Ogród

Ogrodzenie

Ogrodzenie

Tekst Magdalena Woźniak • Zdjęcia archiwum zdjęć WIŚNIOWSKI

2012-08-30
Ogrodzenie

Dom, to nie tylko budynek zamknięty ścianami, to również otoczenie. Jego granice wytycza ogrodzenie, którego zadaniem jest ochrona naszego mienia oraz dopełnienie przestrzennej kompozycji całej posesji.

 

Jakie ogrodzenie wybrać?


Materiał z jakiego ma być wykonane ogrodzenie może rozwiązać wiele problemów związanych z jego późniejszą konserwacją i sprawnym działaniem. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są ogrodzenia stalowe, które zostały poddane specjalnym procesom antykorozyjnym - cynkowania ogniowego oraz malowania proszkowego. Zabezpieczone antykorozyjnie elementy ogrodzenia mogą funkcjonować bez konieczności napraw przy zachowaniu niezmiennego wyglądu zewnętrznego nawet do 50 lat. Możemy zapomnieć o żmudnym usuwaniu rdzy z tradycyjnych ogrodzeń i pokrywaniu ich kilkoma warstwami drogich farb.
Dlaczego kompleksowy system ogrodzeniowy?


Kompletny system ogrodzeniowy to bramy, furtki, segmenty oraz akcesoria montażowe, czyli wszystkie elementy niezbędne do ogrodzenia posesji. Są one opracowane w taki sposób, aby zapewnić profesjonalny, łatwy i szybki montaż ogrodzenia. Można zastosować wiele możliwości doboru szerokości segmentów ogrodzeniowych. Wśród nich znajduje się tzw. typoszereg, czyli segmenty o standardowej szerokości 2,5 lub 3 m z ostatnim segmentem tzw. „wynikowym”. Innym sposobem może być dobór segmentów o równej szerokości pod indywidualne zamówienie „na wymiar”. Pochyły teren czy przeszkody w linii ogrodzenia nie stanowią żadnego problemu. Schodkowanie segmentów, czyli „kaskada” lub segmenty przekoszone, pozwolą dopasować ogrodzenie do ukształtowania terenu. W ogrodzenie można wkomponować takie elementy jak: skrzynka na listy czy skrzynka elektryczna.


Jaka brama?


Wyróżnia się dwa podstawowe typy bram posesyjnych: skrzydłowe i przesuwne samonośne. Wybór bramy uzależniony jest w pierwszej kolejności od miejsca, które ma ona zajmować. Bramy skrzydłowe wymagają tyle miejsca ile mierzą jej otwarte skrzydła, brama przesuwna zaś powinna mieć miejsce obok, gdzie może przesunąć się skrzydło wraz z przeciwwagą (ramieniem). Wszystkie typy bram mogą być wyposażone w napęd. Brama przesuwna jest uniwersalnym rozwiązaniem zamknięcia wjazdu. Zawieszona wysięgnikowo, przesuwa się po wewnętrznej stronie ogrodzenia nie dotykając gruntu. Dzięki temu w jej świetle nie ma żadnych przeszkód, a brama pracuje sprawnie niezależnie od pory roku. W automatycznej wersji bramy przesuwnej napęd zamknięty jest w słupie. Słup posiada pokrywę, która umożliwia dostęp do napędu w przypadku zaniku energii elektrycznej.

Zaletą tego rozwiązania jest dodatkowa ochrona urządzenia przed warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi lub kradzieżą. To także walory estetyczne oraz większe bezpieczeństwo. Dzięki zamknięciu napędu w słupie eliminujemy nieestetyczne, wystające elementy. Napęd może być umieszczony w bramach o maksymalnych wymiarach: nawet do 6 metrów szerokości wjazdu. Podstawą prawidłowego działania bram skrzydłowych są zawiasy montowane do systemowych słupów stalowych lub murowanych za pomocą płytek montażowych. Zawiasy odpowiednio dobrane do gabarytów skrzydeł oraz prawidłowy montaż dają gwarancję bezproblemowej pracy bramy.
O czym należy pamiętać przy montażu?


Dokonując zakupu powinniśmy pamiętać, że podstawą dobrego działania każdego urządzenia jest jego właściwy montaż. Zasada ta dotyczy także bram. Powinniśmy wiedzieć, iż montaż zaczyna się już w momencie obsadzania bramy w fundamencie, dlatego ważne jest odpowiednie jego przygotowanie. Głębokość fundamentu powinna znajdować się poniżej przemarzalności gruntu. W naszej strefie to niemało - bo 1,2 metra. Zbyt płytki fundament zostanie wysadzony pod wpływem mrozu, co spowoduje, że brama straci swoją geometrię, a to zakłóci jej prawidłowe działanie. Jeżeli chcemy, żeby brama pełniła swoją funkcje musimy ją odpowiednio wypoziomować. Źle wyważona brama będzie zawodzić niezależnie od pory roku. Może się też zdarzyć, że skrzydła bramy mogą opadać, co z kolei powoduje problem z jej domykaniem. Przyczyna leży również w niedbalstwie i niefachowym zamontowaniu zawiasów.


Dlaczego warto zainwestować w markowe ogrodzenie?


Wybierając bramę wjazdową oraz ogrodzenie warto też pomyśleć o inwestycji w produkty markowe. Za taką decyzją przemawia kilka aspektów. Po pierwsze firmy oferują kompletne systemy w postaci bram, segmentów, słupków, akcesoriów montażowych, a także automatyki. Uzyskujemy dzięki temu ogrodzenie, którego wszystkie elementy tworzą jednolitą, estetyczną całość. Firmy gwarantują także profesjonalny montaż, serwis a także fachowe doradztwo. Kolejną i chyba najważniejszą zaletą bram oraz ogrodzeń markowych jest gwarancja jakości i bezpieczeństwa potwierdzona znakiem CE, który odpowiada najwyższym europejskim normom.

Dostosowane do każdego stylu Stalowe ogrodzenia to niepowtarzalna rozmaitość form oraz wzorów, pozwalających na dostosowanie ogrodzenia do indywidualnych gustów i architektury otoczenia. Modułowy system znajduje zastosowanie zarówno przy grodzeniu posesji dużych jak i małych, bez względu na ukształtowanie terenu. Całe spektrum możliwości kolorystycznych pozwala nadać posesji indywidualnych cech, co wyróżni ją spośród innych.
Komfort i funkcjonalność


Ciekawostką w dziedzinie automatyki bram jest System Sterowania i Powiadomień GSM. Bramę można otworzyć lub zamknąć z każdego miejsca na świecie, gdzie dostępny jest zasięg GSM. Takie rozwiązanie sprawdza  się w wielu niespodziewanych sytuacjach. System Sterowania i Powiadomień może również wysyłać informacje tekstowe (SMS), które mogą dotyczyć, np.: stanu położenia bramy czy informacji o próbie siłowego jej otwarcia. System może sterować nie tylko bramą wjazdową, ale także bramą garażową, furtką czy nawet roletami okiennymi.