Ogród

Pszczółka Maja po raz kolejny pomaga swoim dzikim przyjaciołom!

Tekst Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka • Zdjęcia Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka

2022-03-15
Pszczółka Maja po raz kolejny pomaga swoim dzikim przyjaciołom!

Rusza kolejna edycja Makowej Łąki. Podobnie jak w ubiegłym roku, Pszczółka Maja, jako ambasadorka owadów, zachęca wszystkich do poznawania jej dzikich przyjaciół. Dzięki niej dzieci i ich opiekunowie dowiedzą się, jak chronić dziko występujące owady, i w jaki sposób stworzyć im przyjazne środowisko.

 

 

Każdy może pomóc. Pszczółka Maja pokazuje jakie to proste

Każdy z nas może wesprzeć Maję w tej ważnej inicjatywie. Na stronie internetowej: www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl, znajdują się przydatne informacje i wskazówki, jak zrobić coś dobrego dla dziko żyjących przyjaciół Pszczółki Mai.

Na platformie znajdziemy między innymi serię filmików pokazujących jak samodzielnie lub wspólnie z dziećmi, wykonać hotele dla owadów czy gniazda lęgowe dla pszczół. Na stronie przeczytamy też jakie rośliny pszczoły lubią najbardziej i które z nich możemy zasadzić w naszym ogródku lub na balkonie.

 

 

 

 

Skąd pomysł na Makową Łąkę?

Idea Makowej Łąki powstała z potrzeby informowania o tym, jak ważna jest ochrona owadów i dbanie o różnorodność biologiczną. Pszczółka Maja została ambasadorką Makowej Łąki, ponieważ jako przedstawicielka owadów, chce troszczyć się o swoich dziko żyjących przyjaciół. Maja pokazuje rodzicom i dzieciom, że pomaganie może być proste. Nawet poprzez kupowanie miodu – szczególnie z małych pasiek – możemy wspierać dzikich przyjaciół Mai. Możemy posadzić w ogrodzie rośliny kwitnące od wiosny do jesieni, żeby pszczoły przez długi czas odwiedzały nasz ogródek. Warto też przeznaczyć, chociaż niewielką część działki na miejsce, w którym swobodnie będą rosły rośliny i wysoka trawa. Dzikie owady znajdą w takim miejscu pożywienie i schronienie.

 

 

 

 

Pszczółka Maja i Owadzie Lato

Częścią projektu Makowa Łąka jest Owadzie Lato, które już od kilku lat organizowane jest w Niemczech. Polega na obserwowaniu i liczeniu owadów. Pszczółka Maja postanowiła zorganizować Owadzie lato także w Polsce. I to już po raz drugi. Wspólnie z owadzimi specjalistami z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zachęca do poznawania jej dziko żyjących przyjaciół. W zeszłym roku w Owadzim Lecie wzięło udział ponad 600 osób, głównie przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas podstawówki. Mali badacze napotkali aż 1755 owadów. Do najczęściej spotykanych należały osy, mrówki, chrząszcze i motyle.

 

 

 

 

 

 

Jak będzie w tym roku? Przekonamy się w czerwcu.


Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie:
www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl

 

 

 

 

O organizatorze:

Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka

Studio 100 Media GmbH to działająca na arenie międzynarodowej firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wartościowej rozrywki dla dzieci i rodzin, której najbardziej znane marki to "Pszczółka Maja", "Mia i ja" czy "100% Wilk". Od 2018 roku firma i jej znana na całym świecie marka „Pszczółka Maja”, prowadzą kampanię na rzecz dziko żyjących owadów. W ramach edukacyjnego projektu „Makowa Łąka”, zachęcają dzieci i rodziców do ochrony owadów i zrównoważonego działania na rzecz przyrody. Projekt „Makowa Łąka" działa na arenie międzynarodowej współpracując z Nature And Biodiversity Conservation Union (NABU) w Niemczech, a w Polsce z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP). Do akcji przyłącza się coraz więcej partnerów, oferując szeroki zakres wsparcia. Są to m.in. Ravensburger, Blue Ocean Entertainment, Heunec, Radio Teddy, Spread Group. Wspólnie zbliżamy się do celu, jakim jest stworzenie świata, w którym ludzie biorą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i dbają o zachowanie różnorodności w przyrodzie z myślą o owadach.

 Partner projektu:

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jest jedną z największych organizacji chroniących przyrodę w Polsce i jednocześnie partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – Bird Life International.

 

 

 

 

***

Materiał promocyjny