Ogród

Raj wśród koron

Tekst Karolina Miszczuk • Zdjęcia shutterstock

2017-05-30
Raj wśród koron

Mała, drewniana chatka zawieszona gdzieś w koronie drzewa, prześwitujące między liśćmi promienie  słońca i wielogodzinne zabawy kilka metrów nad ziemią – to nie bajkowa wizja idealnego świata, a domek na drzewie widziany oczami dziecka. W dzieciństwie wielu z nas marzyło, by wspiąć się pod drabince  i bawić się w wiszącym forcie aż do zmroku. Dziś możemy tę atrakcję zafundować własnym dzieciom.

Domek na drzewie to znakomite miejsce do dziecięcych zabaw. Dzięki swojej rozbudowanej wyobraźni  dzieci mogą zmienić zwykłą drewnianą chatkę w fantazyjny zamek, fort, wieżę strażniczą czy kryjówkę. By rycerze, księżniczki i wojownicy walczący ze złem byli bezpieczni, warto stworzyć domek, który przez długi czas posłuży naszym pociechom.


Domek na wysokościach z drewnianymi schodkami lub sznurkową drabiną to niezwykła frajda, lecz również wspaniały prezent dla  dzieci. Zyska on dodatkowo na wartości, gdy wykonamy go sami. Skonstruowanie wytrzymałej, funkcjonalnej budowli wymaga jednak czasu  oraz chociaż minimalnych umiejętności. Jeśli daleko nam do przysłowiowej „złotej rączki”, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty lub odświeżyć kontakty z sąsiadami i wspólnymi siłami stworzyć niepowtarzalne miejsce  do zabaw dla dzieci. Oprócz dobrego gatunkowo i właściwie zabezpieczonego drewna,  do budowy domku na drzewie potrzebujemy  jeszcze odpowiednich narzędzi.

 

domek na drzewie


Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze – to kwestia priorytetowa dla rodziców  i opiekunów. W domku na drzewie najistotniejszy jest fundament – w tym przypadku jego podstawę stanowią stabilne nawet przy dużych wiatrach,  solidne podpory. Przed zakupem podpór należy zastanowić się nad tym, jakie drzewo na naszej posesji będzie odpowiednie do organizacji na  nim dziecięcej fortecy. Warto wybrać drzewo zdrowe, rosłe, które pozwoli na oparcie na nim części ciężaru budowanego domku. Trwałe  i zabezpieczone przed działaniem warunków  atmosferycznych elementy są podstawą dobrej jakości domku. Warto zbadać, czy drewno nie jest spróchniałe, a elementy proste i bez sęków.


Bezpieczny domek na drzewie to nie tylko wytrzymała konstrukcja – to również miękkie podłoże. Najlepszym rozwiązaniem jest trawa rosnąca pod drzewem, na jakim osadzony został domek, która nawet w przypadku upadku z wysokości nieco zamortyzuje uderzenie i będzie bezpieczniejsza niż betonowa wylewka czy brukowy chodnik.


Po konsultacji z pociechami, rozrysujmy na kartce projekt domku. Jego wymierzenie i wykonanie będzie o wiele łatwiejsze, jeśli na kartce wypiszemy wszystkie wymiary czy pochylenie dachu. Na początek wymierzamy ramę podłogi domku, a następnie zabieramy się za przycięcie desek. Piła płatnica będzie do  tego celu najlepsza. Wytrzymałe i sprężyste ostrze oraz wygodny, stabilny uchwyt pozwolą  na bezpieczną, komfortową pracę. Zaznaczamy ołówkiem kreślarskim miejsce cięcia, a następ nie tniemy tak, by nie przekroczyć wyznaczonej linii, a podłoga była równa i stabilna. Przycięte deski odkładamy na bok, po czym zabieramy się za montaż słupów wspierających.

 

domek na drzewie dla dzieci


Powinny być wkopane w ziemię, dlatego pomyślmy o wykopaniu niezbędnych otworów w podłożu. Po obsadzeniu słupów, zasypujemy je żwirem. Ważne by była to warstwa około 8 cm. Przypilnujmy również, aby słupy stały idealnie prosto, by mogły poprawnie podtrzymywać ciężar budowli. Jeśli domek jest duży, trzeba zastanowić się, czy nie będą potrzebne dodatkowe podpory oraz czy nie ma konieczności zabetonowania słupów. W następnej  kolejności łączymy ramę podłogi z podporami za pomocą wkrętów i metalowych łączników. Dobrze jest użyć do tego celu akumulatorowej wkrętarko-wiertarki. Zapewni ona możliwość wywiercenia otworów oraz przykręcenia wkrętów bez konieczności martwienia się o zasilanie kablem.

 

Kolejnym zadaniem jest ułożenie konstrukcji podłogi, ścian bocznych, dachu oraz wybudowanie wejścia. Obudowanie porządnie wykonanej podstawy nie powinno przysporzyć nam wielu problemów, a sprawne wycięcie desek na ściany czy dach umożliwi i przyspieszy wyrzynarka z brzeszczotem do drewna. Gdy nasz domek będzie posiadał już stabilne ściany, piękny dach i bezpieczną podłogę, warto  pomyśleć o wejściu. Najbezpieczniejsza będzie drabina lub schody drewniane, jednak jeśli  pociechy zapragną wspinać się do swojej fortecy po zwijanej drabince sznurkowej, pamiętajmy o jej dokładnym wykonaniu. Drabinę  czy schody należy dostosować do ciężaru dzieci wchodzących po nich, gdyż ważna jest stabilność i trwałość takiego wejścia, a przede wszystkim – bezpieczeństwo dzieci.

 

ogrodowy domek drewniany dla dzieciBudowa domku na drzewie – porady:
Podłogę chatki deskujemy, a następnie od  spodu wzmacniamy dodatkowymi elementami.  


Na stelaż ścian najlepiej sprawdzą się  grube deski, które montujemy do podłogi za pomocą metalowych łączników oraz gwoździ. Same ściany możemy wykonać z desek lub  płyt OSB.


Warto pamiętać o wykonaniu stelaża wokół otworów „okiennych” oraz wejścia. Wówczas,  po ułożeniu podłogi i ścian, nie będzie problemu z wykończeniem domku.


Stelaż dachu również możemy wykonać  z drewna, a całość pokryć papą lub pozostałościami blachy z budowy dachu domu.  Po zakończonych pracach warto przeszlifować wystające elementy, by domek był bezpieczniejszy, a także zaimpregnować konstrukcję przed złym wpływem warunków atmosferycznych.