Ogród

Piękny ogród...

Tekst Magda Jaros-Dybaś

2012-11-02
Piękny ogród...
Każdy marzy o tym, aby jego ogród wyglądał pięknie o każdej porze roku. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy wszystko jest szare i smutne. Jeżeli pragniemy, by nasz ogród był w zimie ozdobą,  musimy pamiętać przy projektowaniu o posadzeniu roślin , które zaskoczą nas swoim urokiem właśnie zimą. Dziś jest ich znacznie więcej niż moglibyśmy sobie wyobrazić i nie chodzi tylko o rośliny zimozielone. Są to drzewa i krzewy o barwnych pędach, trawy oraz rośliny, które kwitną w okresie zimowym.
W ogrodach pokrytych śniegiem mile widziany jest akcent jaskrawej czerwieni i żółci, który w  połączeniu z bielą tworzą niezwykły wyrazisty kontrast. Jedną z takich roślin jest dereń sibirica,  który po zgubieniu liści posiada jaskrawoczerwone pędy. Dobrze komponuje się z dającym pomarańczowe tło dereniem rozłogowym. Taki kontrast robi wielkie wrażenie wśród pokrywy śniegu. Natomiast jako poszycie do derenia można zastosować bluszcz pospolity, który stworzy zielony dywan. Następną odmianą o zabarwieniu czerwonym jest trawa Hakonechloa macra 'Aureola'. Posiada  bardzo dekoracyjne złote liście, które jesienią przebarwiają się na winny, czerwony kolor, a zimą na rudobrązowo, co zwiększa dekoracyjność. Kwitnie wczesną jesienią czerwono–brązowymi kłosami utrzymującymi się do zimy. Kaskadowy pokrój sprawia, że może być wykorzystana w wielu kompozycjach. Najlepiej prezentuje się na skalnikach, które ożywia również zimą.Innymi zasługującymi na uwagę roślinami są drzewa i krzewy, które po zgubieniu liści cieszą oko swymi pięknymi kształtami oraz kolorami kory. Jednym z drzew o ciekawej kolorystyce jest wierzba  płacząca. W zimie ma piękne, złote, zwisające snopy. Kolejnym  drzewem wartym uwagi jest brzoza pożyteczna, która od korony po sam korzeń jest cała srebrzystobiała, przez co bardzo dobrze komponuje się z zielonym żywopłotem. Natomiast brzoza chińska jest cała miedziana. Dobrze prezentuje się na tle roślin o ciemnym zabarwieniu liści. Śliwa tarnina ma efektowną łuszcząca się korę, która tworzy mozaikę barw szarych, brązowych i białych. Atrakcyjnie wyglądają  także drzewa posiadające poskręcane pędy, do takich zaliczamy leszczynę pogiętą contorta, która zimą odkrywa swoje pędy zwinięte w korkociąg,  a także wiśnia wczesna Kojou-no-ma, która ma zygzakowate pędy. Jeżeli chodzi o krzewy to bardzo interesująca jest trzmielina korkowa. Kiedy zrzuci swoje piękne czerwone liście, odkrywa bardzo ciekawe pędy pokryte listwą korkową. 
Rarytasem w ogrodzie są rośliny kwitnące zimą. Czarujące są oczary, których kwiaty utrzymują się w czasie zimy. Wytrzymują mrozy do -10 stopni. Przy silnym mrozie zwijają się, a kiedy przychodzą cieplejsze dni - rozwijają. Ubarwienie oczarów jest bardzo różne: od żółci, czerwieni po dwukolorowe. W łagodniejsze zimy ciekawie prezentuje się zimokwiat wczesny - małe drzewko pochodzące z Chin. Ma ciekawy okres kwitnienia, bo już od marca a nawet lutego. Kwiaty ma żółte z purpurowym środkiem. Oprócz pięknych kwiatów posiada także cudowny, intensywny zapach wyczuwalny nawet na kilkanaście metrów. Ciekawy jest również ciemiernik orientalny, ponieważ kwiaty pojawiają się zimą lub na przedwiośniu. Uzależnione jest to od warunków pogodowych. Ma on kwiaty koloru białego, różowego, burgundowego aż po jabłkową zieleń, który zmienia się w trakcie kwitnienia. Warto w swoim ogrodzie posadzić parę krzewów hortensji ogrodowych. Posiadają one piękne kwiatostany, które jesienią usychają i pięknie prezentują się pod płaszczem śniegu. Niesamowity efekt daje również pięknotka Issai. Posiada fioletowe owoce utrzymujące się do zimy, co daje oszołamiający efekt w połączeniu z bielą śniegu.
Zimowy ogród ozdabiają również krzewy i drzewa o ozdobnych owocach. Do takich roślin należy irga Dammera Major. Jest to niska odmiana nadająca się na skalniak. Posiada czerwone owoce utrzymujące się do wiosny. Są ulubionym zimowym  pokarmem ptaków. Jabłoń ozdobna Ola jest niedużym drzewkiem mającym owoce o średnicy 3 cm. Utrzymują się one w okresie zimy. Pokryte szronem lub śniegiem wyglądają cudownie. Berberys Atropurpurea, malowniczy ciernisty krzew o fontannowym kształcie, ozdobi nasz ogród swoimi czerwonymi owocami utrzymującymi się do zimy. Aby rezultat był jeszcze bardziej efektowny, warto go skomponować z żywopłotem zimozielonym.Nie możemy zapomnieć o udekorowaniu architektury ogrodowej. Wystarczy, że na stole ogrodowym ułożymy parę kolorowych doniczek, do środka włożymy ususzone kwiaty hortensji i kompozycja zimowa gotowa. Natomiast ścieżki ogrodowe warto udekorować  lampionami z szybkami, które w czasie zimy zostają pięknie przyprószone śniegiem, a na szybkach pojawią się witraże wymalowane mrozem. Jeżeli posiadamy mini-wodospady, możemy podziwiać piękno lodowych kaskad, spod których wypływa woda, co daje  niesamowity widok. 
W tak pięknie ozdobionym i kolorowym ogrodzie aż chce się spędzać zimowe dni.