Ogród

Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!

Tekst Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka Studio 100 • Zdjęcia www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl

2022-04-26
Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!

Wiosna to czas, kiedy przyroda buzi się do życia. Chcesz razem z Pszczółką Mają przywitać owady, tworząc dla nich warunki do wymarzonego startu? Pszczółka Maja pokaże Wam, co możecie zrobić wspólnie z dziećmi dla jej dziko żyjących przyjaciół!


Pszczoły, trzmiele i motyle są w przyrodzie niezastąpieni. Dzięki nim powstaje około 30% naszego pożywienia. Owady zapylają 80% roślin dzikich i użytkowych, które są podstawą wyżywienia nie tylko dla nas – ludzi, ale także dla wielu zwierząt. Jedna pszczoła zapyla aż do 1000 kwiatów dziennie. Kilogram miodu powstaje z nawet dziesięciu milionów kwiatów. Pszczoły zapylają także rośliny, które są używane na przykład do produkcji ubrań. Z wosku pszczelego tworzy się świeczki oraz wiele produktów kosmetycznych.


Pszczółka Maja daje przykład!

Udomowione pszczoły miodne żyją w ulach, ale znaczna część pszczół żyje dziko. Gniazdują zwykle w małych norkach w ziemi czy suchych łodygach roślin żyjąc w pojedynkę. Dziko żyjące pszczoły znajdują coraz mniej pożywienia, ponieważ w ogrodach i na łąkach jest coraz mniej kwiatów, które byłyby dla nich źródłem pożywienia. Dlatego właśnie dziko żyjący przyjaciele Mai potrzebują naszego wsparcia.

Na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl znajdziecie informacje o projekcie Makowa Łąka. Pszczółka Maja przygotowała tam cenne wskazówki, jak możecie pomóc jej małym przyjaciołom.

 

 


Checklista Pszczółki Mai

Sprawdźcie listę rzeczy, które możecie zrobić wspólnie z dziećmi i zapewnić dziko żyjącym przyjaciołom Pszczółki Mai naprawdę udaną wiosnę:

· Zróbcie hotel dla owadów – na stronie internetowej projektu znajdziecie filmik, dzięki któremu dowiecie się jak krok po kroku zbudować domek dla pszczół. To naprawdę łatwe i zapewni Wam mnóstwo zabawy.

· Stwórzcie poidełka dla owadów – Maja przygotowała dla Was prostą instrukcję, którą również najdziecie na stronie projektu. Może nie zastanawialiście się nad tym, ale owady potrzebują wody tak samo jak my.

· Zastąpcie jednolite uprawy mieszanymi – jeśli nie wiecie jakie rośliny posadzić w ogródku, zajrzyjcie na stronę internetową. Pszczółka Maja stworzyła tam listę roślin przyjaznych owadom.

· Siejcie kolorowe kwiaty – owady bardzo lubią jak dookoła jest kolorowo i pachnąco.

· Posadźcie owocujący krzew lub drzewo – to przyciągnie dzikich przyjaciół Mai.

· Część trawnika koście tylko w drugiej połowie czerwca i pod koniec sierpnia – dzięki temu owady znajdą w Waszym ogródku schronienie.

· Unikajcie stosowania środków ochrony roślin.


Te i wiele ciekawych porad znajdziecie na stronie: www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl


Razem sprawimy, że będzie bzzzyczało!O organizatorze:

Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka Studio 100 Media GmbH to działająca na arenie międzynarodowej firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wartościowej rozrywki dla dzieci i rodzin, której najbardziej znane marki to „Pszczółka Maja”, „Mia i ja” czy „100% Wilk”. Od 2018 roku firma i jej znana na całym świecie marka „Pszczółka Maja”, prowadzą kampanię na rzecz dziko żyjących przyjaciół Mai. W ramach edukacyjnej inicjatywy ekologicznej „Makowa Łąka”, zachęcają dzieci i rodziny do ochrony owadów i zrównoważonego działania. Projekt „Makowa Łąka” współpracuje w Polsce z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. OTOP to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Wspólnie zbliżamy się do celu, jakim jest stworzenie świata, w którym ludzie biorą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i dbają o zachowanie różnorodności w przyrodzie z myślą o owadach.

Więcej informacji: https://www.pszczolkamaja-ochronaowadow.plPoidełka dla owadów


Tak jak my, ludzie, owady potrzebują wody, zwłaszcza w lecie, gdy jest bardzo gorąco i sucho przez dłuższy czas! Dlatego warto im pomóc, wykazując się odrobiną kreatywności. Przedstawiamy instrukcję wykonania prostego poidełka dla owadów.


Dlaczego owady potrzebują wody?

Małe pracowite owady potrzebują wody nie tylko dla siebie do picia. Pszczoły poją swoje potomstwo. Latem, w bardzo gorące dni, wykorzystują część pozyskanej wody do budowy ula i do jego schładzania. Aby obniżyć temperaturę w ulu, pszczoły rozprowadzają wodę na plastrach. Woda parując schładza ul. W parowaniu pomagają same pszczoły, wentylując ul własnymi skrzydłami. Duża część zapotrzebowania pszczół na płyny jest pokrywana przez nektar, ale w upalne dni może on być trudny do zdobycia.

 


Uważaj! Pszczoły nie potrafią pływać! Dlatego należy się upewnić, że będą mogły bezpiecznie pić z Twojego poidełka. Najlepiej, aby miało ono łagodnie nachylone (niestrome) krawędzie, tak by pszczoły (a także inne owady) mogły bez problemu dotrzeć do wody.


Co jest potrzebne do wykonania poidełka dla owadów?

Płytka miska (np. spodek doniczki) lub głęboki talerz na pojemnik na wodę,

Potrzebujemy również kamieni, korków, mchu, szyszek, drewna, korków od butelek lub innych rzeczy, na których pszczoły mogą wylądować,

Wreszcie woda: upewnij się, że woda jest zawsze świeża i regularnie ją wymieniaj,

Lokalizacja: umieść poidełko w słonecznym, ciepłym i bezwietrznym miejscu, w pobliżu roślin przyjaznych pszczołom. W ten sposób pszczoły będą mogły się wzmocnić zaraz przy poidełku.

 


Ostatnie kroki, Twoje poidełko dla owadów jest już prawie gotowe!

Wybierz odpowiedni pojemnik i umieść go we właściwym miejscu w ogrodzie lub na balkonie. Wypełnij go w około dwóch trzecich świeżą wodą. Jeśli zdecydowałeś się na wzbogacenie poidła elementami ułatwiającymi owadom lądowanie, wykaż się kreatywnością i zaprojektuj naprawdę wygodne lądowiska. Najważniejsze by owady mogły bezpiecznie dostać się do wody.

 

 

 

Poszukującym innych ogrodowych pomysłów służących owadom, polecamy także film prezentujący, jak stworzyć prosty Hotel dla owadów: