Ogród

Lato na tarasie

Tekst Galeria wnętrz DOMAR • Zdjęcia Galeria wnętrz DOMAR

2019-06-19
Lato na tarasie


Piękny taras to nie tylko wspaniała ozdoba bryły budynku, ale przede wszystkim miejsce letniego wypoczynku a także przedłużenie i dopełnienie salonu. Aranżując taras warto więc traktować go jak zewnętrzny pokój - dobrać odpowiednie meble, dekoracje, rośliny i oświetlenie. Tuż za szklanymi drzwiami balkonowymi można stworzyć zewnętrzne strefy wypoczynku z sofami, narożnikami, fotelami i ławami. Taras przed domem może być także dodatkową letnią jadalnią. Jego aranżacja może nawiązywać do wystroju mieszkania – jeśli wnętrze ma styl retro, dobrze żeby i na zewnątrz utrzymać ten trend. Jeśli mieszkanie jest minimalistyczne, świetnie zagra z nim nowoczesny taras lub balkon.

 

 

MEBLE NA KAŻDĄ POGODĘ
Oferta mebli tarasowych poszerza się z roku na rok. Niejednokrotnie przypominają one te przeznaczone do wnętrz ale dzięki materiałom, z których są wykonane, świetnie czują się na powietrzu i nie grożą im ani ulewne deszcze, ani jesienna słota. Największą popularnością cieszą się te z drewna teakowego i rattanu, czy też technorattanu, który jest syntetyczną imitacją tego pierwszego.

 TARAS W STYLU NOWOCZESNYM
Podobnie jak we wnętrzach, również na nowoczesnych tarasach obowiązuje prostota i minimalizm - łączenie drewna ze szkłem albo chromowanymi elementami. - Aby ocieplić surowy wystrój, warto pomyśleć o przytulnych poduchach a także roślinach - te nadadzą elegancji i będą naturalnym połączeniem z roślinnością w ogrodzie. Nie musi ich być dużo, wystarczy jedna lub dwie duże donice z zielenią lub kwiatami, które mogą zupełnie odmienić charakter tarasu. Świetnie zaprezentuje się też niewielkie drzewo w okazałej donicy – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, projektantka wnętrz z wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar.

 

 


ŚRÓDZIEMNOMORSKI TARAS
Meble z naturalnego rattanu nadadzą tarasowi charakter śródziemnomorski. Są one jednak najmniej odporne na wilgoć - trzeba więc uważać, aby nie namokły – woda nie jest ich przyjacielem. Świetnie natomiast zastąpi je technorattan odporny na wilgoć i promienie słoneczne.
- Dla podkreślenia stylu warto ułożyć kolorowe poduchy na siedziskach i dopełnić całość donicami z roślinami śródziemnomorskimi - drzewkami oliwnymi, laurowymi, fikusami czy też lawendą albo oleandrami – dodaje Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Nieodzownym elementem tarasu jest także oświetlenie, które pozwoli cieszyć się zewnętrznym salonem także wieczorową porą. Warto wprowadzić lampki wiszące, np. nad stołem, czy też stolikami. Dodatkowe lampy stojące doświetlą wybrane przestrzenie a jednocześnie zbudują klimat. Świetnie sprawdzą się także lampy solarne. Nowinką są także podświetlane poliuretanowe bryły, które mogą służyć jednocześnie jako lampy i siedziska. Ciekawą propozycją mogą być również lampy ogrodowe i latarenki a także lampki pływające, np. w oczku wodnym. Dzięki nim nocne tarasy przed domem nabierają niepowtarzalnego blasku.