Ogród

Świąteczny klimat na zewnątrz. Wielkanocne dekoracje ogrodu i balkonu

Tekst MONIKA LESZEK

2021-04-01
Świąteczny klimat na zewnątrz. Wielkanocne dekoracje ogrodu i balkonu

Wielkanoc to chwile radości, nowych początków, marzeń i planów. Uroczyste dni przeżywamy w gronie rodzinnym, spędzając czas na rozmowach, zabawach z dziećmi, wspólnym spożywaniu posiłków, a także duchowej zadumie dotyczącej Zmartwychwstania Pańskiego. Staramy się, aby otoczka całej uroczystości była równie wzniosła jak jej charakter. Wiosenny obrzęd chrześcijański to czas, w którym również wnętrza nabierają odświętnych cech. Sprawdziliśmy, jak przenieść aurę magicznego nastroju na zewnątrz.

 

Coraz większa waga przykładana jest nie tylko do wyglądu mieszkań wewnątrz, ale również kwestii wizualnych na zewnątrz. Dekorowanie ogrodu, tarasu czy balkonu w świątecznym okresie stało się na przestrzeni lat powszechnym zjawiskiem. Ozdoby powinny oddawać symbolikę wielkanocną. Istotne jest dostosowanie aranżacji do wystroju, a także wpasowanie się w obecne trendy. Spójna i przemyślana koncepcja zaoszczędzi późniejszych zmartwień dotyczących wyboru umiejscawiania przedmiotów czy odpowiednich mocowań.

 

FOTO: © LIUDMILA FADZEYEVA / SHUTTERSTOCK.COM

 

 

INSPIRACJA TRADYCJĄ

Przygotowując dekorację wokół domu, w altance, na balkonie czy tarasie, najłatwiej będzie postawić na tradycyjne symbole. Najpopularniejszym z nich jest jajko. Na rynku mamy ogromny wybór styropianowych ozdobnych kul, które sprawdzą się w zewnętrznych warunkach. Przymocowane do nich kolorowe wstążeczki ułatwią przystrojenie żywopłotu, balustrady lub bramy. Dekoracje można również powiesić na krzewach, tworząc tym samym świąteczne drzewko. Barwne stroiki z zajączkami, króliczkami i żółtymi kurczaczkami pięknie udekorują drzwi wejściowe. Dobrym pomysłem na motyw ozdobny widoczny po zmierzchu jest zastosowanie lampek w formie pisanek przy wejściu do domu, a także na balustradzie balkonu.

 

FOTO: © GALINA GREBENYUK / SHUTTERSTOCK.COM

 

MOTYW ROŚLINNY

Żywe ozdoby w ogrodzie nie tylko będą się kojarzyć z Wielkanocą, ale również z najpiękniejszą porą roku – wiosną. Kolorowe akcenty w charakterystycznych donicach, oświetlone pierwszymi promieniami słońca, są subtelnymi, a zarazem efektownymi dekoracjami i mogą cieszyć wzrok nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Najbardziej popularne to: żonkile, tulipany oraz hiacynty. Wianki z wiosennymi kwiatami stanowią niebanalną ozdobę drzwi, a także stołów. Bukszpan, żywokost oraz tradycyjne bazie mogą posłużyć do dekorowania schodów, barierek, wnęk okiennych. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dostępnych w ogrodzie kwiatów, krzewów i drzew, przywieszając do nich różnobarwne wstążki, pisanki, zajączki.

 


FOTO: © LIUDMILA FADZEYEVA / SHUTTERSTOCK.COM

 

RUSTYKALNA ARANŻACJA

Świąteczne symbole, takie jak: pisanki, króliczki, zajączki, kurczaczki, idealnie wpasowują się w styl rustykalny. Nie ma przeszkód, aby wykorzystać to, co naturalne w zewnętrznych aranżacjach. Podstawę wystroju powinny stanowić: surowe drewno, siano, wydmuszki. Tradycyjne malowane jaja efektownie zaprezentują się w otoczeniu wiklinowych koszy. Jutowe obrusy i serwetki przyozdobią balkonowy stolik. Dobrze jeśli wybrane figurki zwierzęce nie są niczym malowane. Dopełnieniem całej stylizacji będą gałązki bazi postawione w minimalistycznym wazonie. Tak prezentująca się przestrzeń wpisuje się w ramy aktualnych trendów wielkanocnych.

 

FOTO: © GALINA CHET / SHUTTERSTOCK.COM

 

Z MYŚLĄ O NAJMŁODSZYCH

Dzieci uwielbiają uczestniczyć w przygotowywaniu dekoracji świątecznych. Rodzinne wybieranie i wieszanie ozdób może stać się coroczną tradycją. Uroczo będzie wyglądać wielkanocny stolik postawiony w obrębie tarasu czy balkonu, na którym umieszczone zostaną: własnoręcznie wykonany kosz pisanek, tekturowe zające i stroiki ze zwierzęcym motywem. Ciekawą alternatywą jest połączenie dekoracji z zabawą. Wielkanocne poszukiwania słodyczy zawiniętych w ozdobne tkaniny, ukrytych pośród krzewów, będzie sprawiało najmłodszym wielką radość.

 

FOTO: © ROCK-THE-STOCK / SHUTTERSTOCK.COM

 

FOTO: © KSANA DURAND / SHUTTERSTOCK.COM

 

Podczas aranżowania przestrzeni zewnętrznej ważne jest, aby kierować się jednym, spójnym stylem. Nie należy przesadzić z nadmiarem ozdób. Pamiętajmy, że powinny być one jedynie gustownymi dodatkami. Balkon czy taras przepełniony świątecznymi symbolami wygląda nieco przytłaczająco. Pięknie przystrojone miejsce na zewnątrz będzie zachęcać do spędzania w nim świątecznych i rodzinnych chwil.

 

FOTO: © EKATERINA IATCENKO / SHUTTERSTOCK.COM