Ogród

Ratanowe meble ogrodowe

Tekst Sylwia Chodacka Vinotti • Zdjęcia Vinotti

2012-08-29
Ratanowe meble ogrodowe

Naturalne otoczenie to źródło naszej witalności i wewnętrznej harmonii. Potrzebujemy go dla poczucia swobody a także wolności. Takie środowisko ułatwia tworzenie pozytywnej atmosfery, odpręża i relaksuje. Idealnym elementem tego otoczenia są meble ratanowe, które nie tylko podkreślą niepodważalne walory werandy czy ogrodu, ale również umieszczone w domu, mieszkaniu, restauracji czy biurze nadadzą ciepła oraz lekkości wnętrzom. Meble ratanowe idealnie łączą naturalną formę z wygodą i funkcjonalnością, zachowując przy tym oryginalną prostotę a także orientalny charakter.
Ratan jest lekkim, trwałym i elastycznym drewnem, odpornym na działanie wody, a także dającym się bardzo łatwo barwić. Kij ratanowy jest elastyczny - co pozwala na uformowanie niemal dowolnych kształtów. Wyginanie odbywa się pod wpływem wysokiej temperatury.Gięcie jest wykonywane wyłącznie ręcznie. Poszczególne elementy mebli są ze sobą skręcane a miejsca łączeń owijane dekoracyjną korą ratanową. Meble ratanowe są zwykle wytwarzane w naturalnych kolorach, ale mogą być również barwione. Ratan barwi się ekologicznymi farbami o różnych odcieniach, zachowującymi naturalną strukturę drewna. Poszczególne elementy mebli są ręcznie polerowane, dzięki czemu powierzchnia jest gładka oraz przyjemna w dotyku.
Poza tradycyjnym ratanem dostępne są również także inne jego odmiany, takie jak: „Croco” oraz „Twist”. Ratan typu „Croco” ma nietypową, naturalnie ciemną, czerwonawo - brązową barwę, przez co nie wymaga barwienia a powstałe z niego meble są ciekawe i niepowtarzalne. „Croco” jest niezwykle cenionym, naturalnym materiałem do wyplatania, zwłaszcza dużych gabarytowo mebli. Jego patyczki o średnicy 4 - 6 mm są bardzo mocne a także wytrzymałe na wyginanie, ponieważ uzyskuje się je z zewnętrznej kory ratanu. Ratan typu „Twist” również nawiązuje do dzisiejszej, proekologicznej tendencji sięgania po naturalne materiały, gdzie kolor i faktura nie są wytworem maszyny, ale prawdziwym owocem natury. Konstrukcja mebli typu „Twist” wykonana jest w całości ręcznie, z najwyższej klasy ratanu, który poza gięciem poddany jest również skręceniu. Całości dopełniają dekoracyjne plecionki oraz wypełnienia z wodnego hiacyntu.
Meble ratanowe są tradycyjne a jednocześnie nowoczesne i modne, zaskakujące lekkością, finezją, różnorodnością kształtów, wygięć oraz ręcznie tworzonych plecionek i oplotów. Są to meble w pełni naturalne, wykonane z najwyższej klasy surowca ratanowego, pochodzącego z najlepszych indonezyjskich, ekologicznych plantacji, pilnie kontrolowanego pod względem jakości. Szeroki wybór modeli oraz stała dostępność w kilku kolorach sprawia, że kolekcja ratanowa jest ponadczasowa i uniwersalna.


www.vinotti.eu