Ogród

Ogrodzenie

Napęd na wejściu

Tekst Anna Wójcik • Zdjęcia FAAC

2012-10-19
Napęd na wejściu

Wygodne, bezpieczne i łatwe w montażu – takie powinny być napędy do bram. Automatyczne systemy stają się integralną częścią naszych posesji. Doceniamy je szczególnie wtedy, kiedy za oknem jest niepogoda.

Ogrodzenie i brama to dwa najważniejsze elementy, które instalujemy wokół naszej posesji. W wielu projektach uwzględniamy zamontowanie systemu automatycznego otwierania bram wjazdowych. Nic dziwnego, skoro taki napęd zapewni nam komfort i wygodę w czasie niepogody. Wystarczy nam tylko pilot, którym automatycznie otworzymy bramę do naszej posesji.
Brama podstawą posesji


Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowanie automatycznego napędu, powinniśmy pomyśleć o tym, jaką chcemy mieć bramę wjazdową. W tym przypadku nie możemy kierować się tylko estetyką, ale także komfortem i bezpiecznym wjazdem na działkę. Biorąc to pod uwagę, przed zakupem powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszej posesji i ocenić: ile mamy miejsca, czy jest to działka wąska, czy też szeroka.

Największe pole do popisu mamy, gdy działka jest duża. W tym przypadku możemy zdecydować się, np. na bramę skrzydłową, która zajmuje sporo miejsca. Jedno skrzydło może mieć nawet ok. 8 m.

Pewne ograniczenia mamy, kiedy działka jest mała. W tym przypadku zastosowanie bramy skrzydłowej może być niemożliwe. Warto zatem zdecydować się na bramę przesuwną, która może mieć szerokość nawet 20 m. Taka brama składa się zazwyczaj z jednego skrzydła i porusza się wzdłuż ogrodzenia, zatem po otwarciu nie zajmuje miejsca na podjeździe.
Waga, długość skrzydła, intensywność pracy… wybierz dobry napęd


Kiedy mamy już bramę możemy pomyśleć o automatycznym systemie otwierania. Na wstępie warto zadać sobie pytanie, czy każdą bramę możemy wyposażyć w taką funkcję? Oczywiście, że każdą, o ile została ona dobrze wypoziomowana, osadzona i jest w dobrym stanie technicznym. Warto podkreślić, iż fundamenty powinny sięgać poniżej głębokości przemarzania gruntu, inaczej przy niskich temperaturach mogą ulec zniszczeniu. Skoro już jesteśmy przy warunkach atmosferycznych, warto dowiedzieć się przy jakiej temperaturze system będzie niezawodny. Dobry siłownik to taki, który bez problemu będzie pracował w temperaturach zewnętrznych od -20’C do +55’C.

Jeśli brama nadaje się do montażu napędu, możemy pomyśleć o odpowiednim siłowniku do niej. Najbardziej popularne są napędy elektromechaniczne i hydrauliczne – stosowane zarówno przy przesuwnych, jak i dwuskrzydłowych bramach. Jednak to nie oznacza, że w obu przypadkach możemy zastosować taki sam siłownik. Powinniśmy uwzględnić, m.in. długość skrzydła, intensywność pracy bramy (liczba otwarć i zamknięć) oraz wagę (ciężar jednego skrzydła).

Warto pamiętać o tych wszystkich cechach, ponieważ źle dobrany napęd zużyje się, a w skrajnych przypadkach nie otworzy nam bramy. Ze względu na to wielu producentów proponuje do ciężaru bramy dodać kilka kilogramów i na podstawie takich informacji dokonać wyboru. Wówczas będziemy mieć pewność, że napęd o mocniejszej mocy silnika nie nagrzeje się oraz będzie bez problemu odprowadzał ciepło.

 

Łatwość montażu i bezpieczeństwo


Znając już ciężar bramy, a także długość skrzydła musimy zastanowić się, w jaki sposób zamontujemy napęd? Warto wybrać system, który nie sprawi nam problemów podczas montażu - łatwy i szybki - bez konieczności wykonywania kosztownych przeróbek adoptujących.

Nie tylko montaż jest ważny. Klienci zwracają uwagę na to, czy dany system jest bezpieczny i funkcjonalny. O bezpieczeństwo użytkowników automatycznej bramy może zadbać fotokomórka z wiązką promieniowania podczerwonego, którą montuje się na linii bramy. Taki system pozwoli, np. uniknąć przycięcia czy też przygniecenia przez poruszające się skrzydło.

W przypadku bram przesuwnych, u niektórych producentów można spotkać się z najnowocześniejszą centralą sterującą 748D, która zapewnia możliwość wyboru i programowania wszelkich parametrów pracy, a dodatkowo jest wyposażona w taką funkcję, jak: otwarcie częściowe, czyli przejście dla pieszych.


Napędźmy też bramę garażową


Dopełnieniem do zautomatyzowanej bramy wjazdowej może być zainstalowanie napędu przy bramie garażowej, który również nie jest trudny w montażu. Instaluje się go do sufitu garażu.

Taki zautomatyzowany system pozwoli nam nie tylko na bezpieczny wjazd czy też wyjazd, ale także na szybkie wprowadzenie samochodu do garażu. Wszystko to zrobimy siedząc wygodnie za kierownicą, przy pomocy jednego pilota.

Po takich wskazówkach można już pędzić do sklepu, który sprzedaje markowy sprzęt. Odradzamy bazary i markety kuszące niższą ceną. Oszczędność w tym przypadku może okazać się kiepską inwestycją. Tani sprzęt niekoniecznie zapewni nam serwis w sytuacji, gdy system przestanie działać. Takie świadczenia mają na pewno firmy, które zajmują się automatyką od wielu lat.

 Anna Wójcik Agencja reklamowa Bandera