Ogród

Ogrodzenie

Gabiony

Tekst Daniel Szymański • Zdjęcia shutterstock

2017-10-16
Gabiony

Gabiony, czyli metalowe kosze z wypełnieniem kamiennym, stają się coraz częściej goszczącym w naszych ogrodach i na działkach elementem zdobniczym. Dzięki ich uniwersalnemu zastosowaniu z powodzeniem sprawdzają się zarówno jako materiał do budowy dźwiękoszczelnych ogrodzeń, chętnie wykorzystuje się je również w charakterze małej architektury ogrodowej, a nawet jako dekorację wnętrz! Skąd bierze się ta rosnąca popularność gabionów?

 

Chociaż mogłoby się wydawać, że nowocześnie prezentujące się metalowo-kamienne konstrukcje to wynalazek współczesny, historia każe zweryfikować ten pogląd. Jak wskazują źródła, wyplatane kosze z wypełnieniem z kamienia i piasku używane były już w starożytnym Egipcie do wzmacniania brzegów Nilu. W podobnej roli wykorzystywano je przez kolejne stulecia na wszystkich kontynentach, jednak swój ostateczny kształt zawdzięczają dopiero XX-wiecznemu rozwojowi techniki. Obecnie gabiony składają się z cynkowanego, mocnego kosza wykonanego z metalu, w którym umieszcza się przede wszystkim wypełnienie z kamienia i jego pochodnych.

 

gabiony

 

ZASTOSOWANIE GABIONÓW

Od zarania dziejów gabiony były wykorzystywane do wzmacniania brzegów rzek oraz skarp, chroniąc przed ich osuwaniem. Coraz częściej stosuje się je np. przy budowie dróg jako naturalne podtrzymanie nasypu, zabezpieczające przed osiadaniem gruntu w wyniku rozsypywania się materiału piaskowego na boki na skutek obciążenia nawierzchni. Różna wielkość i kształt koszy sprawiają, że gabiony można układać w wielowarstwowe konstrukcje nie tylko pionowe, ale również np. schodowe, które pozwalają na stworzenie przy brzegach rzek i jezior łagodnego, stopniowego zejścia do plaży, a jednocześnie chronią przed zasypywaniem nabrzeża akwenu wodnego przez wydmy czy skarpy.

 

Obecnie gabiony wykorzystywane są nie tylko do celów stricte budowlanych, ale także typowo użytkowych. W obrębie naszych posesji coraz częściej można spotkać wykonane z nich ogrodzenia. Na ich ogromną popularność wpływają właściwości tego typu konstrukcji – są one niezwykle solidne, a przy tym zapewniają doskonałą ochronę akustyczną, dzięki czemu skutecznie wygłuszają dźwięki dochodzące z ulicy. Niewątpliwą zaletą ogrodzeń wykonanych z gabionów jest łatwość ich montażu, bowiem wymagają one jedynie wyrównanego gruntu (najczęściej równa się go przez wylanie warstwy betonu nieco szerszej od szerokości gabionu), na którym można ustawić kosze z wypełnieniem. Wewnątrz nich dodatkowo umieszcza się wzmacniające i stabilizujące ogrodzenie słupki, wkopywane na głębokość ok. 70 cm w ziemię.

 

gabiony ogrodzeniowe

 

Ze względu na konstrukcję gabionu, z łatwością można łączyć takie komponenty z przęsłami wykonanymi z innego tworzywa, np. drewna, metalu i plastiku, tworząc ogrodzenie idealnie dopasowane do wyglądu elewacji oraz stylu budynku mieszkalnego. Gabiony służyć mogą jako elementy małej architektury ogrodowej. Doskonale sprawdzą się nie tylko w roli niewysokich, dekoracyjnych murków, ale również jako stylowa obudowa dla stacjonarnych grilli czy fundament dla ławek ustawionych w ogrodzie.

 

Kosze wypełnione kamieniami i kruszywem można wykorzystać także w charakterze kwietników, bezpośrednio w nich można bowiem sadzić rośliny. Tego typu naturalne ozdoby często widuje się ustawione przed obiektami użyteczności publicznej, z powodzeniem można postawić je również przy ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych, a nawet… wewnątrz domu! Okazało się bowiem, że ponadczasowa prostota łączenia metalu i naturalnego kamienia doskonale wpisuje się w estetykę nowoczesnych budynków mieszkalnych.

 

gabiony ogrodzenie

 

ZALETY GABIONÓW

Uniwersalność zastosowania gabionów nie jest jedyną zaletą tych niecodziennych konstrukcji. Ze względu na rozmaitość kształtów oraz wypełnień (stosuje się nie tylko naturalny kamień, ale również kruszywo, szkło, materiały pozyskane z recyklingu czy korę kamienną) gabiony można z łatwością dopasować do indywidualnych wymagań, gustów oraz potrzeb.

 

Gabiony to stosunkowo tani surowiec budowlany. Jego cena uzależniona jest od rodzaju zastosowanej siatki (zgrzewana albo spawana, ocynkowana, dodatkowo zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych) oraz od rodzaju wypełnienia – przykładowo cena za 1 metr bieżący gabionu ogrodzeniowego rozpoczyna się już od niespełna 100 zł. Jeśli dodać do tego wysoką trwałość tego typu elementów, a także użycie przy ich produkcji materiałów przyjaznych środowisku, jak również łatwy montaż i demontaż konstrukcji gabionowych, nietrudno zauważyć, skąd wzięła się tak ogromna popularność metalowych koszy z wypełnieniem.