Ogród

Ogrodzenie

Murki gabinowe

Tekst Awa Kubisz Betafence • Zdjęcia Betafence

2012-08-20
Murki gabinowe

Murki gabionowe - zrób to sam, podziwiaj z innymi

 

Droga od projektu ogrodu z prawdziwego zdarzenia do jego wykonania nie musi być żmudna, a jej skrócenie i ułatwienie może iść w parze z najwyższą jakością efektu końcowego i dbałością o najmniejsze nawet szczegóły. Doskonałym tego dowodem są murki gabionowe.

 


Murek gabionowy w Twoim ogrodzie może znaleźć zastosowanie jako element ogrodzenia, przesłona zapewniająca poczucie prywatności, wygrodzenie, którym możesz zasłonić kompostownik, grządkę z warzywami czy domek narzędziowy.

 

W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, możesz wypełnić murek gabionowy:

- Białymi otoczakami, które będą przywodzić na myśl klimat śródziemnomorskich wakacji

- korą drzewa lub suchymi gałęziami i pniami drzew, które nie tylko doskonale zamaskują zapach kompostu, ale przeniosą Cię wprost do pachnącego lasu

- kamieniami bazaltowymi, które niosą wspomnienie gorąca i blasku wulkanu

- łupinami orzecha kokosowego lub łodygami bambusa, które dodadzą Twojemu ogrodowi kuszącej egzotyki

-kolorowym szkłem

Przy drobniejszym wypełnieniu warto do skonstruowania murku gabionowego wybrać panele o mniejszych oczkach lub częściowo przesłonić panele specjalnymi przesłonami.

 


Zrób to sam…


Murek gabionowy z łatwością wykonasz z paneli, które montuje się na specjalnych prostokątnych słupach, tworząc przestrzeń między dwoma równoległymi przęsłami.

Murki gabionowe należy zawsze montować na słupach do zabetonowania, nigdy na podstawach. Słupy muszą być zawsze 50 cm dłuższe od wysokości panelu.

Panele przymocowuje się do obu stron słupa za pomocą złączek stalowych, przykręcanych śrubą.

 


Przestrzenie powstałe między równoległymi panelami należy wypełniać wybranym materiałem równomiernie i systematycznie, od dołu do góry.By zapobiec wybrzuszeniom w murkach gabionowych, należy zapewnić jednakowe odstępy między równoległymi panelami, używając rozpórek. Zakłada się je sukcesywnie w miarę wypełniania przestrzeni wybranym materiałem.

Panele można dodatkowo przesłaniać pikselami lub taśmą (szczególnie przy wypełnieniu o małych rozmiarach, np. drobne kamyki czy kora drzewa)Aby murek gabionowy był stabilny i odporny na nawet silne podmuchy wiatru, jego wysokość nie może przekraczać 200 cm.


…podziwiaj z innymi


Zbudowany według powyższej instrukcji murek gabionowy będzie oryginalnym elementem małej architektury ogrodowej, który nada Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Wybierając elementy najwyższej jakości, murek latami będzie zachwycać i przyciągać wzrok Twoich gości.

 

www.ogradzamy.pl.