Ogród

Startuje Owadzie Lato!

Tekst Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka • Zdjęcia Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka

2022-06-13
Startuje Owadzie Lato!

Pszczółka Maja, ambasadorka owadów, zaprasza wszystkich, a w szczególności dzieci, do wspólnej obserwacji i liczenia jej dziko żyjących przyjaciół. Weźcie udział w Owadzim Lecie i poznajcie bliżej te małe stworzenia, które żyją dookoła nas.


Dowiedz się, czym jest Owadzie Lato

Owadzie Lato to akcja organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków – OTOP wspólnie z Pszczółką Mają. Polega na obserwowaniu i liczeniu owadów, a jej celem jest edukowanie dzieci o tym, jak ważne są owady i pokazywanie im w jaki sposób możemy je chronić. Pszczółka Maja razem z przyrodniczymi specjalistami z OTOP będą zachęcać wszystkich, zarówno rodziny, jak i nauczycieli z grupami przedszkolnymi i szkolnymi, do pokazywania dzieciom życia małych przyjaciół Mai.

 

 

 


Jak zostać małym badaczem?

To bardzo proste. Zorganizujcie wycieczkę w dowolny dzień w czerwcu. Obserwujcie, liczcie i rozpoznawajcie napotkane owady. Najlepsze warunki do liczenia owadów to słoneczne i bezwietrzne dni. Na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl/owadzie lato/ przeczytacie, jak dołączyć do akcji i przesłać nam wyniki Waszych obserwacji. Znajdziecie tam też listę ze zdjęciami owadów, które możecie spotkać podczas wycieczek. A może dokonacie jakiegoś ciekawego odkrycia?Kogo zachęcamy do udziału w akcji?

Pszczółka Maja, do wzięcia udziału w Owadzim Lecie zachęca szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To czas, kiedy dzieci są najbardziej ciekawe świata. Poprzez Owadzie Lato, Pszczółka Maja chce podpowiedzieć rodzicom i nauczycielom, jak w prosty i zabawny sposób przybliżyć dzieciom świat przyrody i pokazać jak ważne są owady.


Co na Was czeka?

Mrówki, motyle czy chrabąszcze – to tylko nieliczni dziko żyjący przyjaciele Pszczółki Mai, których możecie poznać podczas Waszych wycieczek. Owadzie Lato to idealna okazja, by wcielić się w rolę badacza, poznać przyrodnicze ciekawostki i świetnie się przy tym bawić. – Chcemy, by jak najwięcej osób poznało te fascynujące stworzenia, zaczęło podziwiać ich różnorodność i dostrzegło jak dużą rolę pełnią one w naszym świecie. Może przy okazji ktoś odkryje obecność rzadkiego gatunku, pomoże naukowcom w zbieraniu danych czy śledzeniu zmian w liczebności gatunków. Każdy z nas może dołożyć tutaj coś od siebie – mówi Hanna Rachwald, Koordynator programów edukacyjnych z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

 

 


Obserwujcie owady z Pszczółką Mają

12 lipca w Krakowie na Zakrzówku pojawi się Pszczółka Maja! Jeśli chcecie szukać owadów razem z nią i w towarzystwie innych odkrywców, możecie wziąć udział w tym rodzinnym evencie. Przyrodnicza edukatorka z OTOP opowie dzieciom, jak żyją owady i jak możemy im pomagać. Na evencie będzie obecna także edukatorka mówiąca po ukraińsku, dlatego zachęcamy również dzieci z Ukrainy do wzięcia udziału w wydarzeniu i do pomagania dzikim przyjaciołom Mai.


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a więcej informacji na jego temat znajduje się na stronie: https://otop.org.pl.


Czekamy na relacje z Waszych obserwacji

Im więcej osób przyłączy się do Mai, tym lepiej! Pamiętajcie, że obserwować owady możecie nawet w ogródku, czy na balkonie. Z ciekawością czekamy na wyniki Waszych obserwacji. A dla chętnych OTOP przygotował konkursy, o których przeczytacie na ich stronie. Do wygrania są super nagrody. Przekonajcie się sami!


O organizatorze:

Studio 100 Media & Projekt Makowa Łąka

Studio 100 Media GmbH to działająca na arenie międzynarodowej firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wartościowej rozrywki dla dzieci i rodzin, której najbardziej znane marki to „Pszczółka Maja”, „Mia i ja” czy „100% Wilk”. Od 2018 roku firma i jej znana na całym świecie marka „Pszczółka Maja”, prowadzą kampanię na rzecz dziko żyjących przyjaciół Mai. W ramach edukacyjnej inicjatywy ekologicznej „Makowa Łąka”, zachęcają dzieci i rodziny do ochrony owadów i zrównoważonego działania. Projekt „Makowa Łąka” współpracuje w Polsce z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. OTOP to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, której celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Wspólnie zbliżamy się do celu, jakim jest stworzenie świata, w którym ludzie biorą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia i dbają o zachowanie różnorodności w przyrodzie z myślą o owadach i innych gatunkach zwierząt i roślin.Więcej informacji: https://www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl/