Ogród

Ogrodzenie

Ogrodzenia dla nowoczesnych domów

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia shutterstock

2018-05-23
Ogrodzenia dla nowoczesnych domów

Ogradzanie działki, na której postawiony jest budynek mieszkalny, to zwykle ostatnia czynność związana z pracami wykończeniowymi, prowadzonymi na posesji. Uwarunkowane jest to przede wszystkim względami praktycznymi – wcześniejsze postawienie ogrodzenia utrudniłoby prace budowlane, a chwila nieuwagi mogłaby zakończyć się zniszczeniem parkanu. Wybór materiału i rodzaju ogrodzenia ma istotne znaczenie zarówno dla estetyki całego domu, jak i poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności, stąd warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi.

 

Obecnie dysponujemy znacznie szerszym spektrum możliwości, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat wcześniej, gdy najczęściej spotykanym sposobem na okolenie działki było użycie zwykłej siatki lub – rzadziej – drewnianych elementów. Dziś mamy pełną dowolność w kwestii wyboru optymalnego materiału grodzeniowego, co z jednej strony otwiera przed właścicielami posesji ogromną szansę na stworzenie doskonałej, harmonijnej kompozycji przestrzennej, z drugiej jednak może nastręczać problemów związanych z dobraniem estetycznego, współgrającego z pozostałymi częściami domu ogrodzenia.

 

ogrodzenie z aluminium

 

TYP OGRODZENIA

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć, wybierając ogrodzenie, jest decyzja o zamocowaniu okolenia ażurowego bądź pełnego, nieprzeziernego. To pierwsze najlepiej sprawdzi się, jeśli zależy nam na pokazaniu dekoracyjnej fasady domu oraz wyeksponowaniu zadbanej zieleni w ogrodzie. Z kolei ogrodzenie pełne gwarantuje ochronę przed niechcianym wzrokiem osób postronnych, co zapewnia prywatność i komfort wykonywania czynności porządkowych czy rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

 

Niezwykle istotną kwestią jest dobór wysokości elementów grodzeniowych. Zwykle ich rozmiar waha się w granicach od 1,2 do 2 metrów wysokości. Budując konstrukcję o wysokości ponad 2,2 m od strony ulicy czy miejsc publicznych, należy zgłosić chęć jego budowy do starostwa. Zgłoszenia nie wymaga budowa takiego muru między sąsiadującymi działkami.

 

wysokość ogrodzenia prawo budowlane

 

UKŁON W STRONĘ TRADYCJI

Wybór materiału ogrodzenia warunkuje osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wizualnego. Wciąż dużą popularnością cieszą się płoty drewniane – drewno jako materiał grodzeniowy znane jest od wieków. Wykonane z tego surowca sztachety można mocować pionowo, poziomo i skośnie, tworząc przezierny płot. W sprzedaży znajdą się również drewniane panele pełne lub ażurowe, które można umieścić między murowanymi przęsłami.

 

Do wykonania drewnianego ogrodzenia używa się zwykle gatunków odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, przede wszystkim dębu, wiązu oraz modrzewia. Największą wadą tego typu okolenia jest konieczność regularnej konserwacji, polegającej na impregnacji drewna preparatami zapobiegającymi gniciu i rozwojowi grzybów, mogących powodować stopniowe niszczenie oraz sinienie jego powierzchni. Ze względu na różnorodny kształt i kolor paneli drewnianych, z których można złożyć ogrodzenie, uznaje się je za klasyczny materiał, z jakiego z łatwością wyczarujemy ogrodzenie pasujące zarówno do niewielkiego, wiejskiego domu, jak i nowoczesnego lokum w centrum miasta.

 

nowoczesne ogrodzenie

 

MODNE I TRWAŁE

Popularną alternatywą dla drewna są ogrodzenia wykonane z kutej stali lub aluminium. Przyjmują one najczęściej postać paneli montowanych do murowanych, betonowych bądź stalowych przęseł. Mogą mieć prostą, prętową budowę, choć dla uatrakcyjnienia wyglądu często zdobi się je giętymi elementami dekoracyjnymi z motywami geometrycznymi czy roślinnymi, a także wieńczy ostrymi zakończeniami.

 

Ogrodzenie stalowe również uważane jest za dość klasyczne rozwiązanie, które wspaniale będzie prezentować się zarówno na tle nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego, jak i stylizowanych dworków. Ciekawą opcję stanowi montaż lekkiego ogrodzenia aluminiowego o ażurowym wykończeniu – posadzenie w jego pobliżu piennych roślin pozwoli na stopniowy oplot aluminiowych elementów. Takie zielone ogrodzenie będzie pięknie prezentować się, jeśli jesteśmy posiadaczami klasycznego domu z romantycznym ogrodem bądź zależy nam na wykreowaniu sielskiej atmosfery w obrębie działki.

 

ogrodzenie z aluminium

 

Za najtrwalszy materiał ogrodzeniowy uznaje się beton oraz cegłę klinkierową. Szczególnie godny uwagi jest przede wszystkim beton – coraz częściej odchodzi się od ciężkich, w całości murowanych ogrodzeń na rzecz mieszania betonowych przęseł i podmurówki z lżejszymi, stalowymi bądź drewnianymi ażurowanymi panelami, które nadają strukturze lekkości. Nowością jest również wykorzystanie pustaków ryflowanych – ich modułowa konstrukcja, stonowany, ciemny kolor oraz dyskretny, pionowy wzór czyni je materiałem idealnym na ogrodzenia domów nowoczesnych, inspirowanych stylem industrialnym czy high-tech.

 

Beton można wykorzystać również w roli ciepłej dekoracji. Wystarczy w tym celu wybrać jego niezwykle ornamentacyjną odmianę, jaką jest beton łupany. Dostępny w wielu różnych wzorach i kolorach (od srebrnych szarości aż po ciepłe, gradientowe barwy jesieni) pięknie komponuje się z panelami drewnianymi, idealnie współgrając z każdym typem budownictwa.

 

ogrodzenie gabionowe

 

Cegły klinkierowe to materiał na ogrodzenia pełne. Sprawdzą się więc dobrze tam, gdzie właścicielom zależy na osiągnięciu maksymalnej prywatności i stworzeniu własnej strefy komfortu. Dzięki dużej odporności na niesprzyjające warunki termiczne (przede wszystkim ekstremalnie niskie temperatury), a także przez wzgląd na niezwykle estetyczny wygląd oraz doskonałe współgranie z innymi materiałami – drewnem, metalem, tynkami – świetnie współgra zwłaszcza z nowoczesnymi budynkami.