Ogród

Ogrodzenie

Modernizacja ogrodzenia. Ogrodzenie pod specjalnym nadzorem

Tekst Kinga Struczyk • Zdjęcia Shutterstock

2021-03-30
Modernizacja ogrodzenia. Ogrodzenie pod specjalnym nadzorem

Bardzo istotnym elementem każdej posesji jest ogrodzenie. Jego głównym zadaniem jest wytyczenie granic działki, jak również zabezpieczenie przed wtargnięciem niepożądanych gości czy intruzów, a także dobiegającym z zewnątrz hałasem. Dlatego też powinno być ono solidne, trwałe i funkcjonalne. Ponadto równie ważna jest także jego funkcja dekoracyjna, czego absolutnie nie należy pominąć.

 

Najlepiej prezentuje się ono, gdy współgra z architekturą domu, ogrodu, a także otaczającego krajobrazu, tworząc harmonijną, spójną całość. Tak na przykład ogrodzenie z kamieni naturalnych, w tym także polnych, czy wykonane z kutych żelaznych elementów najlepiej prezentuje się w zestawieniu z domem o tradycyjnej architekturze. Natomiast gabiony czy obramienia metalowe idealnie będą współgrać z budownictwem nowoczesnym.

 

W NIEKORZYSTNEJ ATMOSFERZE

Ogrodzenie, ze względu na miejsce swojego posadowienia, nieustannie narażone jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i nawet po kilku bądź kilkunastu latach od wybudowania może wymagać renowacji. Niekiedy uszkodzenia są na tyle poważne, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana poszczególnych elementów, czasem wręcz całych sekwencji, a nawet ponowne wybudowanie go od podstaw. Oczywiście bywa też i tak, że wystarczającymi zabiegami pozwalającymi zachować ogrodzenie naszej działki w dobrej kondycji na długi czas jest systematyczna konserwacja jego powierzchni.

 

FOTO: © ROSCHETZKY PHOTOGRAPHY / SHUTTERSTOCK.COM

 

PRZEDSIĘWZIĄĆ ODPOWIEDNIE KROKI

Odpowiednio dobrane preparaty zabezpieczające bardzo skutecznie chronią powierzchnię ogrodzenia m.in. przed korozją, odbarwieniem czy łuszczeniem się warstwy wierzchniej, wszystko rzecz jasna w zależności od rodzaju materiału, z jakim mamy do czynienia. Niektóre potrzebują częstych zabiegów konserwacyjnych, inne natomiast są praktycznie niewymagające i „bezobsługowe”.

 

DREWNIANE WYMAGANIA

Do pierwszej grupy śmiało możemy zaliczyć drewno, będące chyba jednym z najbardziej wymagających materiałów. Jest ono bardzo wrażliwe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pod wpływem działania promieni słonecznych traci kolor, natomiast w miejscach zacienionych narażone jest na porastanie mchu i glonów, zaś wilgoć powoduje, że niszczeje. Dlatego też ważne jest, aby drewniane słupki ogrodzeniowej palisady nie miały bezpośredniego kontaktu z podłożem ze względu na niekorzystnie działającą na nie wilgoć pochodzącą z gleby. W związku z tym najczęściej mocowane są one na specjalnych uchwytach ze stali, kotwionych w ziemi lub cokole.

 

FOTO: © KHROMOVA ANNA / SHUTTERSTOCK.COM

 

DREWNO W PROCESIE RENOWACJI

Materiał ten w dosyć prosty sposób poddaje się renowacji. Przystępując do pracy, przede wszystkim należy upewnić się, że jest on suchy. Pierwszy krok to usunięcie pozostałości farby, powłok lakierniczych czy zmurszałej warstwy za pomocą papieru ściernego lub specjalnie do tego celu przeznaczonego urządzenia. Następnie należy oczyścić z kurzu i odtłuścić, po czym na tak przygotowaną nawierzchnię położyć odpowiedni preparat. Może to być na przykład impregnat, olej bądź lakier, których grubość i ilość warstw powinna być zgodna z zalecaniami producenta artykułu. Drewno należy do tych surowców, które wymagają stałych zabiegów pielęgnujących i dlatego też podobne czynności będzie trzeba wykonać za kilka lat. Przyjmuje się, że w częstotliwości od trzech do pięciu.

 

FOTO: © U.J. ALEXANDER / SHUTTERSTOCK.COM

 

METALOWA SIEĆ

Bardzo podobnie rzecz ma się w przypadku metalowej siatki. Mimo tego, że zabezpieczana jest ona przez producentów przed korozją, to również i na niej czas odciska swe piętno. Jednak w dosyć prosty sposób możemy ją odnowić za pomocą malowania. Przed zastosowaniem farby dekoracyjno-ochronnej należy dokładnie oczyścić metalową powierzchnię za pomocą drucianej szczotki, papieru ściernego lub szlifierki. Ważne jest również odtłuszczenie przy użyciu rozpuszczalnika oraz usunięcie luźno związanych kawałków rdzy. Działania te wymagają nakładu pracy oraz poświęcenia sporej ilości czasu.

 

FOTO: © SPOK83 / SHUTTERSTOCK.COM

 

KAMIENNE OPASANIE

Jeszcze inny rodzaj opasania terenu stanowi ogrodzenie wykonane z kamienia. Może ono tworzyć swego rodzaju zaporę w formie szczelnego, pełnego muru oddzielającego posesję od ruchliwej ulicy, zgiełku, kurzu, spojrzeń ciekawskich przechodniów czy sąsiadów. Wykonać go można praktycznie z każdego rodzaju kamienia. Szczególnie efektownie wyglądają piaskowiec czy wapień, zaś najbardziej trwały jest z kolei granit, bazalt, kwarcyt. Jednak w wyniku erozji tego surowca szczególnie piaskowiec i wapień bardzo szybko porastają glony, mimo tego, że początkowo kamienne powierzchnie prezentowały się niemal nienagannie. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, to należy je wówczas dokładnie oczyścić, po czym pokryć specjalnym preparatem do usuwania mchów i porostów. Możemy to wykonać za pomocą pędzla lub metodą natryskową, która jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza do przeprowadzenia.

 

FOTO: © MARKETLAN / SHUTTERSTOCK.COM

 

MUR Z CEGŁY

Jeszcze innym budulcem, z którego wykonuje się pełne ogrodzenie, jest cegła w wersji ceramicznej, silikatowej czy klinkierowej. Konstrukcja ta będzie również skuteczną barierą przed hałasem. Aby zachowała ona dobry stan na długo, powinno się ją co jakiś czas impregnować odpowiednim środkiem hydrofobizującym, który ma właściwości zabezpieczające przed wnikaniem wody opadowej oraz związków agresywnych.

 

FOTO: © KOSTIANTYN BATYLCHUK / SHUTTERSTOCK.COM

 

BEZPIECZNY POLICHLOREK WINYLU

Inaczej z kolei jest w przypadku paneli wykonanych z polichlorku winylu, zwanego popularnie PVC, którego nazwa pochodzi od angielskiego słowa polyvinylchloride bądź PCW będącego, jego polskim odpowiednikiem. Panele te charakteryzują się odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, wilgoć czy mróz. Podobnie jest zresztą z panelami betonowymi, które również nie wymagają żadnych działań zabezpieczających.

 

DASZEK Z TENDENCJĄ DO ODSPAJANIA

Jeszcze innego rodzaju elementem ogrodzenia jest daszek, montowany na słupach lub podmurówkach. Elementy te mają tendencję do odspajania się od powierzchni. Aby naprawić usterkę, należy usunąć pozostałości kleju montażowego, po czym przytwierdzić element za pomocą kleju mrozoodpornego.

 

WEJŚĆ, WJECHAĆ, BY DOSTAĆ SIĘ DO ŚRODKA

Powyżej nadmieniliśmy dosłownie kilka rodzajów ogrodzeń, materiałów, z jakich mogą być wykonane, oraz sposoby renowacji, by zachować je w dobrym stanie na długie lata. Jeszcze innymi elementami składowymi każdego ogrodzenia są także brama wjazdowa i furtka prowadząca do posesji, ale o tym miejmy nadzieję przy innej okazji.

 


FOTO: © U.J. ALEXANDER / SHUTTERSTOCK.COM

 

OSZACOWAĆ KOSZTY

Jeżeli chodzi o oszacowanie kosztów, jakie należy wziąć pod uwagę, planując renowacyjne przedsięwzięcia dotyczące ogrodzenia, to ich wycena zawsze jest kwestią bardzo indywidualną. Inaczej będzie się to kształtować w przypadku modernizacji czy remontu ogrodzenia, a inaczej w przypadku jego budowy od podstaw, często też łącznie z fundamentem. W kwestii remontu ma znaczenie na przykład ponowne wykorzystanie starych elementów, o ile oczywiście ich stan nam na to pozwala. Gdy natomiast zdecydujemy się na budowę nowego ogrodzenia, to należy uwzględnić rodzaj użytych materiałów, parametry działki, koszty wykonania prac ekipy budowlanej, a także wybranej technologii. Przy dokonywaniu obliczeń i szacowaniu kosztów niestety trudno jest o wspólny mianownik, gdyż istnieje wiele czynników, jakie należy uwzględnić. Najdroższe są jednak ogrodzenia pełne, wykonane z materiałów naturalnych, takich jak na przykład kamień, ale także cegieł, szczególnie klinkierowych oraz z żeliwa lub stali, którego przęsła najczęściej zamawiane są w specjalistycznych zakładach kowalstwa artystycznego. Zdecydowanie tańszym materiałem jest beton czy panele PVC. Najniższą zaś cenę mają z kolei płoty laminowane i z siatki zgrzewanej.