Ogród

Niecodzienna codzienność

Tekst Marcelina Kowalczuk

2015-01-13
Niecodzienna codzienność

Trawa kojarzy nam się najczęściej z zielonym, soczystym bieżnikiem wokół domu, otoczonym kolorowymi kwiatami i krzewami. Miłe oczom trawniki trzeba przycinać i pielęgnować. Dla osób lubiących eksperymenty ciekawym rozwiązaniem jest zainwestowanie w trawy kolorowe. Wiele odmian i kolorów pozwala na niecodzienne rozwiązania projektowe w ogrodzie.

Dostępne są różne rodzaje traw: w wielu barwach, kształtach i wielkościach. Ich wysokość waha się od kilku centymetrów do nawet 3-4 metrów.

Posadzenie ich kolejno wielkościami pozwala na uzyskanie nietypowego ogrodu, a kolory sprawiają, że nabiera on świeżego, zachwycającego wyglądu. Kępkowe niskie trawy możemy sadzić w większych grupach, dzięki czemu rabata będzie efektowna, a drobne rośliny cebulowe między kępkami będą mocnym, nietuzinkowym akcentem. Większe trawy najlepiej wyglądają przy strzyżonych na krótko trawnikach. Stanowią dla nich kontrast i niebywałe tło dla niskich kwiatków o mocnych kolorach. Wysokie trawy będą również wspaniałą zimową ozdobą, gdy pokryje je szron i śnieg.

Nie należy traw sadzać w cieniu. Dzięki pełnemu słońcu rosną one sztywne, o głębokiej barwie i przede wszystkim zdrowe. Z gleby należy usunąć wszelkie chwasty. Najodpowiedniejszym miejscem będzie sucha i słoneczna część ogrodu, ze względu na to, że trawy nie lubią podmokłych terenów. Wyjątek stanowią tu trawy pochodzące z bagien.

 

 

Rozstaw sadzenia zależy od rodzaju trawy. Najniższe z nich sadzamy w odstępach około 10 cm. Średnie nie mają takich ograniczeń, bo nie pozwalają roślinom ekspansywnym korzystać z ich terenu. Do małego ogrodu najmniej nadają się wysokie, duże trawy. Powinny być sadzone pojedynczo lub w odstępach około 4 m od siebie. Gatunki ekspansywne musimy ograniczyć w taki sposób, by nie rozrastały się na resztę ogrodu. Dobrym sposobem będzie umieszczenie ich w donicy zakopanej w ziemi lub ograniczyć je plastikową opaską umieszczoną 40 cm pod powierzchnią ziemi.

Kostrzewa popielata – festuca glauca

Trawa zimozielona ma cienkie liście i rośnie w kępach. Mrozoodporna kostrzewa może sięgać 20 cm wysokości i jest stosowana jako roślina okrywowa. Ze względu na swój półkolisty pokrój jest charakterystyczna i niezwykle dekoracyjna.

Hakonechloa wysmukła – hakonechloa macra aureola

Może sięgać do 50 cm wysokości. Charakteryzuje się żółto-zielonymi, przewieszającymi się liśćmi. Ma zachwycający przekrój i nadające lekkości kwiaty. Kwitni

e późnym latem i jesienią. Idealna na tarasy, balkony, a także na szpalery ścieżek ogrodowych.

Trawa pampasowa – cortaderia selloana

Trawa bylinowa o szarozielonych liściach mających ostre brzegi. Rośnie do wysokości 60 cm, gdy kwitnie, wiecha może sięgać nawet do 1 m. Powinna być zabezpieczana na zimę i sadzona w miejscach suchych i nasłonecznionych. Wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby.

Imperata cylindryczna „Czerwony baron” - Imperata cylindrica „Red Baron”

Połowa blaszki tej odmiany byliny jest czerwona, a jesienią nawet głęboko purpurowa. Żyzna, przepuszczalna, wilgotna gleba i słoneczne stanowisko to główne wytyczne do obsadzenia ogrodu „Czerwonym baronem”. Wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

Manna wodna „Variegata” - glyceria maxima „Variegata”

Dorasta do 70 cm wysokości i najlepsze warunki ma nad brzegami wód – oczek, strumieni. Lubi warunki bagienne i wilgotne rabaty czy nawet płytką wodę. Biało-żółtozielone liście są jej niezaprzeczalnym atutem. Najniższa z gatunku.

Trzęślica modra „Variegata” - molinia caerulea „Variegata”

Trawa rosnąca w gęstych kępach do sadzenia około dziesięciu sztuk razem. Lubi gleby wilgotne, próchnicze, kwaśne i niezbyt żyzne. Najlepiej prezentuje się w pobliżu wody: czka wodnego, jeziora, strumienia. Kwitnie od początku sierpnia do końca października.

Tatarak trawiasty „Ogon” - acorus gramineus „Ogon”

Ta wachlarzowa odmiana żółto-zielonej trawy naturalnie występuje w Azji i Japonii. Lubi bagnistą, mokrą glebę i słoneczne lub półcieniste stanowiska. Najlepiej sprawdza się jako ozdoba oczek wodnych i rabat bylinowych. Roślina zimotrwała również do uprawiania w donicach.

Trawy o dekoracyjnych liściach są niezwykle barwnymi i ciekawymi ozdobami ogrodu. Skalniaki, podwyższenia i na pozór chaotyczne rabaty są urozmaiceniem ogrodu. Dlatego warto zainteresować się barwnymi trawami. Są ciekawe i przełamują klasyczne myślenie o ogrodzie w kategoriach rabatek z kwiatami.

Wprowadzając dwu- lub trzybarwne zestawienia roślin, warto oprzeć całą aranżację właśnie na trawach. Żółte kwiaty, jak nieśmiertelniki, miłki, rudbekie czy słoneczniki szorstkie, będą wspaniale prezentować się w zestawieniu z krzewem berberysu (Berberys Thunberga „Aurea”) i żółtą hakonechloą. Dobrą ozdobą dla kostrzewy popielatej będą granatowe bratki i niebieskie chabry oraz wysoka barbula (Barbula klandońska - Caryopteris x clandonensis). Warto więc szukać inspiracji barwnych wśród traw. Mogą być one niezwykłe, niecodzienne i zachwycające – choć są jedynie trawami.