Ogród

Systemy przyjazne środowisku i użytkownikowi. Luksus na wyciągnięcie ręki

Tekst MARTYNA KONDRACKA • Zdjęcia HEWALEX WWW.HEWALEX.PL

2020-03-02
Systemy przyjazne środowisku i użytkownikowi. Luksus na wyciągnięcie ręki

Dbanie o środowisko to już nie tylko moda, ale też coraz bardziej rozumiana konieczność. Negatywne następstwa rozwoju technologicznego szkodzą roślinom i zwierzętom, ale również ludziom. Człowiek, jako element ekosystemu, nie może niszczyć go, nie ponosząc żadnych konsekwencji – a te stają się coraz bardziej dostrzegalne, chociażby pod postacią doskwierających susz lub upałów.

 

Czy nowoczesne, wygodne życie zmusza do destrukcji planety? Otóż czołowi producenci od wielu lat starają się udowodnić, że można w pełni korzystać z dorobku technologicznego, pielęgnując tym samym otoczenie. A nawet najmniejsze działania lokalne, powielane przez liczną grupę osób, miewają globalny wymiar.

 

 

DLA NATURY I CZŁOWIEKA

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, wraz z możliwością zadbania o środowisko, oferują gromadzenie pokaźnych oszczędności. Racjonalne zarządzanie ciepłem, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, zdalne zarządzanie domem to sposoby na generowanie nadwyżek budżetowych. Ekologia i bezpieczeństwo stały się ogólnodostępnym luksusem, który wcale nie wymaga wiele. Jak zaprosić go do własnego azylu?

 

 

PRZYJAZNY KOMFORT

Popularnie wykorzystywane instalacje zasilane słońcem goszczą w wielu miejscach, ogrzewając ciepłą wodę użytkową oraz pomieszczenia. Najtańsze, najczystsze źródło energii jest obiektem stałego zainteresowania, dzięki czemu systemy gwarantujące pozyskanie ekologicznego „paliwa” są ciągle udoskonalane. W efekcie powstają modele nie tylko funkcjonalne oraz estetyczne, ale przede wszystkim wydajne i proste w obsłudze.

 

 

Praca instalacji solarnych, a także pomp ciepła może być kontrolowana za pomocą smartfona. Przejrzysta aplikacja daje szerokie możliwości zarządzania, które nie jest uwarunkowane ani czasem, ani miejscem. Wystarczy połączyć się z przeglądarką internetową, która za pomocą animacji przedstawi aktualną pracę domowego systemu, zaznaczając również uzyskiwane w danym momencie parametry, np. temperaturę. Intuicyjne oprogramowanie zaalarmuje, jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości stwarzające zagrożenie dla użytkowników lub konstrukcji. Mimo tego, że możliwość stałego kontrolowania pracy jest dużą zaletą, powodem sięgania po aplikację bywa najczęściej możliwość zdalnego zarządzania, która nie tylko pozwala oszczędzać, ale ułatwia też codzienne funkcjonowanie. Kliknięcie wprawia w ruch pompę ciepła o określonej porze, chociażby kilka godzin przed powrotem z pracy czy weekendu za miastem. Dzięki temu użytkownicy wracają zawsze do ciepłego, przygotowanego odpowiednio budynku. Brak konieczności maszerowania do kotłowni celem rozpalenia w piecu jest niewątpliwym luksusem, bo przecież ten czas można wykorzystać lepiej – chociażby na rozmowy z rodziną. Racjonalne zarządzanie dysponowanym potencjałem pozwala natomiast na spore oszczędności, ponieważ praca systemów może zostać w pełni dopasowana do trybu życia domowników i odbywać się tylko wtedy, gdy faktycznie jest niezbędna.

 

 

DOBRE ZMIANY

Skoro mowa o zarządzaniu systemami fotowoltaicznymi, warto zastanowić się, czy faktycznie mają tak wiele zalet. Zwolennicy bezsprzecznie twierdzą, że stosunek ceny montażu do późniejszych korzyści jest zdumiewająco korzystny, a energia słoneczna, po zwrocie kosztów inwestycji to źródło zupełnie darmowe. W dodatku montowane na dachu panele nie szkodzą prezencji budynku za sprawą smukłości i wydajności, minimalizującej ich rozmiar. Wytrzymałe na czynniki mechaniczne moduły to przepis na generowanie oszczędności przez długi czas. Połączenie systemu z pompami ciepła usprawni ich działania, dodatkowo ciesząc korzystnymi parametrami urządzenia. Estetyczna i kompaktowa konstrukcja posiada szereg wbudowanych zabezpieczeń oraz instalacji zwiększających wydajność bez generowania hałasu. Nowoczesne rozwiązania spełniają restrykcyjne normy, pozwalając uchronić środowisko naturalne przed destrukcją. Jednak oprócz korzystnego wpływu na naturę, sprzyjają też bezpiecznemu życiu człowieka. Wybieranie odnawialnych źródeł energii, optymalne zarządzanie generowanym potencjałem, wysoka jakość zwiększająca komfort korzystania niesie też za sobą ciekawe możliwości oszczędzania. W końcu człowiek, jako element ekosystemu, dokładając wszelkich trosk o jego dobrostan, działa również na własną korzyść.