Ogród

Kreowanie przestrzeni kostką brukową

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia shutterstock

2017-11-02
Kreowanie przestrzeni kostką brukową

Budowa domu wiąże się z koniecznością podjęcia określonych kroków w celu jego wykończenia, zaaranżowania wnętrza oraz zadbania o wszelkie detale. Nie możemy przy tym pominąć kwestii zaadaptowania otoczenia naszej nieruchomości. Estetyczna i atrakcyjnie urządzona przestrzeń przydomowa pozytywnie wpływa na postrzeganie całości. Taki stan ułatwia także korzystanie z działki. Jednym z komponentów podwyższającym walory wizualne i funkcjonalne przestrzeni wokół domu jest popularna i chętnie stosowana kostka brukowa.

 

Plac wokół domu to powierzchnia niezwykle wymagająca. Nadajemy jej przecież rozmaite funkcje – organizujemy strefy wypoczynkowo-rekreacyjne, urządzamy ogrody, wyznaczamy część dostosowaną do ruchu pojazdów. Otoczenie naszej nieruchomości jest więc eksploatowane na rożne sposoby, dlatego powinniśmy zatroszczyć się o jego efektowne wykreowanie. Niezwykle istotny aspekt, o jakim nie możemy zapomnieć podczas modelowania tej przestrzeni, stanowi wykończenie nawierzchni. Obecnie do najpraktyczniejszych tego typu rozwiązań zalicza się kostkę brukową, która święci triumfy zarówno jako materiał stosowany podczas adaptowania placów prywatnych posesji, jak i miejsc należących do przestrzeni publicznej.

 

kostka brukowa patio

 

Kostka brukowa to uniwersalny materiał budowlany. Dzięki swoim właściwościom, wśród których nierzadko wymieniane są: trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki pogodowe, niewielki bloczki wytwarzane z zagęszczonego betonu (najczęściej metodą wibroprasowania) bądź kamienia (granit, bazalt, piaskowiec lub wapń) znajdują szerokie zastosowanie. Zadowalające parametry techniczne to nie jedyna zaleta kostki brukowej. Współczesne metody produkcji oraz obróbki tego typu materiałów brukarskich pozwalają na uszlachetnienie ich struktury i uzyskanie wyjątkowych efektów estetycznych. Uzyskuje się w ten sposób dekoracyjną kostkę o zróżnicowanych typach faktur, która uatrakcyjni wygląd naszej posesji. Praktyczna kostka brukowa to materiał doskonały do pokrycia całego placu działki, ale także wyróżnienia jej poszczególnych części, np. nawierzchni tarasów, podjazdów czy ogrodowych chodników i alejek. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, oczekiwań oraz potrzeb wynikających z charakteru aranżowanej parceli. Musimy przy tym uwzględnić ukształtowanie terenu, gabaryty posesji, miejsca przebiegu instalacji, aby w przyszłości ustrzec się niechcianych problemów. Kreując przestrzeń przy pomocy kostki, należy zwrócić uwagę także na przeznaczenie projektowanej nawierzchni. Jeżeli planujemy wykończyć nią strefy przeznaczone do ruchu pieszego, niedostępne dla pojazdów lub części działki, z których samochody będą korzystały sporadycznie, wystarczy zastosować bloczki o grubości 6 cm, natomiast w miejscach zagrożonych większym obciążeniem lepiej sprawdzi się kostka o grubości od 8 do 10 cm.

 

brukowanie alejki w ogrodzie

 

Wydawać by się mogło, że kostka brukowa to dość powszechny materiał budowlano-wykończeniowy, jednak jak się okazuje, za jego pomocą można stworzyć niepowtarzalne przydomowe aranżacje. Wystarczy oryginalny pomysł i troska o jego staranną realizację, by cieszyć się estetyczną nawierzchnią działki. Różnicowanie efektów umożliwia bogata gama rodzajów faktur, kształtów oraz kolorów dostępnych na rynku bloczków. Dzięki rozwojowi branży brukarskiej, posługując się elementami o rozmaitych formach i barwach, wokół naszego domu możemy wykreować niebanalną przestrzeń, wyeksponować jej pewne strefy, rozróżnić poszczególne części ze względu na pełnione funkcje, a także ukryć bądź zniwelować mankamenty otoczenia.

 

Przed dokonaniem wyboru dotyczącego typu kostki, jaka ma znaleźć się wokół naszego domu, warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi rodzajów, które najlepiej sprawdzą się w wyznaczonym miejscu. Częstym widokiem zaobserwowanym na prywatnych posesjach są nawierzchnie wykonane ze standardowej, praktycznej kostki przemysłowej, mającej postać prostokątów lub bloczków z wcięciami po obu stronach. Dedykowana jest ona do pokrywania dużych powierzchni. Ze względów pragmatycznych, chętnie sięgają po nią właściciele rozległych działek wymagających całościowego lub częściowego utwardzenia nawierzchni. Osoby ceniące estetykę i interesujące walory wizualne bardziej niż funkcjonalność, nierzadko decydują się na szlachetną kostkę brukową. Wśród materiałów tego typu wyróżniają się bloczki o powierzchni szczotkowanej, cechujące się charakterystyczną, porowatą strukturą, która korzystnie wpływa na poprawę komfortu poruszania się po kostce. Z tego powodu staje się ona idealnym materiałem do wykonania ogrodowych ścieżek oraz alejek wiodących od bramy do drzwi.

 

układanie kostki brukowej w ogrodzie

 

W przestrzeni stylowych ogrodów pięknie zaprezentują się bloczki imitujące kamień łupany. Odznaczają się one nieregularnymi krawędziami, kształtem nawiązującym do naturalnych odłamków skał oraz tzw. „efektem postarzenia”. Podobne rezultaty wizualne oferuje kostka produkowana w wyniku młoteczkowania, przypominająca stosowany dawniej bruk. Z powodzeniem wpisze się ona w estetykę sentymentalnych zieleńców, ze szpalerami drzew i bujną roślinnością.

 

Strefy zaplanowane jako rekreacyjno-użytkowe lub miejsca dziecięcych zabaw warto wyłożyć kostką o powierzchni płukanej bądź strukturalnej, cenioną za atrakcyjną prezencję (wygląd ze względu na wyeksponowane ziarna kruszywa zbliżony jest do kamienia naturalnego) oraz właściwości antypoślizgowe zwiększające poczucie bezpieczeństwa podczas jej użytkowania.

 

aleja w ogrodzie

 

Narzędziem kreowania przestrzeni wokół domu może być także barwa kostki brukowej. Jeszcze do niedawna, na prywatnych posesjach gościły przede wszystkim szarości i czerwienie. Obecnie do dyspozycji konsumentów producenci oddają rozmaite odcienie bloczków. Nowością ostatnich lat są barwy melanżowe gwarantujące efekt zbliżony do popularnego we współczesnym wzornictwie motywu ombre. Trafionym pomysłem będzie także wytyczenie danych stref przy pomocy kostki o odmiennych kolorach.

 

Kostka brukowa to materiał równie praktyczny, co dekoracyjny, dzięki czemu na stałe zapisał się w świadomości użytkowników jako atrakcyjne tworzywo dedykowane do kreowania otoczenia. Duże znaczenie materiałów w sferze wykończenia nawierzchni podkreśla fakt, iż w branży brukarskiej ciągle pozostaje ona materiałem bezkonkurencyjnym.