Ogród

Rośliny

Narzędzia kreujące piękny ogród

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia shutterstock

2018-06-05
Narzędzia kreujące piękny ogród

Ogród to strefa, w której króluje roślinność. Bujna zieleń, gęsty trawnik, barwne kwiaty, dekoracyjne, zdrowe liście to domena atrakcyjnej i zadbanej przydomowej przestrzeni. Jednak, aby otoczenie naszej nieruchomości nabrało pożądanych cech, musimy właściwie zatroszczyć się o występujące w nim rośliny. Właściwa pielęgnacja zagwarantuje zaskakujące efekty, które spowodują, że nasz ogród czy taras staną się ulubionymi miejscami codziennego relaksu, domowych przyjęć oraz towarzyskich spotkań w gronie przyjaciół.

 

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami, nie wystarczy ich zasadzenie oraz regularne podlewanie. By zapewnić im prawidłowy rozwój, wolny od niekorzystnej ingerencji szkodników, zanieczyszczeń i chorób, powinniśmy otoczyć je szczególną troską. U podstaw sukcesu leży wybór optymalnych narzędzi, w tym: opryskiwacza ogrodowego, który znacznie ułatwi nam rozprowadzanie nawozów oraz preparatów przystosowanych do ochrony roślinności przed szkodnikami czy przeciwdziałających różnego rodzaju chorobom. W zależności od gatunków i liczby roślin, o które chcemy zadbać, wybierać możemy spośród kilku rodzajów opryskiwaczy. Przede wszystkim zadbajmy o to, by otwór wlewowy był odpowiednio szeroki, abyśmy mogli wygodnie umieścić płyn w zbiorniku. To ważne, gdyż aplikowane w opryskiwaczach preparaty bywają szkodliwe dla naszego zdrowia, a rozlanie ich może okazać się niebezpieczne. W eksploatacji przydatny będzie również wskaźnik poziomu cieczy – jeżeli wybierzemy przezroczysty, znacznie ułatwi nam dozowanie i określenie poziomu cieczy w zbiorniku.

 

układanie trawy w rolkach

 

Użycia specjalistycznych narzędzi wymaga także pielęgnacja murawy. Rozpoczęcie komponowania trawnika implikuje przygotowanie gleby, czyli m.in. jej spulchnienie. Gdy mamy do przekopania znaczną powierzchnię, należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę. Możemy ją wypożyczyć w specjalnych wypożyczalniach lub zakupić. Natomiast niewielkie fragmenty posesji, które przygotowujemy do zasiania trawnikiem, możemy swobodnie przygotować za pomocą szpadla i wideł. Następnym krokiem jest oddzielenie rabatek z kwiatami od murawy. Aby odpowiednio wykonać tę czynność, a przy okazji osiągnąć estetyczny efekt, możemy zaopatrzyć się w roll-border, który zgrabnie podzieli ogród na dwie części i zapobiegnie rozrastaniu się trawy na rabatce. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie kwasowości gleby. Czynność tę możemy wykonać samodzielnie za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych kwasomierzy. Badanie to jest konieczne przy doborze odpowiedniego nawozu. Optymalny odczyn podłoża dla trawnika to pH równe 5,5-6,5. Przystępując do zasiewu, powinniśmy natomiast pamiętać o konieczności utrzymywania odpowiedniego zagęszczenia i rozmieszczenia nasion. Usprawnienie pracy może nam zagwarantować siewnik. Również przy nawadnianiu trawnika warto się wspomóc specjalistycznymi urządzeniami. Pomocne okazują się zraszacze wahadłowe, pulsacyjne, rotacyjne czy całe systemy nawadniania, które będą pracować również podczas naszej nieobecności.

 

koszenie trawnika

 

Najważniejszą czynnością w przypadku trawnika jest koszenie. To zabieg pielęgnacyjny, który utrzymuje trawnik w dobrej kondycji wzrostowej. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które sprawdzą się w przycinaniu poszczególnych części trawnika.

 

Do małych powierzchni możemy użyć kosiarki elektrycznej. Liczyć się natomiast należy z tym, że kabel elektryczny nie będzie nam ułatwiał zadania. Trudno dostępne miejsca, jak na przykład te przy płotach, rabatach i wokół drzew, możemy łatwo wykosić za pomocą akumulatorowych nożyc do trawy lub podkaszarek. Do dużych areałów najlepiej stosować kosiarkę spalinową, a do wysokiej trawy, zarośli czy chwastów – kosę spalinową. Niezależnie od wielkości oraz kształtu ogrodu, możemy również posłużyć się tzw. robotami koszącymi, czyli kosiarkami automatycznymi. Posiadamy tu możliwość zaprogramowania czasu i pory koszenia – a trawa choćby rosła na nierównym gruncie, zostanie równo przycięta. Ze względu na fakt, że można używać ich niemal codziennie, nasz trawnik będzie przez cały sezon nienagannie przystrzyżony. Sama kosiarka ma możliwość wielokrotnego ładowania, a duża częstotliwość ścinania powoduje drobne pocięcie źdźbeł trawy, które w efekcie rozkładają się jako bionawóz dla trawnika.

 

zraszanie trawnika

 

Odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie konkretnych narzędzi dotyczy nie tylko trawnika, ale także pozostałej szaty roślinnej – zarówno drzew i krzewów, kwiatów rabatowych, jak i roślin doniczkowych. Niezbędne będą zatem sekatory, nożyce ogrodowe, widły, grabie, łopaty, szpadle, kosy, motyki, siekiery i inne akcesoria. W każdym ogrodzie przydatne okażą się także taczki ogrodowe, chwastowniki, siewniki oraz małe narzędzia ręczne, jak pazurki czy kultywatory. Aby narzędzia służyły nam jak najdłużej, warto zapewnić im właściwe warunki przechowywania. Jeżeli nie możemy wygospodarować strefy o takim przeznaczeniu w piwnicy bądź garażu, pomyślmy o budowie domku narzędziowego, w którym zmieścimy wszelki sprzęt.

 

Pielęgnacja roślinności w otoczeniu domu ma niepodważalne znaczenie dla wyglądu całej działki. Zadbany ogród korzystnie wpływa na postrzeganie nieruchomości, znacznie podwyższając jego wartość. Jednak najważniejszym aspektem posiadania zadbanej posesji i pięknie prezentujących się roślin jest satysfakcja użytkowników z wirtuozersko zaaranżowanej przestrzeni.