczki przekazują sobie dynię. W biegu mogą wziąć udział drużyny liczące od 2 do 5 osób. Na dystansie niespełna 1000 m utworzone zostaną 4 punkty zmiany uczestników oraz 4 przeszkody. W Gonitwie nie tylko szybkość biegaczy ma znaczenie. Tutaj kluczowe jest szczęście! Drużyny przed startem wylosują dynie z którą pobiegną. Przekrój okazów jest olbrzymi od 1 do nawet 30 kg. Po biegu będzie można zważyć swoją dynię.

Bieg jest formą zabawy, do udziału zapraszamy wszystkich fanów biegania, amatorów i rodziny z dziećmi. Zgłoszenia do Gonitwy przyjmowane są do dnia 23.09.2022 r. Dodatkowe zapisy osób chętnych będą się odbywać w miarę wolnych miejsc, dnia 25.09.2022r. w godzinach 10.30 – 11.30 u osoby prowadzącej Biuro Gonitwy, na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis.

Zgłoś się do biegu: kliknij tutaj.

 


Dyniowe animacje i inne atrakcje

Na uczestników wydarzenia czekać będą również zabawy ruchowe i plastyczne. Wśród nich znajdują się m.in.: Dla dzieci – skoki w workach, rzuty do celu, wyścigi z dynią; dla dorosłych – drążenie dyni na czas, pestkowanie dyni, walka o dynię; dla rodzin – toczenie dyni czy szacowanie wagi dyni. Podczas wydarzenia odbędzie się również oficjalne ważenie i mierzenie największych okazów dyni wyhodowanych w Ogrodach Hortulus. Uczestników wydarzenia zapraszamy również na animacje plastyczne.

 


Dyniowe aranżacje i konkurs Dyniowych Cudaków

Dyniowe aranżacje zdobić będą całe ogrody, od dużych konstrukcji, aż po małe elementy
dekoracyjne. Aranżacje wykonane zostaną z patisonów, kabaczków, dyni oraz najpiękniejszych jesiennych bylin i traw. Goście tegorocznej edycji będą mieli również szansę na zaprezentowanie własnych dyniowych dzieł. Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs Dyniowych Cudaków. Cudaka należy przygotować wcześniej w domu i przynieść gotowego do Ogrodów.


Konkurs Florystyczny „ Dynia nie musi być wazonem”

Miłośników florystyki zapraszamy do zgłoszenia się do otwartego konkursu florystycznego „ Dynia nie musi być wazonem”.  Prace przygotowane zostaną podczas wydarzenia z kwiatów i dyni wyhodowanych w Ogrodach Hortulus. Do konkursu mogłą zgłosić się osoby dorosłe przez zgłoszenie na Facebooku lub w dniu wydarzenia. Uwaga liczba miejsc jest ograniczona.Wycieczka po ekologicznych warzywnikach Ogrodów Hortulus Spectabilis i dyniowe ciekawostki
Będzie to niezwykły, pełen wiedzy spacer. Podczas wycieczki dowiecie się jak uprawiać warzywa w sposób ekologiczny. Warzywniki w Ogrodach Hortulus prowadzone są z wykorzystaniem zasad kalendarza księżycowego. Wśród wielu popularnych i standardowych warzyw, znajduje się tu również szeroka kolekcja zapomnianych gatunków (rzepa, jarmuż, topinambur) oraz nowych odmian warzyw np. żółte i bordowe marchewki, kolorowa kukurydza, pomidory w różnych odmianach i fioletowe ziemniaki. Będziecie mogli również zobaczyć jak uprawiane są tykwy. Dodatkowo dla gości głodnych wiedz przygotowane zostały tablice z dyniowymi przepisami i ciekawostkami.

 


Stoiska wystawiennicze

Jeszcze przed zimą warto uzupełnić domową spiżarnię! W ofercie wystawców znajdą się: miody, konfitury, marynaty, octy oraz soki. W sprzedaży pojawią się różne, niespotykane odmiany dyń – Blue Hubbard, Sombra, Garbo, Champion, Turban Mix, Gremlins czy Sweet Dumpling oraz oryginalne wyroby dyniowe.


Dyniowe Garden Party to doskonała okazja, aby zobaczyć Ogrody Hortulus Spectablis w jesiennej szacie. O tej porze roku podziwiać można najpiękniejsze jesienne byliny, kwiaty rabatowe, szumiące trawy oraz złocące się liście krzewów i drzew. Dyniowe aranżacje zdobić będą całe Ogrody Hortulus Spectabilis. Zrób sobie zdjęcie przy jednej z naszych aranżacji i oznacz je na Instagramie #dyniawhortulusie Wasze zdjęcia będziemy udostępniać na naszym profilu na Instagramie!


Program Godzinowy:

10:30 Otwarcie Ogrodów Hortulus Spectabilis

11:00 Rozpoczęcie Dyniowego Garden Party

11:00-14:00 Zgłoś swojego dyniowego cudaka do konkursu!

11:00-15:00

Wielkie gotowanie zupy dyniowej i innych dyniowych smakołyków

Stoiska wystawiennicze - prezentacja i sprzedaż produktów lokalnych

Dyniowe aranżacje w całym ogrodzie

Animacje plastyczne

Czego nie wiesz o dyni – ciekawostki ogrodnicze, kulinarne i nie tylko

Dyniowe rozgrywki - grupowe i indywidualne

  • Dla dzieci – skoki w workach, rzuty do celu, noszenie dyni na głowie, wyścigi z dynią

  • Dla dorosłych – drążenie dyni na czas, pestkowanie dyni, walka o dynię

  • Dla rodzin – toczenie dyni, szacowanie wagi dyni, przynieś mi…

12:00 Rozpoczęcie rozgrzewki do Dyniowej Gonitwy

12:30 Start Dyniowej Gonitwy

12:30 Rozpoczęcie konkursu florystycznego „Dynia nie musi być wazonem”

12:50 Zakończenie Dyniowej Gonitwy i dekoracja uczestników. Uwaga! Po biegu zważ swoją dynie ;)

13:30 Moja ekologiczna uprawa – wycieczka po ekologicznych warzywnikach

14:00 Ważenie i mierzenie dyniowych rekordzistek

14:40 Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego dyniowego cudaka i konkursu florystycznego

15:00 Zakończenie Dyniowego Garden Party

17:30 Zamknięcie Ogrodów Hortulus Spectabilis

*Uwaga! Program ramowy, może ulec zmianie.

 

 

 

 

***

Materiał promocyjny