Ogród

Sezon grillowy czas zacząć!

Tekst Kamila Zając • Zdjęcia shutterstock

2018-05-10
Sezon grillowy czas zacząć!

Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają spotkaniom na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi. Najchętniej takie chwile spędzamy przy grillu – jak pokazują statystyki, większość Polaków wykorzystuje tę okazję do zacieśniania więzi towarzyskich i rodzinnych. Statystyczne spotkanie przy grillu trwa średnio 2-3 godziny, które poświęcamy nie tylko na rozmowy, ale również przygotowanie smacznych potraw – kiełbasek, karkówki, szaszłyków, a także coraz częściej obecnych na naszym stole zdrowszych przekąsek: ryb i grillowanych warzyw. Ciepłe, smaczne, aromatyczne dania wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu umożliwiającego ich przygotowanie, a jego wybór może nastręczać wiele problemów.

 

W sklepach ze sprzętem ogrodniczym, a także marketach, już od wczesnej wiosny jesteśmy bombardowani wszelkiego rodzaju grillami – od najmniejszych, najtańszych modeli jednorazowych po olbrzymie, wymyślne, wielofunkcyjne sprzęty. Często decydujemy się na zakup grilla skuszeni promocyjną ceną czy namowami sprzedawcy, tymczasem w praktyce okazuje się on nietrwały albo zupełnie niedostosowany do naszych potrzeb. Tymczasem warto kierować się kilkoma przesłankami – miejscem grillowania, częstotliwością korzystania z grilla, ilością osób, które będzie musiał obsłużyć i ulubionym sposobem przygotowania potraw z rusztu – by wybrać sprzęt doskonale wpisujący się w osobiste preferencje związane z grillowaniem.

 

grill do ogrodu

 

STACJONARNY CZY MOBILNY?

Sprzęty do grillowania najłatwiej podzielić na stacjonarne i mobilne. Te pierwsze coraz częściej goszczą w naszych ogrodach i przybierają kształty dużych, murowanych pieców chlebowych, wyposażonych w przestronną komorę do grillowania oraz ruszty. Można je zainstalować w ogrodzie tylko wtedy, kiedy posiadamy odpowiednią ilość wolnej, zadaszonej przestrzeni, chroniącej grill przed warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza opadami deszczu. Jego niewątpliwymi zaletami jest niezwykła trwałość, znacznie przekraczająca żywotność zdecydowanej większości sprzętów mobilnych, a także duża powierzchnia grillowa, umożliwiająca przygotowanie ciepłego jedzenia dla licznej grupy osób. Decydując się na grill stacjonarny, koniecznie należy zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowników, pokrywając podłoże, na którym ustawiono sprzęt, niepalnym materiałem, np. kamieniem.

 

Posiadanie grilla stacjonarnego wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim, nie da się go przenieść, co jest równoznaczne z koniecznością wyjątkowej dbałości o teren zielony, w otoczeniu którego go umieszczamy. Dodatkowo problemem może być również porządkowanie takiego grilla, zwykle opalanego drzewem i węglem drzewnym, pozostawiającymi po sobie dużą ilość spopielonych resztek. Czyszczenie takiego paleniska – zwłaszcza, gdy wykonano je z naturalnego kamienia – może być nie lada wyzwaniem.

 

grill na działkę

 

Alternatywą dla grilla stacjonarnego są lżejsze sprzęty przenośne, które charakteryzują się mobilnością i łatwością przeniesienia ich z miejsca na miejsce. Pozwalają one na rozpalenie grilla w niemal dowolnym miejscu ogrodu, a dzięki możliwości złożenia można zabrać takie urządzenie w wakacyjną podróż czy na działkę do przyjaciół. Dużo łatwiej je również przechowywać, bowiem nie wymagają wydzielania specjalnego miejsca w ogrodzie, przeznaczonego tylko na kącik grillowy, który dzięki temu możemy urządzić wszędzie, w zależności od liczby gości i własnej wygody.

 

CZYM ROZPALAĆ W GRILLU?

Najpopularniejszymi grillami w Polsce są te opalane drewnem i węglem drzewnym. Poszczególne modele takich sprzętów różnią się od siebie gabarytami, kształtem, wielkością rusztu, ale tym, co je łączy, jest łatwość ich rozstawienia oraz rozpalenia w dowolnym miejscu i warunkach. Potrzebujemy do tego jedynie kilku szczap drzewa albo kawałków węgla drzewnego, podpałki i ognia, by móc cieszyć się aromatycznym, ciepłym mięsem czy chrupiącymi warzywami prosto z grilla. Użytkowanie modelu tradycyjnego wymaga jednak jego czyszczenia z popiołu i resztek po każdorazowym użyciu, a trudność w utrzymaniu stałej temperatury znacznie ogranicza możliwości eksperymentów kulinarnych. Niejednokrotnie niełatwo go również rozpalić, a czynność ta może powodować pobrudzenie ubrania i przesiąknięcie nieprzyjemnym zapachem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z tego typu grilla na rzecz sprzętu na gaz bądź prąd.

 

jak wybrać grilla

 

Grille gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym albo propan-butanem. Te pierwsze wymagają podłączenia do instalacji gazowej, stąd ustawia się je zwykle w kuchniach zlokalizowanych na świeżym powietrzu, tarasach i w wiatach. Dużo większą swobodę pozostawiają grille gazowe zasilane butlą, które mają zwykle kształt dużego, pojemnego kredensu, w jakim z łatwością schowamy taką butlę, a obecność kółek ułatwia przeniesienie grilla w dowolne miejsce ogrodu.

 

Kupując grill na gaz, warto zwrócić uwagę, by posiadał on wysoki i głęboki piekarnik, który umożliwi przygotowywanie nawet dużych potraw, np. upieczenie całego kurczaka. Pokaźna powierzchnia rusztu oraz pokrywka pozwalają uzyskać i utrzymać stałą temperaturę, ułatwiającą osiągnięcie optymalnych warunków do przygotowywania bardziej wymagających potraw barbecue. Ruszty w grillach gazowych powinny być wykonane z trwałych materiałów – żeliwa albo grubej stali – które utrzymują stałą, wysoką temperaturę, przyspieszając tempo przygotowywania potraw, pozwalając tym samym na ograniczenie zużycia gazu i czyniąc takie urządzenie jeszcze bardziej ekonomicznym.

 

grill gazowy w ogrodzie

 

Piekarnik gazowy powinien być również wyposażony w duże aromatyzery, czyli pofalowane blaszki umieszczone między palnikami a rusztami. To właśnie na nich zatrzymują się soki wypływające z mięsa, które parując, nadają potrawom wyjątkowy smak i aromat. Spełniają one również funkcję ściśle praktyczną – chronią palniki przed zabrudzeniem tłuszczem oraz zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła, ułatwiając utrzymanie stałej, wysokiej temperatury, co znacznie skraca proces przygotowania potrawy.

 

Ciekawą alternatywą dla grilla gazowego może okazać się sprzęt zasilany prądem elektrycznym. Jego największą wadą jest konieczność usytuowania go w miejscu z dostępem do gniazdka bądź podłączenie pod urządzenie kabli doprowadzających prąd. Zalet wykorzystania grilla elektrycznego jest jednak tak wiele, że w pełni rekompensują one te niedogodności – przede wszystkim, urządzenia elektryczne pozwalają na równie duży komfort i swobodę w przygotowaniu potraw jak wersje gazowe, jednak posiadają zwykle znacznie mniejsze rozmiary, bowiem nie trzeba wygospodarowywać w nich miejsca na butlę gazową. Ponadto są niezwykle łatwe w czyszczeniu – wystarczy umyć ich ruszt, ponieważ po zakończeniu pieczenia elektrycznego nie mamy do czynienia ze spalonymi odpadami, które należałoby usunąć.

 

czyszczenie grilla

 

Wybierając grill przenośny, zwłaszcza węglowy, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Słabej jakości grille szybko się przypalają i zwykle służą nie dłużej niż jeden sezon. Jeśli poszukujemy ekonomicznego grilla na lata, lepiej zdecydować się na sprzęt wykonany ze stali nierdzewnej bądź żeliwa – surowców, które wykazują znacznie większą odporność na ekstremalnie wysokie temperatury. W tym miejscu warto pochylić się nad grillami żeliwnymi, które wyposażone w pokrywkę pozwalają stworzyć doskonałe warunki do opiekania mięsa. Wykonane z żeliwa grille są droższe, ale jednocześnie bardziej żywotne, należy tylko chronić je przed upadkiem, bowiem żeliwo to materiał dość kruchy, łatwo ulegający uszkodzeniom mechanicznym.

 

Niezależnie od typu grilla, najlepiej wybierać urządzenie z pokrywką, dzięki której szybciej osiągniemy odpowiednią temperaturę pieczenia, a umieszczony w niej wywietrznik umożliwi kontrolę płomienia i ciepła, dzięki czemu proces obróbki termicznej będzie przebiegał sprawniej. Pokrywa zwiększa również bezpieczeństwo użytkowania grilla – chroni najmłodszych przed poparzeniem, a w wietrzne dni zapobiega rozwiewaniu popiołu i resztek żaru, co zmniejsza ryzyko zaprószenia ognia i spowodowania pożaru.