Ogród

Egzotyczne rośliny i cytrusy

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-07-15
Egzotyczne rośliny i cytrusy

Obecnie w przemyśle ogrodniczym wykorzystuje się wiele najróżniejszych gatunków roślin egzotycznych i cytrusów. Strefy o naturalnie wysokich temperaturach powietrza są jednorodne i zrównoważone, co powoduje, że krzewy są o wiele bardziej odporne i wytrzymałe. Poniżej przedstawiamy wybrane gatunki egzotycznych roślin, które mogą zagościć w naszych domach.


Fiołek afrykański
Wbrew zaskakująco egzotycznej nazwie, fiołek afrykański jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Najbliższym krewnym fiołka afrykańskiego jest dość popularna roślina – skrętnik. Mało kto wie, że popularność dzisiejszego kwiatka zawdzięczamy niemieckim zakonnicom, które rozsławiły go w całej Europie.
Popularny fiołek zwykle osiąga wysokość 25 centymetrów, a jego liście są mięsiste i mają ciemnozieloną barwę. Ich powierzchnia pokryta jest niezwykle delikatnym włosiem. Fiołki zakwitają w kolorze błękitu oraz fioletu, a ponadto można spotkać także odmiany różowe i białe. Niekiedy zdarzają się nawet odmiany dwukolorowe.
Fiołki doskonale się rozwijają w świetle rozproszonym, dlatego warto je ustawić na parapecie od wschodniej lub zachodniej strony. Jeżeli zauważymy, że nasza roślina przestaje kwitnąć, jest to oznaką niedoboru światła.
Przy podlewaniu fiołka nie można używać zimnej wody oraz zraszać liści i kwiatów. Średnio należy go podlewać dwa razy w tygodniu, lejąc wodę w podstawkę. Najlepiej jest, jeśli użyjemy do tego celu letniej wody. Naturalnie zimą podlewamy roślinę nieco mniej.
Rozmnażanie fiołków afrykańskich jest niezwykle łatwe. Należy odciąć jeden z jej liści
z dwucentymetrowym ogonkiem. Następnie umieszczamy go w wilgotnym piasku, po czym nakrywamy folią. Po kilku tygodniach będziemy mogli zauważyć, czy nasz kwiatek się ukorzenił i wypuszcza liście.

Cymbidium
Storczyk cymbidium jest unikalną dekoracją mieszkania na wyjątkowe okazje. Olśniewająca roślina ma wielokwiatowe gałązki o długości od 50 do 100 centymetrów i średnicę kwiatu - 9 centymetrów. Kolory, w jakich występuje to: biel, żółć, zieleń, pomarańcz i czerwień. Storczyki nie lubią wysokich temperatur, dlatego powinniśmy pamiętać, aby utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę nieprzekraczającą 20 stopni. Jednym z najważniejszych zaleceń przy uprawie storczyków jest konieczność wystawiania kwiatów na zewnątrz (od początku maja do połowy października). Wbrew swojej delikatności, storczyki lubią nocne obniżenie temperatury poniżej 14 stopni. W okresie jesiennym dobrze jest, gdy zapewnimy im bardzo jasne miejsce. 

 


Cymbidium stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Jeżeli uprawiamy ten rodzaj kwiatów, dobrze jest umieścić roślinę w jasnym miejscu z przefiltrowanym światłem. We wnętrzu storczyki najlepiej rosną na oknach południowych, wschodnich lub zachodnich.
Storczyki lubią wilgotność na poziomie 40-60%. Roślina nie może mieć jednak zbyt mokro, ponieważ jej korzenie szybko mogą zgnić. Kwiatów nie można zamgławiać wodą z kranu, gdyż powoduje to szkodliwe gromadzenie się kamienia wodnego w kątach liści.
Przy nawożeniu od marca do września powinniśmy zadbać o 1 regularnej dawki zrównoważonego nawozu. Kolejno do lutego nawozimy raz na miesiąc specjalistycznym płynem. Cymbidium należą do wdzięcznych kwiatów, a choć kwitną raz do roku, możemy cieszyć się pięknym widokiem kolorowych pąków nawet do trzech miesięcy.

Aloes
Choć aloes nie należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych, to wiele osób decyduje się na jego uprawę. Niepozorny wygląd tej rośliny wynagradzają inne zalety. Po pierwsze aloes jest dobry dla osób zapracowanych, ponieważ nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji i świetnie znosi suche warunki. Dodatkowo roślina posiada lecznicze właściwości.

W naturze występuje blisko 250 gatunków aloesu. Rośnie głównie w tropikach, można go spotkać także w Afryce i na Madagaskarze.
Cechą charakterystyczną rośliny są jej mięsiste i grube liście. Przy uprawie aloesu trzeba pamiętać, że miejsce, w którym rośnie, powinno być jasne, przewiewne i dobrze nasłonecznione. Zimą należy zapewnić mu niższą temperaturę (od 6 do 10 stopni).
Praktyczną wskazówką jest fakt, iż roślinę powinno się przesadzać każdego roku do większej doniczki. Młody aloes powinien być
przesadzany raz w roku, a kilkuletni nie rzadziej niż co 3 lata. Doskonałym podłożem jest piaszczysta ziemia na bazie torfu lub specjalna mieszanka dla sukulentów. Podlewać powinniśmy
raz w tygodniu, tak by woda nie zalegała długo, gdyż może dojść do gnicia korzeni. Aloes jest jedną z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii. Znajduje się w tonikach, kremach do twarzy i balsamach do ciała.
Aloes jest świetnym nawilżaczem skóry i jest stosowany w produktach, które mają nawilżać skórę i zapobiegać jej przesuszaniu i pękaniu naskórka.

Strelicja królewska
Strelicja królewska to gatunek dużej ozdobnej rośliny o oryginalnej grzbiecistej budowie i kontrastowych kolorach kwiatów – pomarańczowym i niebieskim. Charakterystyczne kwiaty przypominają ubarwienie rajskich ptaków i właśnie stąd wzięła się angielska nazwa rośliny - Bird of Paradise. Kwiat pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie występuje nad brzegami rzek i na obszarach przybrzeżnych.
Strelicja królewska jest rośliną, która nie doczekała się dużej popularności wśród hodowców. Bezpośredni wpływ na ten fakt ma dość wygórowana cena – okazy w doniczkach mogą kosztować nawet 500 zł. Jej liście są duże, sztywne i długoogonkowe, występujące w kolorze stalowo-szarym. Kwiaty stanowią prawdziwą ozdobę – każdy z nich ma trzy niebieskie i trzy pomarańczowe płatki. Dwa z płatków każdego kwiatu są zrośnięte i tworzą swoistą rynienkę, która otula słupek i pręciki. Strelicja kwitnie przez 4 tygodnie i jest świetnym materiałem na kwiat cięty.
Gleba, w której rośnie, powinna być ciężka i żyzna. Warto zatem wybrać mieszankę ziemi darniowej, piasku i glinianego podłoża. Latem powinniśmy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu rośliny, aby nie doszło do przesuszenia gleby. Miejsce, w którym rośnie strelicja królewska, powinno być również dobrze nasłonecznione. Ta niezwykła roślina rozrasta się w szybkim tempie, zatem nie najlepiej znosi przesadzanie i dlatego trzeba zawczasu zadbać o odpowiednio dużą donicę. Jeśli chodzi o rozmnażanie, możemy przeprowadzić to na dwa sposoby: przez podział kłącza dorosłej rośliny lub wysiew nasion.
Latem można wystawić ją do ogrodu, zaś zimą najkorzystniejszą temperaturą jest około 10 stopni Celsjusza i maksymalna ilość światła.
W przypadku gdy roślinie nie zapewnimy wystarczającej ilości nasłonecznienia i umieścimy ją w niskiej temperaturze z nadmiarem wody, może ją zaatakować szara pleśń. Przed zakupem roślinę warto dokładnie obejrzeć, gdyż może się okazać, że w którymś miejscu zakradł się wełnowiec niszczący naszą roślinę.
W krajach o gorącym klimacie strelicja używana jest do dekoracji ogrodów, poboczy dróg i skwerów. Jako roślina doniczkowa dość często sprzedawana jest jako odmiana „humilis”.

Cytrusy
Niewiele osób ma świadomość, że uprawa drzewek owocowych jest bardzo prosta. Cytrusy są znane od około trzech tysięcy lat. W Europie pojawiły się w XI wieku, zaś w Polsce spopularyzowała je królowa Bona. Współcześnie każdy może wyhodować swoje drzewko cytrusowe. Bardzo ważne jest odpowiednie miejsce, gdyż w zaciemnionym miejscu kwiaty nie puszczą pąków. Jednocześnie zbyt mocne nasłonecznienie może spowodować żółknięcie liści. W momencie gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, można wynieść roślinę do ogrodu.
Cytrusy najlepiej sadzić w podłożu próchniczym. Im starsza roślina, tym rzadziej należy ją przesadzać. Najmłodsze okazy powinniśmy przesadzać raz w roku, a starsze raz na kilka lat. Istotne jest również regularne podlewanie, jednak nie powinniśmy przesadzić z ilością wody. Jeśli po podlaniu rośliny na podstawce zebrała się woda, wówczas należy ją usunąć, aby uniknąć gnicia korzeni. Doskonałym rozwiązaniem jest w takim przypadku warstwa drenażu na dnie doniczki. Wiosna jest porą, w której możemy pobudzić naszą roślinę do wzrostu, przycinając jej pędy. Od marca do października należy nawozić cytrusy, pamiętając o dostarczaniu im odżywek bogatych
w minerały i mikroelementy.

 


Cytrusy to drzewa rosnące od kilku do kilkunastu metrów. Lubią światło, promienie słoneczne, zaś zimują w temperaturze poniżej 10-15 stopni Celsjusza. Cytrusy charakteryzują się owocami w kolorach żółci, pomarańczu i czerwieni o słodko kwaśnym lub gorzkawym smaku. Owoce pokryte są
grubą, mięsistą skórą i posiadają miąższ z pestkami. Mają zastosowanie w lecznictwie, bowiem wspomagają odporność, wątrobę i oczyszczają organizm. Jak można zauważyć, wbrew pozorom cytrusy nie są wymagającymi roślinami. Zarówno rośliny egzotyczne, jak i cytrusy można już zaliczyć do stałych domowych bywalców, dbających o dobrą atmosferę i przyjazny klimat mieszkania.